1 Haziran 2010 Salı

6+4


Öncelikle şunu söylemek lazım ki , yabancı sayısı limitini bir şekilde arttıran her karar Türk Futbolu için atılmış pozitif bir adımdır..Sadece futbolda değil , basketbol ve voleyboldaki bu tutuculuğun da biran önce aşılması gerektiğini düşünüyorum..

Çünkü bu konuda dünyada baktığımız tüm başarılı ülkelerin bu tutuculuk konusunu çoktan aştıklarını görüyoruz..Hani İngiltere'de olduğu gibi milli olma sayısı veya İtalya'da olduğu gibi Avrupalı olmayan ülkelerden oyuncu alırken yaşanan kısıtlamalar bile genel anlamda ülke futbollarının kalitelerini düşürmüyor , aksine ülke içindeki takımları da güçlü kılıyor..Bunun yanında yabancı sınırı olmayan ülkelerin kendi evlatları da tüm dünyaya ihraç oluyor ve gelişimlerini sürdürüyorlar..

Türk futbolunun gelişmesini engellediğini düşünen insanlar komik duruma düşüyorlar bana kalırsa..Mevcut sistemlerde Türk Altyapılarından çıkan kaç oyuncu var yıllardır..?Bu sistemin meyvesi futbol maçı izlemekten sıkıldığını söyleyen Batuhan Karadeniz mi yoksa hepimizin kabul ettiği üzere Türkiye'nin en kaliteli yerli oyuncusu Arda Turan'ın çoğu röportajda söylediği 'Ben 4-4-2'nin ne olduğunu A takıma geçince öğrendim ' örneği mi..?

Yani ortada bir yetenek varsa ve kendini geliştirmeye kararlıysa onu ne yabancı sınırı durdurabilir ne de başka birşey..Lionel Messi Barça altyapısından A takımına çıktığında güvendiği şey ülkede yabancı sınırı olmaması değil , sahip olduğu üstün yeteneklerdi..

Ancak yeni gelen 6+4 gerçekten çok komik ve mantıksız bir sistem..Hani şunu 8+2 yap bir mantığı olsun bari..E şimde ne oldu 6 kişi oynayacak , 2 yedekte bekleyecek..Eee kalan 2 nerede..?Locada maç izleyecek..Bu nasıl bir karardır anlamak mümkün değil..

Yani ben 10 yabancıyı yanlış bulmıyorum ama 6+4 olarak formüle edilmiş bir sistemin de ne dünyada örneği vardır ne de bir faydası olacaktır..

Bu sistemden faydalanmanın en mantıklı yolu yedek kulübesi dışında tutabileceğiniz 2 tane çok genç oyuncuyu kadroya katmaktır..Güney Amerikalı 18-19 yaşlarında 2 oyuncu alınabilir ve Türkiye Kupası gibi çerez maçlarda onlara forma verilebilir..Veya yine bu tip iki oyuncu alırsın ve TSL veya Bank Asya'da direk oynayabileceği bir takıma kiraya verip gelişimini takip edersin..

Aksi halde Alex'in her gol sevincinde , Güney Amerika locasında ekstra 2 futbolcu görmek pek hoş olmaz..

1 yorum:

Alpiero dedi ki...

6+2+2 Beşiktaş'ı yabancı fazlalığından kurtarmak için yaratılmş bir sistemdir. 6+4 farklı 6+2+2 farlı.