16 Haziran 2010 Çarşamba

İlk Maçlar Biterken ; Diiifens


Az önce sona eren ve İsviçre'nin İspanya'yı büyük bir sürpriz ile 1-0 geçtiği maçtan sonra oynanan 16 maçın sadece 2 tanesinde 3gol ve üzeri izleyebildik..Bu 'üst' biten maçlardan biri Almanya'nın Avustralya'yı 4-0 ile bozguna uğrattığı maç ve dün akşam son dakikada Kore'nin attığı gol sonucu 2-1 biten Brezilya - Kuzey Kore maçı..

Maçlar genel anlamda neden bu kadar sıkıcı ve golsüz geçiyor sorusuna verilebilecek bazı cevaplar var..Afrika'nın yüksek rakımı bir etken..Takımların gruplardaki ilk maçlarına birbirini tartarak ve kontrol ederek başlaması da bir faktör..Bir de şöyle bir gerçek var ki artık takımlar - özellikle kısıtlı yeteneklere sahip takımlar - oynamayı asla düşünmüyorlar..Ortaya pozitif hiçbir özellik koymuyorlar mücadele ve direnç dışında..Hani böyle bir turnuvada oynuyorsun ve milyonlarca hatta milyarlarca insanın gözü önündesiniz..Biraz kendinizi gösterin , biraz ortaya futbol adına güzel şeyler koyun..

Ama yok , 0-0'a kitleyelim , kapanalım , yakalarsak atarız bir tane..İyice Turkcell Super Lig Anadolu takımı moduna bürünmüş ülkeler artık..

Günün ilk maçı olan ve Şili'nin 1-0 kazandığı Honduras maçı zevkli ve tempoluydu..O maçta en çok takıldığım nokta Şili takımının son noktaya geldiklerinde inanılmaz bencilleşmeleriydi..O maçın 1-0 bitmesinin en önemli noktası Şili'li bencil oyunculardır..Honduras'ın çok kısıtlı bir takım olduğunu daha önce bizle oynadıkları hazırlık maçında da görmüştük..Büyük ihtimalle grubu puansız bitirecekler..

Ve turnuvanın başından beri beklenen takım İspanya..Çoğu kişiye göre turnuvanın favorisilerdi..Ben İspanya'yı çok eleştirmeyeceğim..En azından İngiltere - İtalya - Hollanda - Brezilya ve Arjantin'den çok daha isteklilerdi..Oyun tarzlarını ortaya koydular..Gerek topla oynama yüzdesi gerek rakip kaleyi bunaltmalarıyla İspanya'da gol bulmak dışında herşey kağıt üzerinde konuşulan ve tahmin edilen gibiydi..

İsviçre hem güçlü bir takım hem de ileride iş yapabilecek önemli oyunculara sahipler..Eren ve Gökhan'ın takıma etkisi muhteşem..Mesut'tan sonra Eren'i de farklı bir milli forma altında izlemek üzüyor tabii insanı..

İspanya bana göre bir futbol talihsizliği yaşadı..Yani normal şartlarda 24 şut çektikleri ve oyunun genelinde verdikleri 1-2 kontra atak dışında istedikleri herşeyi sahaya yansıttılar..Tabii böyle bir gruba puansız başlamak İspanya için iyi olmadı fakat Şili maçında rakibini darmadağın ederek bu mağlubiyeti telafi edebilecek durumdalar..

Aslına bakarsanız kaybetmekten öte bu maç sonucu İspanya bu grupta lider olamayıp , ikinci olursa G grubunu büyük ihtimalle lider biterecek olan Brezilya ile henüz ikinci turda eşleşecek..

Benim İspanya için kafama takılan tek şey Villa - Torres ikilisinin fırsatları kolay harcamaları ve İspanya'nın yenik duruma düştükten hemen sonra savunma disiplininden biraz erken kopması..Eren'in kontra atakta Capdevilla - Pique ve Puyol'u 5 saniye içinde çalımlayıp direğe takılması da tıpkı İspanya'nın mağlubiyeti gibi bir futbol talihsizliği idi..

İsviçre'de tecrübeli oyuncular var..Önemli kulüplerde oynayan bu oyuncular İspanya'nın bunaltıcı baskısı karşısında soğukkanlı bir şekilde direnmeyi başardılar..İsviçre'yi orta sınıf takımlardan bir basamak üzeri taşıyacak en önemli özellikleri bu olsa gerek..

Dünya Kupası'nda ilk maçları geride bırakırken çok kısır bir turnuva , beklentilerin çok altında oynayan devler , futbollarıyla ilgiyi üzerine çeken orta sınıf veya zayıf takımlardan mahrum kaldık..Dediğim gibi bu umarım ilk maçların psikolojisinden kaynaklanan bir sıkıntı olmuştur..

1 yorum:

erman tüneri dedi ki...

2. maçlar golle başladı dileğimiz bol gollü maçlar =) Olan şiliye olacak ama bu grupta iyi top oynadılar ispanya buyuk bir surprize atıp gruptan çıkamazsa ne denir bilemem