29 Ağustos 2010 Pazar

Fenerbahçe : 4 - 2 : Manisaspor / Takım Savunması

Aykut Kocaman'ın elinde hiç de kötü sayılmayacak bir kadro ve rotasyon imkanı var..Bu rotasyon stoper hariç her bölgeyi kaldırır..Bu takımın ihtiyacı olan şey artık tamamen Aykut Kocaman'ın onlara verebileceği birşey..O da bu takıma bazı taktik ve mental özellikleri kazandırmak..

Takım sahaya beklenenden farklı bir kadroyla çıktı..Maçın yıldızı genç Okan , hazırlık dönemindeki Genk maçında ağzımıza bir parmak bal çalmıştı fakat ondan sonra ortalıktan kaybolmuştu..Gerek hazırlık kampının geri kalan döneminde gerekse ligde Okan'dan ses duymamıştık..

İşte Aykut Kocaman'ın Fenerbahçe'ye kazandıracağı şeyler bunlardır..Zico/Aragones/Daum bir gün bile bu tip bir genç oyuncuya şans verir miydi veya şöyle sorayım , vermiş miydi..?Artık futbolda sadece hücum veya sadece savunma yapan oyunculara yer yok..Sadece savunma yapabiliyor diye ( ki o da çok iyi değil ) Bekir'i oraya kaydırmaya çalışmak bir teknik direktörlük marifeti olmadığı gibi , takımı da çok etkiliyor..Bekir şu maçta oynuyor olsaydı çok büyük bir ihtimalle santrayı geçmeyecekti yahu..

Okan gerek savunma gerekse hücuma çok etkili bir oyuncu olduğunu maç boyunca bizlere gösterdi..Fenerbahçe takımı 18 yaşında pırıl pırıl bir genç sağ bek kazandı böylece..Teşekkürler Aykut Kocaman..

Takımda Okan dışında sol bekte de Caner vardı..Andre Santos'un müthiş dalgınlıkları ve formsuzluğuna yabancı sınırı da eklenince artık kesilmesi gerekiyordu..Caner gösterdi ki bu tip durumlarda onu o bölgeye koyarken pek tereddüt etmeye gerek yok..Sonuçta Andre Santos şu form durumuyla takımın defansını veya ofansını çok değiştirmiyor..

Takımın geri kalan oyuncuları beklenildiği gibiydi..Her zaman söylüyoruz Fenerbahçe'nin seyircisiz bile olsa kendi sahasında x bir maça baskılı ve istekli başlaması lazım..Geçen sene çoğu yazımda Fenerbahçe'nin ilk yarıları boşuna geçirdiğini , ilk yarılarda asla gereken pres/baskı ve hücum futbolunu oynamadığını yazmıştım..O yazdıklarımın hepsi bugün için de geçerli..Ne bir organizasyon ne bir hızlı hücum ne bir kalabalık atak yapmadı Fenerbahçe..

İzlerken diyorsunuz ki bu maç bu tempoyla yıllarca 0-0 gider..Öyle yani..Manisa halinden memnun çünkü üzerine gelmeyen bir Fenerbahçe var..Fenerbahçe'yi de izlerseniz zannedersiniz ki 1 puan alırsa şampiyonluğu ilan edicek..Böyle olunca herhangi bir takımın gol atması ekstra bir hataya bağlı kalıyor..

Bu hatayı da Manisaspor kalecisi yaptı..Bu hataları asla affetmeyecek bir Alex var o bölgede..Kalecinin ikramını geri çevirecek bir durumda yok hani ortada..O gole kadar ki rezil futbolu bir kenara bırakalım hadi işte şimdi kur baskıyı rakibini aptal et diyorsun ama yok yani..Takımın öyle bir niyeti yok..

Aslında bunun da nedenleri var..

1-Stoch çok formsuz..İleriyi yeterince delemiyor , geriye yardım etmiyor.
2-İlk yarı özellikle Emre ve Cristian hiç dikine oynamayı düşünmediler.
3-Alex ve Niang kalabalık Manisa savunması arasında çok yalnız kaldılar..Burada dediğim gibi Stoch/Emre/Cristian/Mehmet dörtlüsünden en az ikisinin dönüşümlü olarak hücuma çıkmaları gerekiyordu..
4-Mehmet gerçekten çok kötüydü.

Özellikle ilk yarıda oynanan kötü futbolun temel nedenleri bunlardı..

İkinci yarı ise tam ambele oldu Fenerbahçe..Bu takımın Aykut hocanın da dediği gibi savunma yönü çok kuvvetli bir oyuncuya ihtiyacı var..%75 stoper %25 defansif orta saha oyuncusu olabilir bu transfer..Manisa'nın golünün de geldiği 45-60 arası dönemde Fenerbahçe yarı sahasında ki üçüncü pastan sonra hep tehlike oluştu..

Burda stoperlerden Bilica çok formsuz evet ama şöyle de bişey var ki oyunun o döneminde Emre-Cristian ikilisi de hiç yardım etmedi takıma..Orta sahayı yürüye yürüye geçti Manisa..1-1 olduktan sonra da Fenerbahçe aslında bir diriliş ortaya koymadı..Manisa Isaac ile öne geçecek fırsatı bile yakaladı..Bilica'nın oyundan ne kadar kopuk olduğu o pozisyon öncesinde yaptığı inanılmaz pas hatasından da belliydi..

Dediğim gibi Fenerbahçe bu noktada yani oyunun kontrolü Manisa'ya geçtiğinde veya oyun 1-1'e döndüğünde de gereken oyun anlayışına geçemedi..Ha ne oldu..?Duran top..Alex / Lugano..Tekrar öndesin işte..Bu sefer Aykut hoca da önemli bir iş yaptı ve Dia - Özer ikilisini oyuna aldı..Çok kötü oynayan Mehmet ve Stoch'u çıkarttı..Takıma iki tane dikine oynayan ve hızlı oyuncu dahil oldu..

O dakikalardan sonra Fenerbahçe en başından beklediğimiz oyunu oynamaya başladı..Okan yine yüklendi ve müthiş bir orta yaparak Mamadou Niang'ın ilk golüne yardımcı oldu..Kısa süre sonra Caner iyi bir bindirme ve pasla yine Niang'a bir ikram yaptı ve oyun 4-1'e geldi..

Fenerbahçe 15 dakikalık bir oyunla bu işi bu noktaya getirebilecek bir takım..Eksik olan nedir derseniz takım savunması derim..Emre ve Cristian özellikle ikinci yarıda oyuna biraz ağırlıklarını koyunca takım toparlanıyor zaten..Bu sefer en ileride de belli ki geldi mi affetmeyecek , top indirebilen , top saklayabilen adamınız var..E Alex var en zor anında sana yardım edebilecek bir adam..Bugün Alex 1gol 1 asist..

Niang'ı çok beğendim yine..2 gol büyük moral..Geldi mi atıyor işte adam..Onu yalnız bırakmamak düşüyor takıma..Fenerbahçe'nin 3.golünde Okan sağdan ortayı keserken ceza sahasında 3 Fenerbahçeli vardı..Bu durumda sen ortayı güzel yaparsan ya gol olur , ya pozisyon..Öteki türlü ne oluyordu Fenerbahçe'de ilk yarı..Stoch soldan geliyor , adam eksiltiyor , kafayı kaldırdın baktın içeride kısa boyuyla Alex var..Fenerbahçe'nin bunu çözmesi gerekiyor..Takım hücumda çoğaldığı her dönemde çok etkili oynuyor çünkü bu takımın hücum hatta çok etkili..

Dia mevcut form durumlarıyla Stoch'u keser..Daha güçlü ve hızlı bir de kendi yarı sahasında da görebiliyorsunuz Dia'yı..

Bu arada Mert gerçekten önemli bir kaleci olabilecek sinyalleri veriyor..Şu ana kadar izlediğim hiçbir hatalı golü yok..Hani şu yazıyı yazarken Eskişehir - Galatasaray maçını izliyorum da , Mert Galatasaray'da olsa ilk 11 çıkabilecek bir kaleci..Yedek kaleciye gerek kaldığını düşünmüyorum ben artık..Fenerbahçe yerli kaleci konusunda her zaman doğru tercihleri yapabilmiştir bundan sonra da Mert ile bu geleneğin devam edeceğini düşünüyorum..

Aykut Kocaman'ın takıma mental ve taktik varyasyon olarak birşeyler kazandırması şart..Özellikle hızlı oyun ve hücumda çoğalma konusunda ki eksikleri kapatmalı Fenerbahçe..

Okan'ın parladığı , Niang'ın ise ilk gollerini attığı , Fenerbahçe'nin bir nefes aldığı maç olarak geride kaldı böylece Manisa maçı..

Hiç yorum yok: