4 Haziran 2010 Cuma

2010 Afrika / A Grubu ( Uruguay - Meksika )


Dün grubun iki takımı ev sahibi Güney Afrika ve Fransa'yı kısa kısa incelemiştik..Şimdi diğer iki takımın kısa incelemesiyle devam edelim..Daha önce söylediğim gibi az detaylarla genel bir bakış atmaya özen gösteriyorum..

Uruguay

Uruguay 3 milyon nüfusu olan bir ülke..Buna rağmen iki kez dünya kupası kaldırmışlar..1930 ve 1950'de dünyanın en iyisi olan bu ülke o tarihten beri azıcık nüfusuna rağmen çok ciddi dünya yıldızları yetiştirebilmiş bir ülke..Aslında bunun bile sadece incelenmeye değer bir konu olduğunu düşünüyorum..

Neyse biz takıma gelelim..Kalede kimilerine göre geleceği çok parlak olan fakat benim Lazio maçlarında izlediğim kadarıyla biraz kekoman bir kaleciye sahipler..Fernando Muslera bana göre bu düzeyi kaldırabilecek bir kaleci değil , umarım başlarına dert açmaz..Takımın genel karakteri sert oyuna dayalı diyebiliriz..Bu sertliğin en başarılı ve caydırıcı olduğu alan ise savunma dörtlüsü..

Allah her takıma Lugano - Godin gibi iki stoper nasip etsin diyebiliriz..Lugano'yu zaten hepimiz tanıyoruz..Godin'de 24 yaşında Villerreal forması giyiyor..İki Diego'nun oyun karakterleri ve başarıları Uruguay stoper ikilisini çok güçlü kılıyor..İki bekten biri Barça'dan tanıdığımız ve geçen sene Juve'de oynayan Cacares..Sağda ise Benfica'lı Maxi Pereira var..Genel olarak ortalamanın üzerinde bir savunma var sizin anlayacağınız..

Bana göre takımın en sıkıntılı bölgesi ortasahası..Ortasahada olan sıkıntının en büyük nedeni kaleye dikine gidebilecek oyuncunun olmaması..Burada biraz öne çıkan oyuncunun Ajax'ın yeni yıldız adayı Nicolas Lodeiro olduğunu görüyoruz ama 21 yaşındaki oyuncu böyle bir turnuvada kolay kilit altına alınabilir gibi görünüyor..

Uruguay'ı en az savunma kadar iyi olduğu diğer bölgesi ise kuşkusuz forvet hattı..Üzerine söz söylemeye fazla gerek olmayan Diego Forlan ve Ajax ile gol rekorlarını alt üst eden Luiz Suarez ikilisi çok büyük iki silah..Forlan'ın biraz daha sıkı markajda kalacağını düşünürsek Suarez özellikle Meksika ve Güney Afrika maçlarında kurtarıcı olabilir..

Uruguay maçlarını izlerken bir iyi bir kötü takım izlememiz olası..Ortasahasının şu zamana kadar ortaya koyduğundan daha yaratıcı bir futbol ortaya koymaları gerekiyor..2 kez Dünya Kupası kaldıran bir takımın 1970'de ulaştığı yarı finalden bu yana çeyrek final bile göremediğini varsayarsak bu sefer daha farklı bir bakış açısıyla oynayacaklarını ve herşeylerini sahaya koyacaklarını düşünebiliriz..

Kilit Oyuncusu : Forlan

Meksika

Son 4 dünya kupasında da çeyrek finalde elenmiş başka bir takım yok sanırım..Meksika'nın bu istikrarı bile takdire değer..Eleme grupları sırasında ciddi sıkıntılar çektiler ve o dönemde Sven Goran Erikson yerine Meksika'lı teknik direktör Javier Aguirre ile yola devam ettiler..Bu klasik yerli hocayla yükselişe geçen takım hikayesi Meksika'da da tuttu..

Meksika'da üstte bahsettiğimiz Uruguay'ın aksine savunmada sıkıntı yaşayan bir takım..Takımın genel temposu ve hızının aksine Meksika savunması ağır oyunculardan oluşuyor..Marquez ve Magallon ikilisi kupa genelinin bana kalırsa en zayıf iki savunmasından biri..Daha doğrusu haksızlık etmeyelim ve şöyle diyelim , bu takımın daha iyi bir savunması olması gerekiyor..

Orta sahalarında kanatların etkisi inanılmaz..Bir tarafta Galatasaray'da kalıp kalmayacağı belli olmayan Gio Santos diğer kanatta ise takımın en büyük yıldızı Arsenal'li Carlos Vela..Türkiye'de gazetelerin Fenerbahçe'ye en çok transfer ettiği isimlerden biri olan Guardado'da yine çok önemli bir silah..

Meksika'nın savunması soru işareti olarak duruyor..Uruguay-Meksika maçı çok belirleyici olacaktır..Son maça denk geliyor üstelik..İş böyle olunca savunması daha sağlam taraf olan Uruguay bu kilit maçta kazanmayı bilirse Meksika'nın önünde bitirebilir işi..

Kilit Oyuncusu : Carlos Vela

Hiç yorum yok: