9 Haziran 2010 Çarşamba

2010 Afrika / E Grubu ( Hollanda - Japonya )

Hollanda

Turnuvanın bana göre favorisi İngiltere..Zaten bunu İngiltere'yi yazarken söyledim..Bana göre Avrupa'da İngiltere'den sonra en formda ikinci takım Hollanda..Hatta şöyle söylersek yanlış olmaz..Hollanda tüm turnuvada Arjantin ile beraber inanılmaz hücum gücü olan bir diğer takım..

Ortasahada Van Bommel ve De Jong önliberosunun önünde kurulmaya başlayan hat müthiş bir hücum potansiyeli oluşturuyor..Kuyt'ı sağ önde kullanıyorlar..Van Persie ileri uçta oynarken onun arkasına Sneijder sol tarafa ise Arjen Robben geçiyor..Şu dört oyuncunun ne zaman ne yapacağı gerçekten kestirilemez..Hele Robben - Sneijder ikilisi harika bir sezon geçirmişken bu performans turnuvada da devam ederse Hollanda çok ciddi işler yapabilir..

Takımın hücum gücü ile ilgili tek soru işareti Robben ve Van Persie'nin fiziki durumları..Robben'in Danimarka ile oynanacak maçta riske edilmeyeceği söyleniyor..Robben'in yerine ise Rafael Van Der Vaart idareden çok daha fazlasını yapabilecek bir oyuncu..

Van Der Vaart'ın yanında Ibrahim Affelay gibi bir yıldız adayı ve yine ne yapacağı belli olmayan önemli bir potansiyel Ryan Babel'in varlıkları hücuma mükemmel bir çeşitlilik kazandırıyor..

Van Bommel - De Jong orta ikilisinin en çok ön plana çıkan özellikleri ikisinin de çok sert oyuncular olması..Bu ikiliden birinin kırmızı kart görmesi şaşırtıcı olmaz..Ama eğer bu tarz hatalar yapmayıp oyuna konsantre olurlarsa Hollanda'ya defansif açıdan fazlasıyla yardımcı olabilecek iki oyuncu..

Gelelim bu müthiş hücum takımının zayıf noktası olan işin savunma kısmına..Ajax'ın 1988 doğumlu genç sağ beki Van der Wiel dışında savunma yaşlı oyunculardan kurulu..Hollanda bu kadar fazla hücum oyuncusu yetiştirirken De Boer kardeşlerden beri doğru düzgün savunma oyuncusu neden yetiştiremedi soru işareti..Örneğin hala sol bekte van Bronckhorst oynuyor..Stoper ikilisi Heitinga ve Mathijsen..Kalede ise Stekelenburg var..Kısaca savunma konusunda ciddi bir sıkıntı var..Burada defans oyuncularından çok daha kaliteli oyuncular olan Van Bommel ve De Jong'un performansları belirleyeci olacaktır..

Bu kadar zengin ve etkili bir hücum gücüne rağmen takımın geride sıkıntılı bir kadrosunun olması Hollanda için yazık olmuş..Dünya Kupası'nı kazanmaya yetecek bir hücum güçleri var ama o hücum gücünün yarısı değerinde bir savunma rotasyonları yok..Bu durumda gruptan rahat rahat çıksalar bile gidip bir İtalya'yı bile eleyememe ihtimalleri yüksek..

Kilit Oyuncusu : Arjen Robben

Japonya

Bu grubun en zayıf halkası olan Japonya hakkında söyleyecek fazla birşey yok aslında..Turnuvaya iddiasız gelen takımlardan biri ve ortaya koyacakları ekstra birşeylerinin olduğunu söyleyemeyiz..Takım sürekli hızlı oyun oynamak isteyen bir yapıda olsa bile oyuncuların yetenekleri bu istek karşısında yavaş kalıyor aslında..

CSKA'lı Honda ve Wolfsburg'lu Hasebe dışında çok dişe dokunur bireysel yetenekleri yok..Genel olarak oyuncuları zaten Japon liginde forma giyiyorlar yani bizlerinde pek oyuncular hakkında söyleyecek şeyimiz yok..

En azından şuna dayalı bir yorum yapabiliriz..Gruptaki 3 rakibi de (Hollanda-Danimarka-Kamerun) hızlı oynayarak sonuca ulaşmaya çalışan takımlar..Özellikle Hollanda..Bu 3 takım için de Japonya maçı kesin kazanılması gereken bir maç olacak ve Japonya'ya karşı daha atak oyunlar ortaya koyacaklardır...Burada Japonların yapması gereken en kritik şey sağlam kontralar yakalamak..Gerçi kontradan Japonların bulacağı bir gol bile istediklerini almalarına yetecek gibi görünmüyor çünkü uluslararası tecrübesi bu kadar zayıf olan bir kale-defans hattının üzerilerine gelecek bu kadar yıldızı nasıl durduracağı soru işareti..

Kilit Oyuncusu : Makoto Hasabe

Hiç yorum yok: