18 Temmuz 2010 Pazar

İyi Ama Nasıl..? İkinci Bölüm..


Hazırlık maçlarında alınan sonuçlar olumlu veya olumsuz çoğu zaman ne taraftarın ne oyuncunun ne de teknik direktörün umrunda bile olmaz..Doğal olanı da budur zaten..Asıl amaç takımın maç kondisyonunu arttırması , teknik direktörün oyun sistemine takımına ısındırması vs. gibi şeylerdir..

Fenerbahçe'nin bugün Köln karşısında aldığı 5-2'lik yenilgiden sonra Aykut Kocaman'ın yaptığı son derece doğru açıklamalar ve taraftarın bürünmüş olduğu ruh hali , benim bir hazırlık maçı sonrasında gördüğüm en ciddi tepkiler olarak tarihe geçti şimdiden..

Olaya taraftar açısından bakarak başlayalım ki burada aslında taraftar ve Aykut hocanın olaya bakışında ben çok ayrım yapmayacağım..Taraftar artık bıkmış..Kalede asla o sıçramayı yapamayacağı çoktan anlışılması gereken Volkan Babacan'dan , savunmada müthiş dağınık ve zeka kırıntısı içeren hareketler yapmayan Bilica'dan , artık ne yaptığını anlayamadığı Önder'den , temposuz ve kendine güvensiz Cristian'dan , sorun çocuk Kazım'dan , inanılmaz formsuz Semih'ten , hala nasıl bu takımda olduğunu anlayamadığı Deivid'den..

Aykut Kocaman açısından bakarsak neredeyse bir aydır gelmeyen ve geleceğine inanmadığım transferleri bekliyor..Fenerbahçe'nin transfer konusunda çok ciddi sıkıntıları olduğu belli..2 yıl önce Xabi Alonso ve Senna'yı geçen sene Poulsen'i bir buçuk ay bekleyip sonra takımı Josico-Maldonado-Cristian gibi oyuncularla dolduran yönetim bu senede benzer senaryoyu mutlaka gösterecektir..Aykut Kocaman'ın elinde gerçekten ' yetersiz ' bir takım var..

Hocanın istikrar ve tempo açısından güvenebileceği Volkan - Lugano - Gökhan Gönül - Emre - Stoch ve Alex dışında oyuncusu yok..Diğerlerinin nasıl oynayacağına ilişkin bir tahminleri kendi kafalarında bile olmayabilir..

Aykut Kocaman göreve geldiğinden beri tempolu ve basan bir takım yaratmak istediğini söylerken , yönetimin bu doğrultuda Stoch transferi dışında hiç iş yapmaması çok enteresan..Elbette iyi oyuncular için çalışılıyordur fakat büyük ihtimalle bu işlerin olmayacağı belli oldu artık..Kampa yetişecek denen transferlerden eser yok , kampın ilk haftası bitti bile..UEFA listeleri verildi , rakip belli senin takımında hala Deivid-Cristian-Bilica-Önder gibi oyunculardan medet umuyor..

Taraftar son yıllarda bu seneryoyu çok gördü..Zico dönemi elenilen Dinamo Kiev süper bir takım değildi..Sonradan yapılan Deivid - Kezman transferleri bile olsa o zaman CL'ye gidebilirdi takım..Ama yönetimin ders almadığı veya ders alsa bile uygulamaya geçemediği çok bariz..Young Boys'u geçse bile şu takımın şu kadroyla gelişmeye açık olması bir yana Aykut Kocaman'ın kafasındaki oyun planına geçmesi İMKANSIZ.

Taraftar Aykut Kocaman'ın arkasında..Maçtan sonra söyledikleri taraftarın hislerine tercüman olmuş..Gerekirse hepsinden formayı alıp gençlere versin kimse sesini çıkartmaz..Çünkü sahada Fenerbahçe forması giyen oyuncular o kadar umursamaz ve rahat ki insanın çıldırmaması mümkün değil..

Bu saatten sonra ne olur..?Valla bu takıma çok ciddi bir şekilde sağlam bir yedek kaleci , sağlam bir stoper ki bu stoper direk Bilica'nın yerine ciddi para harcanarak yapılmalıdır , sağlam bir orta saha , sağlam bir sağ açık ve hepsinin babası bir forvet ŞARTOĞLU ŞART.Bunlar yapılmaz , isimli bir yabancıyı alıp sonra iki göz boyama transferi daha yapılırsa bu sezona dair pek fazla umut beslemeye gerek olmaz..

Artık yıllardır yapılamayan , cesaret edilemeyen revizyonun yapılma zamanı..Yemişim 6+2+2'yi..Bilica - Cristian - Deivid - Guiza dörtlüsünü direk yollayın..Yıllardır korumaya çalıştığınız ekonomik dengeyi bu seneyi riske etmemek için gözden çıkartın..Yoksa bu gidişle gözden çıkan sizler olacaksınız..

2 yorum:

Adsız dedi ki...

Fenerbahçe yönetimi sadece oyuncu almakta değil oyuncu satmakta da çok beceriksizdir..Geçen sene bir elin parmaklarını geçmeyen maça çıkan Ali bilgin sezon başı satsan 1.5 liradan aşşağıya satmazda oyuncu da alıyordur 1 lira kardasın 2.5 lira..O kadar sakata rağmen oynamayan oyuncuyu elinde tutmanın ne anlamı varki..Birde sene başında bu Gs'ın yaptığı gibi bonservisi elinde yerlilere neden yönelmez anlamadım..Anlaş Ali Turanla sen anlaş elindeki önderi de sat 1-2 ye..Hem kafasında Fenerbahçeyi bitirmiş oyuncudan kurtul hem azıcık para kazan..Gidip bitmiş Gökhana verirsen 5 lira oda atmış kapağı Fenere bi daha ne verim alıcan..Sen Geçen sene alsan bu Mustafa Sarp'ı bu cristiandan kötü mü oynardı..Kadro derinliği eldeki bitmiş oyuncularla olmuyor malasef..Anadolu da ki oyuncuya verirsen 8 milyon adam yıldızım diye gelir üstüne koymaz..Alırsan bonservissiz takıma girecem diye çalışır da çalışır..Fenerbahçe "Fenerbahçe'de oynamak büyüklüktür orda oynayım da gerekirse bedavaya bile oynarım" sözünü bitirmiş bir kluptur..Artık herkes bu klubu para kaynağı olarak görmektedir..

Adsız dedi ki...

O maça gittim maalesef, en çok takımın gamsızlığı koydu. Tonlarca hata yapmasına rağmen Bilica'nın Bekir'e bağırıp çağırması da takım içinde Brezilya'lıların ağırlığını gösteriyor..Herkesin bunları görüp, yönetimin birşey yapmaması çıldırtıyor..Yazına tamamen katılıyorum,eline sağlık...