16 Ağustos 2010 Pazartesi

Fenerbahçe : 4 - 0 : Antalyaspor


Bizim derdimiz , meselemiz , kavgamız tek şey içindi..Aslında bu takım gerçekten iyi bir takım..Hatta şöyle söyliyeyim..Şuan bu ligin en iyi kadrosuna sahip takımı Fenerbahçe..Biz niye haftalarca burada delirdik peki..?Young Boys maçına yetişmeyen transferlere , yapılmayan temizliğe..Hala da tam olarak temizlik yapılmış değil..Guiza / Deivid / Önder vs..

Bugün sahaya çıkan kadro Young Boys takımını iki maçta da yener geçerdi..Bunun aksini düşünenle sabaha kadar tartışırım..Sağda Avrupa standartlarının üstünde bir bek oyuncusu..Bekir nere Gökhan nere..Ortada tartışılmayacak bir savaşçı..Lugano nere Önder nere..

Sağ önde biraz daha kassa topu yiyecek Mehmet Topuz ki maçın adamıydı bana göre..Mehmet nere Kazım nere..İleride Zico döneminden kalma Semih..Yedekten gelen Caner - Özer..Takıma girecek olan Niang ve Dia..Etrafı güçlenince alıştığımız temposuna dönen Alex..

Bu takım her türlü bu lig için hatta Young Boys ve ilerisi seviyeler için yeterliydi..Fakat Aykut hoca bu takımın yarısıyla bile başlayamadı maratona..İsyanımız bir an önce takımın oluşturulmasıydı..O tren kaçtı..O trenin kaçışı belki de şampiyonlar liginden etti Fenerbahçe'yi..Ama ortada bir gerçek varsa takımın şuandaki güçlü rotasyonu ve durumu hala Fenerbahçe'yi Türkiye'nin en iyi takımı olarak belirlememize yetiyor..

Antalya'nın durumuyla ben ilgilenmiyorum..Hazırlık kampından yeni çıkmışsın , ideal kadro olarak kafanda bu takımı belirlediysen bu benim kabahatim değil..Evet kötülerdi..Defans hattından önce kötü olan orta sahaları idi..Emre ve Cristian'ın bu kadar rahat çıkardığı bir maçı uzun zamandır hatırlamıyorum..

Fenerbahçe müthiş bir pas temposu ve akışkanlığı ile oynadı..İdeal savunma dörtlüsünün iki stoperi yine kuş uçurtmadı..Geçen seneden kaldıkları yerden devam edeceklerini umuyorum..Sağda Gökhan zaten hücuma katılım açısından Dani Alves seviyesine gelmiş durumda..Aman yanlış anlaşılmasın etkinlik açısından attığı gole ve iyi ortalarına rağmen o seviyede değil tabii ki ancak sürekli ileride..

Cristian'ın iyi oynama sırası gelmiş bu maçta..Şimdi tek korkum 2-3 maç kötü oynaması..Aslında şunun da etkisi var..Artık 6 oyuncu sahada olacak..Cristian böyle oynamazsa yarın öbürgün mutlaka kendini kulübede bulacaktır..Çünkü Santos dahil ben savunmadaki 3 yabancının kesileceğini düşünmüyorum..Stoch - Alex - Niang'ı da düşünürsek yeri en çok sallanan oyuncu Cristian..Bugün baya enerjik ve agresif göründü..Emre'nin de yükünü azalttı..

Stoch her zaman oynaması gereken bir oyuncu..Müthiş akıllı ve topu iyi kullanıyor..Çok iş yapacağını görüyorsun izlerken..

Alex bildiğimiz moduna döndü..Etrafı kuvvetlenince ve önünde iyi anlaştığı bir forvet olunca Alex 40 yaşına kadar şu oyunu oynar..Bu sene bu diziliş ve bu enerjide bir orta saha ile Alex geçen 2-3 sezona göre daha çok gol/asist toplamına ulaşıcak bence..

Semih konusunda yazıcak pek birşey yok..Zico döneminde bıraktığı performansa ulaşmıştı..Alex'e yaptığı asist şimdiden bu sezonun en iyileri arasında yerini aldı..Niang'ın arkasında oturacak belki ama bu takımın her zaman ona ihtiyacı olacağının bilincinde olup kendini sürekli hazır tutmalı..Gün gelicek belki Niang ile çift başlayacak..Artık yaşanan kötü anıları unutup güzel bir sayfa açması gerekiyor..Lige 2 golle başlamak ve bu kadar iyi oynamak da onun açısından moraldir..Perşembe günü Niang yedek başlar büyük ihtimalle ve eğer Semih Yunanistan'da da 1-2 tane sallarsa tadından yenmez..
Yazıyı günün adamıyla bitirelim..Mehmet Topuz oyunun her alanında tek kelimeyle kusursuz oynadı..Gökhan ile muhteşem bir ikili oldular ve savunmaya da çok yardımı oldu..Hatta gerektiğinde ortaya kayıp Emre ve Cristian'a da yardım etti..2 tane gollük pozisyona girdi , güzel ortalar yaptı..Mehmet'te arkasında Dia'nın varlığıyla birlikte vitesi arttırması gerektiğini ve hatta oyununa birşeyler eklemesi gerektiğinin farkında..Sadece Mehmet'in bu oyunu bile Fenerbahçe'nin bugün oynadığı pas oyununun büyük bir faktörüydü..

Fenerbahçe lige iyi başladı..Hem Aykut hocanın hem de taraftarın böyle bir galibiyete ihtiyacı da vardı..Şu kadroya olan güven arttı..Ben şu dakikada PAOK maçından çekinmiyorum..Böyle bir kadrodan çekinmesi gereken taraf Yunanlar..

1 yorum:

aspayze dedi ki...

Ben Niang'ı değerlendirecek kadar seyretmedim, seyredenlerin söyledikleri bir merkez forvetten çok dış forvet olduğu yönünde. Eğer Niang rakip stoperlerle fizik mücadelesine girebilecek güce ve devamlılığa sahip bir oyuncu ise sorun yok ama değilse Gyan'ı almadık diye epeyce ağlayabiliriz.

Stoch ve Dia iyi oyuncu olabilirler ama bizim takımın ihtiyacı olan kanat oyuncuları değiller. Bizim ihtiyacımız, bekinin önünü kapatacak, sıfıra inip iyi ortalar yapacak, ters taraftan gelen toplara vurup skora katkı yapabilmek için ceza sahasına girebilecek kanat oyuncularıydı ki Dzsudzsak ve Krasiç bunun çok iyi örnekleri. Oysa Stoch ters ayaklı ve devamlı içeriye katediyor, Dia'nın ise defansif katkısı sıfır.

Herşey bir tarafa dün akşam umutlanmak için çok güzel görüntüler de vardı; Aragones'le birlikte ayarları bozulan Semih geri dönmüş, M.Topuz Kayserideki performasına yaklaşmaya başlamıştı. Caner yaptığı mükemmel orta ile kanat oyuncusu işte böyle olur dedirtti. Takım bütünlüğü sağlanıp ritim tutturulunca yalancı pehlivan Cristian bile iyi ağır siklet şampiyonu görüntüsü verdi. Bir de Özer bu işe dahil olursa değmeyin keyfime.