14 Haziran 2010 Pazartesi

Hollanda : 2 - 0 : Danimarka


Hollanda hemen hemen her turnuvada olduğu gibi bu turnuvada da merakla bekleniyordu..Takımın özellikle ön alandaki oyuncularının yetenekleri ve geçirdikleri iyi sezonlar Hollanda'nın göz kamaştıran bir takım olmasına neden oluyordu..Rakip Danimarka ise biraz tatsız tuzsuz bir takım görünümündeydi..Yeni jenarasyon Nicklas Bendtner dışında çok dikkat çekici bir oyuncuları da yok..

Danimarka'nın mevcut yapısıyla yapması gereken şeyin sağlam bir takım savunması ve etklili kontra ataklar olduğunu daha önce söylemiştim..Turnuvaya da bu felsefe ile başladılar..Aslında maçın özellikle ilk yarısında bu fikir doğru temeller üzerinde yükseldi..Robin Var Persie'nin tehlikeli şutu dışında ilk yarıda o göz kamaştıran Hollandalılara boş alan tanımadı Danimarka..

İlk yarıda Danimarka için söyleyebileceğimiz en olumsuz şey , yakalayabilecekleri tehlikeli kontraları pozisyona çevirememeleriydi..Son paslarda biraz olsun kaliteli bir takım olsalar Hollanda'nın ağır savunmasının arkasında çok önemli pozisyonlar yakalayabilirlerdi..

İkinci yarının henüz başında Poulsen'in kendi kalesine attığı gol oyunun şeklini değiştirdi..Artık roller değişmek zorundaydı..Danimarka daha fazla geride bekleyemezdi..Burada kötü bir gün geçirmesine rağmen Bendtner'in çıkmasını mantıklı bulmadım..Rommedahl ve Jorgensen gibi kurt oyunculara hücumu bırakmak belki organizasyon açısından mantıklıydı ama işi bitirecek birileri gerekiyordu sahada..

Hollanda ise tehlikeli kontraları aslında az yakaladı..Sneijder'in düşük performansına Van Der Vaart ve Van Persie'nin etkisiz oyunları da etklenince Hollanda'da etkili olması gereken zamanları boş geçti..Buna rağmen oyunun ağırlığı Hollanda'da idi..

İşte burada Hollanda rotasyonunun gücü ortaya çıktı..Sonradan oyuna giren Elia - Affelay ikilisi takıma müthiş bir direnç kazandırdı..Özellikle Elia çok önemli bir performans ortaya koydu..Kuyt'ın golü yerine o toğun Elia'nın ayağından gol olması daha güzel olabilirdi..

Hollanda'da bu maçta oyuna girmeyen Huntelaar ve Babel gibi iki yeteneğin yanı sıra sakatlığını tam olarak atlattığında turnuvanın bile gidişatını etkileyebilecek bir Arjen Robben faktörü var..

Hollanda beklenen futbolu yansıtmasa bile rahat diyebileceğimiz bir galibiyetle başladı ve bu gruptan çıkacağını gösterdi..Danimarka'nın hücumda mutlaka ekstra bir formüle ihtiyacı var..Çünkü önündeki maçta artık arkada bekleyen değil , öne oynayan takım rolüne bürünmeleri gerekiyor..İşleri bu kadro yapısıyla zor..

Hiç yorum yok: