11 Haziran 2010 Cuma

Güney Afrika : 1 - 1 : Meksika


Pırıl pırıl bir saha , harika tribünler..Afrika'nın böylesine güzel bir başlangıç yapması gerçekten çok hoştu..Bu işin altından sorunsuz bir şekilde kalkarlar umarım..Şu vuvuzela sesi de olmasa sanki herşey çok daha güzel olacak..

Açıkçası gerek açılış maçı olması gerekse iki takımın çok üst düzey takımlar olmaması maçın sıkıcı geçeceğine dair bir hisse büründürmüştü beni..Bir de ev sahibi Güney Afrika'nın teknik direktörü Parreira'nın genel oyun stilini bildiğimizden dolayı maçın durgun geçmesi olasıydı..

Maç müthiş bir Meksika üstünlüğü ile başladı..3.dakika da maçın yıldızı Gio Dos Santos'un kaçırdığı fırsat Meksika'yı daha da yüreklendirirken , Güney Afrika'ya ne oluyoruz tedirginliğini verdi..Maçın başında yaşanan bu tedirginlik oyunu Meksika merkezli bir şekilde oynattı..Meksika bu bölümde araya bir golü bir şekilde sıkıştırmalıydı..Çünkü her geçen dakika Güney Afrika'nın vuvuzelanın da desteği ile oyunu dengeleyeceği aşikardı..

İlk yarının son çeyreğinden devreye kadar oyun iyice dengeye oturdu..Parreira'nın devrede takımına gerekli motivasyonu verdiğini ikinci yarının hemen başında anladık..Attıkları gol sadece basit bir kontra organizasyonu olarak ele alınmamalı..Çok net paslarla ve bilinçli bir atak oldu..Son vuruşun netliği ve güzelliği de böylesine bir organizasyonun açılış golü olmayı hakeder cinstendi..Tshabalala'nın golden sonraki sevinç gösterisi de tipik Afrika oyuncularının showlarından biriydi ve turnuvaya renk katan bir başka faktördü..

Meksika için turnuva öncesi yazı yazarken takımın defans ve forvetindeki sıkıntılardan bahsetmiştim..Defansın çok ağır oyunculardan kurulu olduğunu bu maçta arkaya atılan hemen hemen her topun pozisyona neden olmasıyla gördük..

Forvette yaşanan sıkıntı da son vuruşlarda etkili olan bir oyuncunun yokluğu çok sırıtıyordu..Dos Santos - Guardado gibi arkadan gelen oyuncularda sıkıntı yok ama en uçta işi bitiricek , fişi çekecek oyuncu eksikliği çok barizdi..

Burada Parreira'nın Gio karşısında darmadağın olan Twhala'yı çıkartıp bölgeye daha fizikli Masilela'yı koyması mantıklı bir hamleydi..1-0 yenik duruma düştükten sonra risk alan Meksika sırasıyla Guardado-Hernandez ve Blanco'yu aldı ve tüm riskleri aldı..Çünkü bu maçı kaybetmeleri demek bir anlamda işi mucizelere bırakmak olacaktı..

Afrika'nın bu süreçte tek istediği skoru tutup , kontradan ikinci golü yakalamaktı..Bu fırsatta ayaklarına geldi fakat Meksika'nın Ömer Çatkıç'ı Perez'i geçemediler..Belki de bu pozisyon maçın kırılma anıydı..Duran top devamında gelen ve çok büyük bir savunma hatasının ardından Marquez takımını ipten aldı..

Skor 1-1 olduktan sonra bile Meksika defansının son dakikada verdiği savunma arkası pozisyonu Meksika için defansif sorunların ne boyutta olduğunu bir kez daha gösterdi..Meksika'nın şu haliyle Fransa ve Uruguay hücumu karşısında işleri çok zor..

Güney Afrika beklediğimden daha diri ve iyiydi..Meksika tam düşündüğüm gibiydi..Takımın güçlü olduğu tek bölge Gio-Vela-Guardado gibi oyuncuların olduğu hücum arkası..Onun dışında çok sorunlu bir takım..Bu iki takımında işi zor görünüyor..Direnç ve tribün desteği ile iki takım arasında Güney Afrika'yı ben bir adım önde görüyorum..

Hiç yorum yok: