26 Temmuz 2010 Pazartesi

Peki Guti Kaç Alex Ediyor..?


Öncelikle Guti'yi Türkiye'de izlemek büyük keyif olacak..Türkiye'ye bu denli yetenekli oyuncular belki arada sırada uğruyor fakat Guti kadar zeki ve futbolu bilen oyuncuların son yıllarda transfer edildiğini pek hatırlamıyorum..O yüzden daha yazının başında Guti'nin yazının devamında adından bahsedeceğim oyunculardan daha farklı bir oyuncu olduğunu söyleyelim..

Şimdi benim takıldığım konu şu..Hemen hemen tüm internet sitelerinde Guti'yle ilgili yapılan yorumlar oyuncunun kariyer / yetenek / başarılarından ziyade şu yıllardır alıştığımız şekilde gelen yeni transferin Alex De Souza ile kıyaslanmasından ibaret..

Hani Guti'yi övmek için Alex'i aşağılamaya çalışan ( ki bu insanların akıl sağlıkları yerinde değildir veya futboldan anladıkları şey bu kadar yorum yapmalarına izin veriyordur ) veya Alex'in yıllardır süregelen ve asla gerçek olmayan şu ' Küçük maçların oyuncusu ' yakıştırması ile süregelmesi düşündürücü..

Sahi önce Ricardinho geldi Alex'in imparatorluğunu devirmeye..Olmadı..Delgado çok büyüktü..Alex'i tek ayağıyla silip süpürürdü..Lincoln var Felipe var..Alanzinho bile var bazılarına göre Alex'ten daha iyi..

Kassam daha oyuncu sayarım yerli veya yabancı..Alex bu ülkenin ölçü birimi..Yaptığınız hücuma dönük bir oyuncu transferinin Alex'le kıyaslanmaması gibi bir durum yok..Şimdi Guti'de sıra..O da bazılarının gözünde Alex'in insanüstü istatistik ve başarılarını unutturmaya geliyor kimilerinin beklentilerine göre..

Küçük maçların büyük oyuncusu Alex ise sadece bekliyor..Bu takımın 6 senedir başarı anlamında yaptığı herşeyin baş mimarı o oldu..Şampiyonluklar gelirken gol ve asist kralı oldu..Şampiyonlar Ligi'nde takım Türk futbol tarihinin puan rekorunu kırıp , çeyrek finalde son anda elenirken 2 maç eksiği ile o yılın asist kralı oldu..

Türkiye'de canını yakmadığı , gol atmadığı bir tek takım bile yok..Küçük maçların büyük adamı Alex 6 senedir Galatasaray-Beşiktaş-Trabzonspor maçlarında 20'den fazla gol+asist katkısı yaptı..Hiçbir zaman kulübünü yarı yolda bırakmadı , kaptanlığı her zaman layığı ile yaptı..Ona özel tribünü oldu , onun özel seyircisi oldu..Hatta bu sene onun tribünü olan lacivert tribün kombinelerine Alex resmi kondu..Türkçe konuştu , türkçe yazdı..Kimsede nefret uyandıracak bir hareket yapmadı..

Şimdi önünde Guti kıyaslaması var..Eminim Alex'in aklının ucundan bile geçmiyordur Guti veya bir başkasıyla kıyaslanmak..Çünkü o kendini biliyor ve kendine sonuna kadar güveniyordur..6 sezonda çıktığı resmi maç sayısından daha fazla gol/asist rakamına ulaşan , bu ülkede her düzeni altüst eden , ülkenin ölçü birimi olmuş bir adamdan söz ediyoruz..

O yüzden Guti'de gelir , Hagi'de geldi yarın öbürgün Ronaldinho bile gelir..Ama Alex bir tane..Kıyaslamayın , kendinizi boşa yormayın..

3 yorum:

brs dedi ki...

burda alex ı overken hagıye gıydırme barı onun adı hagı unutma

Tuğberk dedi ki...

Hagi'ye giydirmedim zaten iyi oku..

Adsız dedi ki...

Alex Türkiye'nin küçük yıldızı, Guti dünyanın büyük yıldızı.

Guti'yi ne Alexle kıyaslayabilirsin ne Lincolnle ne de Ricardinhoyla.

Bir Dost