11 Haziran 2010 Cuma

Uruguay : 0 - 0 : Fransa


Açıkçası vasat geçen Güney Afrika - Meksika maçını bile arattı bu maç..Fransa'da 2-3 yıllık süreçte hiçbir pozitif adım atılmadığına bir kez daha şahit olduk..Uruguay'ın maçın başında afalladığı dönemde Uruguay'ın üçlü savunmasının işleyişteki sıkıntıları ortaya çıktı..

Uruguay soyunma odasında konuştuğunu maçın başında uygulamada sıkıntı çekti..Fransa set hücumu yaparken bile Uruguay savunmasının kanatlarını doldurmayı unutunca ilk 10 dakikada Ribery'nin soldan tehlikeli bindirmelerine şahit olduk..

Hemen kenardan müdehale yapılmış olacak ki Uruguay bu taktiksel hatasını hemen düzeltti ve Fransa set hücumu yaparken beşli savunmaya döndürdü takımı..Genel olarak taktikleri 5-3-2 idi..Çünkü genelde bekleyen takım rolünü oynuyordu Uruguay..

Fransa'nın ilk 15 dakikada kurmaya çalıştığı baskı , 15.dakikadan sonra devreye kadar duruldu..Fransa rakip yarı sahada organize hiçbirşey üretemediği gibi Uruguay'ın kendi yarısahasında top çevirmesine de müsade etti..Üstelik Diaby - Toulalan gibi baskı yapabilen iki oyuncuya sahip olmalarına rağmen gereken üstünlüğü kuramadılar..

Burada maçın kilidi aslında Uruguay'ın defans + defansif ortasaha oyuncularının performansı idi..17 numaralı Paysandu'da oynayan Arevalo Rios mükemmel bir performans sergiledi..Şu performansı diğer maçlarda da ortaya koyarsa mutlaka transfer olur..28 yaşında olduğu için piyasasını yapabilir..Yine Porto'dan tanıdığımız Perez'de takımına çok yardımcı oldu..Uruguay'da bu iki isim ve Lugano-Godin ikilisinin konsantre oyunu gol yememelerinin ana nedenleri idi..


İkinci yarıya Domenech'in birşeyler yaparak başlaması gerekiyordu..Gignac - Henry - Malouda alternatiflerine ikinci yarının hemen başında sarılması gerekirdi bana göre..Hele ki çoktan bitmiş Govou'ya nasıl katlandı gerçekten anlamadım..Sağa Ribery'i çekersin , sola Malouda'yı alırsın..

Uruguay ikinci yarı ilk yarıya göre çok daha rahat top yapmaya başladı..Sadece 50-60 arası Fransa Gourcuff ve Toulalan ikilisini öne çıkartmaya başlayınca Fransa biraz parlar gibi oldu ama Uruguay 60.dakikadan genç Loderio'nun atıldığı 83.dakikaya kadar oyunu kontrol etmeye başladı..

Forlan'ın 72.dakikada yararlanamadığı fırsat maçın dönüm noktasıydı..Forlan bu arada orada o golü kaçırmasına rağmen takımın gerçek lideri ve yol göstericisi olduğunu tüm maç gösterdi..İleride bekleyen forvetten ziyade forvetteki Suarez'in arkasında oyunu organize eden , arkadaşlarına pas alanları yaratan Forlan için Uruguay'ın yarısı desek abartmış olmayız..

Fransa'da beni şaşırtan bir başka unsur Abidal - Sagna ikilisinin hemen hemen hiç kanat atağı yapmamalarıydı..

Lodeiro acemiliğinin kurbanı olup atıldıktan sonra Mösyö Domenech risk almaya karar verdi ve Henry'nin yanına Gignac'ı çekti..Zaten Fransa için söylenecek ne varsa son 7 dakikada oldu..Anca ileride kalabalıklaşmayı başardıkları bu süre içerisinde maçı alabilecek pozisyonlara girdiler..

Fransa için olumlu hiçbirşey söyleyemiyoruz..Teknik direktörlerinden başlayan , kendini yenileyemeyen kadrosuna , yavaş oyun tarzına kadar herşeyini eleştirebileceğimiz bir takım..Ben Uruguay'ın derli toplu ve disiplinli oyun anlayışını beğendim..

Bana göre maçın en çok dikkat çeken ismi Uruguay'ın defansif orta saha oyuncusu Arevalo Rios'du..

Hiç yorum yok: