21 Temmuz 2010 Çarşamba

Gel Josem Ol.. / Dia Transferi Üzerine


Aykut Kocaman'ın duruşunda , tavrında , bakışında hafiften bir Jose Mourinho havası almıyor musunuz..?Olaylara yaklaşımı , takımla ilişkisi , kamuoyu ve taraftara karşı olan dürüstlüğü ve takımdan kesin olarak istediklerini mutlaka yaptırması vs..

Veya hadi bunların hiçbirine katılmadığınızı varsayalım..Aykut hocanın stiliyle ilgili birşeyler söyleyelim..Aykut Kocaman bu sene takıma gelirken değiştirmek istediği temel şey takımın temposunu ve oyun anlayışını değiştirmekti..Fenerbahçe Parreira döneminden bu yana hiç değiştiremediği oyun tarzından kurtulmak istiyordu fakat bunu ondan sonra gelen ne Daum ne Aragones ne Zico yapamadı..Yapamamasının temel nedenleri vardı elbet..Mesela Daum ve Zico'da bu sistemden memnun gibilerdi..Aragones geldiği İspanya makinasına benzer bir kulüp yaratmak istedi fakat buna uygun transferler yapılmayınca kulüp tepe takla oldu..

İşte Aykut Kocaman'ın farkı burada ortaya çıktı..Stoch ile başlayan rüzgarın ardından herkes sarı fırtına Milos Krasic'i beklemeye başladı fakat gerçekçi düşünmek gerekirse gerçekten çok zor bir transferdi..İtalya'da Juve , Adada ise iki Manchester takımıyla sürekli haberi çıkan bir oyuncuyu getirmek çok zordu ve olmadı..

Burada Dia transferinden önce şunu söylemek gerek..Fenerbahçe geçen sene Twente ile eşleşmiş olmasa çoğu hayal kırıklığına uğrayan insan Stoch alındığında da aynı tepkileri verecekti..Dia'nın tek farkı dediğim gibi bu durumdur..Yoksa 100 kişiden 95'i oturup Twente maçı izlemiyordur..

Aykut Kocaman'ın değiştirmek istediği modelin ilk ayağı Stoch'tu..Hazırlık maçlarında bile Stoch'un takıma olan etkisini görebiliyoruz..Yani nokta transfer olacağını hissettiriyor Stoch..Şimdi de yetenek olarak soru işareti olsa da MODEL OLARAK Stoch ile hemen hemen aynı model bir oyuncu getirildi..Bir kere çok genç ve Aykut Kocaman'ın ısrarla üzerinde durduğu gibi yükselişe geçmek isteyen , kulübe birşeyler vermek isteyen bir oyuncu olacaktır..

Yavaş oynayan , bazen kaleye gidemeyip bizleri çıldırtan takım bu isimlerden sonra en azından sürekli deneyen bir takım halini alacaktır..Hatta orta ikilinin Emre-Mehmet/Özer gibi tempolu ikililerden oluşacağını düşünürsek kanatlarda da Stoch ve Dia'nın varlığıyla Fenerbahçe özellikle ortasahada çok tempolu ve hücumcu bir takım halini alacaktır..

Hatta Andre Santos ve Gökhan Gönül gibi tempolu iki bekin de varlığı hesaba katılırsa Fenerbahçe'de hızlı oyuncu sayısı birden 6'ya çıkmış oluyor..Bunun üzerine Gyan tarzı sırtı dönük oynayabilen , hızlı ve güçlü bir forvet daha takıma katılınca hızlı oyuncu sayısı 7 ediyor..Bu kadar hızlı ve delici oyuncunun liderliğinde de kaptanın olacağını düşününce Fenerbahçe o yıllardır olmak istediği Lyon / Porto modelinde bir takım halini alabilir..

Dia'nın özelinde çok şey yazacak bilgiye sahip değilim..Sadece tarz ve model olarak Stoch gibi bir oyuncu olduğunu biliyorum..Nancy gibi bir takımda sezonu 10 gole yakın bir golle bitirmesi de hiç fena bir istatistik değil..23 yaşında sıçrama ihtiyacı olan bir oyuncu olması transferin doğruluğunu tekrar gösteriyor..

Aykut hoca'ya belki 1 sene sonra bugünlerde Fenerbahçe'nin Jose Mourinho'su denilecek..Çünkü oluşturmak istediği ve bu yolda attığı adımlar Jose'nin Porto'suna benzerlik gösteriyor..

Dia transferi hayırlı olsun..Krasic gelmedi diye üzülmesin kimse..Bu oyuncuyu Aykut Kocaman geçen seneden beri izliyor ve tarz olarak taraftarın sevdiği , takımın ise ihtiyaç duyduğu bir oyuncu..Herşey güzel olacak..

2 yorum:

Sekhranikos dedi ki...

peki aykut hocanın takımın başına daumun kuyusunu kazarak geldiği hissine kapılmıyormusunuz? arkadaşlar bu gelişmelerde sizi rahatsız eden şeyler yokmu? bu fener benim tuttuğum fener değil? içten pazarlıklı bir takımı tutacak olsam GS yi tutardım. bu yönetim bu taknik adam bu transfer anlayışı hiç bir şey sizi rahatsız etmiyormu? ben dia yı izleyecek olsam nancyi tutarım ayarında oyuncu izleyecek olsam antepi tutarım.

vay ki ne vay demek tüm bu transfer işleri hakan bilal den geçiyormuş. adam bırakalı beri çapulcu torbasına döndü takım.

Diego dedi ki...

attıgı adımlar acisindan belki mourinho ile benzerlik gosteriyor yada gosterecek ama kisilik olarak mourinho aykut un eline su bile dokemez.
cirkeflikte ilk sırada olan bi adamla aykut kıyaslanamaz bile.
anca fatih terim ile kıyaslarsın mourinho yu.