15 Haziran 2010 Salı

Helal Olsun Sana Ji Yun Nam / Brezilya : 2 - 1 : Kuzey Kore


Dunga'nın yanlışları giydiği o ceket / mont karışımı şeyle başlamıştı..Kadro seçimleri açıklandığından beri tartışılıyor zaten..Şimdi kadroya baktığımız zaman enteresan isimlerin varlığını görüyoruz..

Kaleci ve savunma hattı üzerinde pek tartışılmayacak gibi dursa da yarın öbür gün Portekiz ve Fildişi gibi hücum yapan takımlara karşı solda oynayan ve bek özellikleri zayıf olan Bastos'un performansı merak konusu..Lyon'da neredeyse forvet arkasında oynayan Bastos için sol bekte zor maçlar olabilir..

Takımın en güçlü yönü Cesar-Maicon-Lucio-Juan hattı..İşte bundan sonra sayacağımız hemen hemen her futbolcu üzerinde tartışılabilecek isimler..Örneğin Gilberto Silva - Melo ikilisi nedir yahu..?Gilberto Silva'sız bir Brezilya düşünülemiyor sanırım..İtalya'da yılın bidonu seçilen Melo'nun da pek farkı yok..Bu ikili ne defansif ne ofansif olarak Brezilya takımının ikilisi olmayı haketmiyor bence..

E sağ öne zaman zaman Maicon'u bile bozan Elano'yu sol öne dengesiz Robinho'yu koyup takımın liderliğinide çok kötü bir sezon geçiren formsuz Kaka'ya bırakmak , Brezilya'yı izlediğimiz etkisiz takım haline sokmuş..

Şu takımda Ronaldinho - Pato ikilisi ilaç olabilirdi mesela..Daha çok isim sayarız ama geçelim..

Kuzey Kore'nin kapalı bir kutu olduğu konuşuluyordu ama bu ' kapalı kutu ' dediğiniz her takım aslında bellidir herşeyiyle..Defans takımı işte..Herşeyiyle defans bu adamlar..Yetenekleri , kapasiteleri atmaya değil ellerinden geldiğince attırmamaya müsait..Brezilya bu rakibine karşı ikinci yarıda ortaya koyduğu futbolun yarısını bile ilk yarıda ortaya koyamadı..

İlk yarıda hemen hemen hiç etkili bir atak izlemedik..Brezilya'da işler sıkışınca takımın lideri olabilecek bir oyuncu olmaması çok enteresan..Kağıt üzerinde belki bu isim Kaka fakat şu temposu ve performansıyla bunun gerçekleşmesi mümkün görünmüyor..Mesela Ronaldinho olsaydı bu noktada Brezilya bambaşka bir hale bürünebilirdi..

İkinci yarı başında Brezilya oyunu iyice rakibe kabullendirdi ve ilk yarıdaki lidersizlik Maicon'un enfes bindirmeleri arkasında gelen golle sona erdi..Maicon şu maçta Brezilya'nın gerçek lideri gibiydi..Düşünün bu adam sağ bek..

Daha sonra yine bana göre çok çok kötü bir oyun ortaya koyan Elano'nun kötü oyunuyla orantılı derecedeki güzel golüyle Brezilya rahatladı..

Dunga'nın kadro kurarken yaptığı hatalardan dönme şansı yok..Eldeki kadroyu en iyi şekilde oynatmaya bakması lazım..Fakat dediğim gibi özellikle Gilberto Silva - Melo ikilisinin doğru düzgün takımlara karşı ne yapacağı merak konusu..

Kuzey Kore ise en azından beklendiği gibi ezilmedi..Portekiz ve Fildişi maçlarında da bu tarz bir oyuna gideceklerdir fakat bence o maçlarda bu maça göre daha çabuk dağılacaklar çünkü bahsettiğimiz diğer iki takımında çok önemli liderleri var ve kalan iki takım için de hedef maçı Kuzey Kore maçı olacağı için o maçların birinde veya ikisinde de fark yiyebilirler..

Ama şu maçta en azından gol atmaları bile nedense beni çok mutlu etti..Biliyorsunuz yayın haklarının Güney Kore televizyonunda olmasından dolayı maçların yayını maçlardan 2 gün sonra Kuzey Kore'ye aktarılıyormuş..Hatta Brezilya'ya yenilirlerse maçın Kuzey Kore'ye yayınlanmaması bile gündemdeymiş..Ben bile adamların golüne bu kadar sevinirken umarım orada da izleme şansı bulurlar maçlarını..

Hiç yorum yok: