13 Haziran 2010 Pazar

Gana : 1 - 0 : Sırbistan


Sırbistan kadar potansiyelinin altında oynayan kaç takım vardır acaba..?Bu Sırbistan Karadağ döneminde de böyleydi..Kadroya baktığınızda ne kadar komple bir takım olduğunu düşünürsünüz ve alternatiflerin çokluğunu hesaba katarsınız..Sırbistan sahaya çıkar ve ortaya ondan beklenen futbolun %25'ini bile koyamaz..Sırpların derdi ne anlamadım gerçekten..

Gana aslında kısıtlı bir takım..Yani özellikle ofansif anlamda işi bitirecek oyuncu konusunda çok sıkıntı çekiyorlardı..Bunu yakın tarihte Afrika Uluslar Kupası'nda da görmüştük..Onların varolmasının tek yolu her zaman yaptıkları gibi mücadele ve dirençti..Seyirci desteğini de arkasına alan Gana , Sırbistan'a göre çok daha tempolu ve istekli başladı..

Gana'da birkaç oyuncunun performanslarını atlamak ayıp olur..Sarpei ve Pantsil şuana kadar ki maçlarda izlediğim en iyi iki savunma beki..Bir kere topa çok sertler ve yorulmak nedir bilmiyorlar..Krasic - Jovanovic ikilisine top göstermediler desek yeridir..

Sağ önde oynayan Tagoe'de dikkat çekici bir oyun ortaya koydu..Oyunun iki yönünde de takımına yardımcı oldu ve sürpriz hücum çıkışları ile dikkat çekti..

Ve bana göre maçın adamı seçilen Gyan'dan bile çok çok daha iyi bir oyuncu vardı sahada..Gana'nın sol ön oyuncusu Ayew..Tren gibi gitti geldi solda..Krasic'in yıkılışında onun da büyük rolü vardı..Tekniği gayet iyi ve sürekli dikine oynamayı düşünüyor..Gana'nın bu turnuvadaki en önemli oyuncusu olabilir..Aşağıda gördüğünüz resimde onun sahada en çok nerelerde dolaştığını görüyorsunuz..Buna yakın bir tablo kalan 21 oyuncunun hiçbirinde yok..

Sırbistan'ın sorunu her yerde..Turnuvanın yıldız adaylarından gösterilen Krasic'i çok yorgun ve isteksiz gördüm..Tamam Gana takımı ona sağlam bir savunma sergiledi ama bu kadar silik kalmaması gerekiyor..Sorumluluk almaktan kaçması hoşuma gitmedi pek..

Savunmada liderlik yapmasını beklediğim Vidic'de dağınık bir görüntü sergiledi..Zigic zaten bana göre ciddi bir kazma..Jovanovic bu takımın gizli lideri bana kalırsa..En azından elini taşın altına koymaya çekinmiyor..Stankovic Gana'nın dirençli ortasahası karşısında tamamen sindi..Pantelic'de hiç alan bulamadı..

Sırbistan'ın kalan 2 maçı Gana maçından daha da zor olacak..Almanya'nın bile önünde biterebilecekleri bir kadroları olduğunu düşünüyordum ama o düşünce kağıt üzerinde kaldı..Şu futbollarıyla ileriye gitmeleri çok zor..

Gana için herşey güzel..En azından kafalarındaki oyun düşüncesine sadık kaldılar ve benim sağlam bir potansiyeli olduğunu düşündüğüm Zdravko Kuzmanovic'in saçma hatasıyla gelen penaltıyla istedikleri 3 puanı aldılar..Bundan sonra amaçları kalan iki maçtan 1'er puan olacaktır..

Appiah'ı tekrar sahada görmek çok güzeldi bu arada..Bugün sorsan Cristian mı Appiah mı diye..Appiah be usta..

Hiç yorum yok: