2 Haziran 2010 Çarşamba

2010 Afrika / A Grubu ( Güney Afrika - Fransa )


Dünya Kupası için geri sayımın yaşandığı şu günlerde minik bir seriye başlamak istedim..Sizleri çok fazla bilgiye boğmadan grupları şöyle bir gözden geçirip takımların son durumları ve grubun tahmini şekillenmesi üzerine biraz birşeyler karalamanın zevkli olabileceğini düşündüm..Yazı başına gruptaki 2 takımı kısaca incelemeye alacağım..

Dediğim gibi Fransa'nın sol bekinde kim oynar , Fildişi Sahili'nde sahilden kim çıplak ayakla kesme açar gibi şeylerin üzerinde durmadan biraz light bir Dünya Kupası rehberi yapmak var kafamda..

O zaman başlığa sadık kalıp , A Grubu ile başlayalım..

Ev sahibinin olduğu grup her zaman renkli olmuştur..Ev sahibi Güney Afrika'nın gruptaki diğer rakipleri Fransa - Meksika ve Uruguay..


Güney Afrika

Hemen enteresan bir istatistik vererek başlayalım..Şu ana dek turnuvaya ev sahipliği yapan hiçbir takım ilk turda elenmemiş..Ev sahibi ülke bu sefer böyle bir istatistik yanında zayıf kalıyor fakat Dünya Kupaları her zaman sürprizlere açık olmuştur..

Güney Afrika takımının başında daha önce Dünya Kupası kaldıran tanıdık bir isim Carlos Alberto Parreira var..Bu tip turnuvalarda bir şekilde sonuca giden bir antrenör olduğunu da hesaba katarsak Afrika için bir artı daha atabiliriz deftere..

Sistem olarak ne oynarlar konusunda bir öngörüm yok ama Parreira faktöründen ötürü klasik 4-4-2 izleyebiliriz gibi geliyor..Peki takımın ön plana çıkan karakteri nedir..?Bana göre bu grupta eğer birşeyler yapmak niyetindeler ise bunu yapmak için ortaya koyacakları en önemli karakter savunma disiplini ve mücadele güçleri olacaktır..Yaratıcı oyuncu eksikliğini ciddi bir şekilde yaşıyorlar ve önemli bir gol sıkıntısı çekiyorlar..Öyle ki daha önce milli takımı bıraktığını açıklayan Benni McCarthy tekrar formaya davet edildi..Akla gelen ve takımın en önemli yıldızı ise Everton'da oynayan Stephan Pienaar..

Ortasahada bana göre bu turnuvada ön plana çıkacak isim Aaron Mokoena değil Rubin Kazan'da forma giyen Macbeth Sibaya olabilir..İleri yaşına rağmen Mokoena'dan daha dirençli ve sahaya daha sağlam basıyor..

Twente forması giyen genç golcü Bernard Parker'da süre alırsa iş yapabilir..Hızlı ve delici bir oyuncu..

Güney Afrika'nın genel olarak oyun tarzını tahmin edebiliyoruz..Dediğim gibi yaratıcılık olarak sınırlı bir takım..En güçlü oldukları yönleri mücadele güçleri fakat günümüz futbolunda artık takımlar arası fiziki farklılık çok yüksek seviyelerde değil..Bu nedenle Güney Afrika'nın bu mücadele gücü ciddi bir avantaj gibi görünmüyor..Mutlaka ekstra yapmaları gereken şeyler var..

Açılış maçının verdiği hava ve elbette seyirci desteği ile Meksika'yı yenerlerse gruptan çıkma şansları yüksek olabilir..Beraberlik halinde bile işlerinin çok zora gireceğini düşünüyorum..Zaten turnuvaya ev sahipliği yapmasalar şu grupta sonuncu olacaklarını çoğu kişi söyleyebilirdi..

Fransa


Dünya Kupası'na gelirken en çok yankı uyandıran takım hiç şüphesiz Fransa idi..Olaylı maç sonucu Thierry'nin eliyle gelen biletle Fransa'nın kaderi ev sahibinin grubuna getirdi.Fransa futbolunun son 10-12 yıllık sürecine baktığımız zaman inişli-çıkışlı bir performansın varlığına şahidiz..98'de kazanılan Dünya Kupası ve ardından 2000'de kazanılan Avrupa Şampiyonası'ndan sonra o jenerasyonların miladlarını doldurması ve yeni kadroların oluşum aşamasından gelen başarılsızlıklar yeni kadronun artık yavaş yavaş oluşması ile geride kaldı..

Geride kaldı dediğime bakmayın , Fransa hala istenilen veya beklenen oyun seviyelinin çok altında..Tabii hal böyle olunca en çok eleştiri alan isim teknik direktör Raymond Domenech oluyor..

Hazırlık sürecinde İspanya ile oynadıkları maç Fransa için tam bir skandaldı..İspanya öyle bir maç oynadı ki sanki La Liga'da Barcelona Nou Camp'da Zaragoza ile oynuyor gibi bir oyun vardı sahada..İspanya'nın müthiş sistemi karşısında yeni Fransa resmen darmadağın olmuştu..

Fransa'nın bana kalırsa kalede ve stoperlerde sıkıntısı var..Kaleci Lloris bence çok kötü bir kaleci..En azından çoğu üst düzey maça yaptığı hatalarla damga vurdu..Fransa ikili stoperine ise Mexes'in alınmaması enteresan..Takım bek kaynıyor..Abidal - Evra - Sagna - Clichy - Gallas gibi beklerden birini belki ikisini stopere kaydırabilir..

Takımın defansif ortasaha ve hücum hattında sorun var diyemeyiz..Hücumda Ribery-Anelka başrolü alır..Henry'nin ilk 11 çıkması da beni şaşırtmaz..Bu sezon Bordeaux'da harika bir sezon geçiren Gourcuff turnuvada Fransa'da ön plana çıkan isim olabilir..

Fransa'nın futbol olarak üstün bir performans sergileyeceğini düşünmüyorum..Grupta sadece Afrika karşısında %70 ile maça çıkacaklar onun dışında ne Uruguay ne de Meksika Fransa için kolay lokma olmayacaklardır..


Eğer Fransa'nın 4 bekten kurduğu defans hattı sorunsuz işler ve Diarra - Toulalan ikilisi de Domenech'in planladığı gibi oyunu çift yönlü başarıyla akıtabilirlerse Fransa bir şekilde gruptan çıkmayı başarır..Afrika'yı yenmeleri zaten büyük olasılık , bunun yanına diğer iki maçtan bir galibiyet daha eklerlerse iş biter..Ancak dediğim gibi Dünya Kupası'na gelen Fransa gelirken bizlere hiç güzel sinyaller vermedi..

Hiç yorum yok: