8 Haziran 2010 Salı

2010 Afrika / D Grubu ( Sırbistan - Gana )

Sırbistan

Sırbistan'dan bahsetmeye teknik direktörleri Radomir Antiç ile başlamak gerekir..Antiç'in turnuvadaki en iyi teknik direktörlerden biri olduğunu söyleyebiliriz..Antiç tam bir teknik ustası..Rakipleri önceden çok iyi analiz eden ve doğru noktalara doğru hamleler yapan bir teknik direktör..

Antiç'in elinin altında çok zengin bir kadro var..Takımın her bölgesinde Dünya çapında kabul görmüş ve önemli ülkelerinn önemli takımlarında oynayan oyuncular var..Ülkenin ilk dünya kupası macerasında güven veren bir kadro söz konusu..

En büyük sıkıntı kalede yaşanıyor..Wigan'ın yedek kalecisi Vladimir Stojkovic böylesine bir turnuvaya ne kadar hazır soru işareti..Onun dışında benim çok beğendiğim bir takım..Defans Manchester United'lı Vidic ve Chelsea'li Ivanavic'e inşa edilmiş durumda..Mourinho'nun yeni gözdelerinden Lazio'lu Kolarov , Udinese'nin başarılı stoperi Lukovic ve Sevilla'lı sol bek Dragutinovic savunma hattını çok güçlü kılıyor..

Orta sahaya geldiğimizde Sırpların yine en az defans kadar iddialı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz..Orta ikilide Stankovic takımın lideri..Onun yanında Premier Lig tecrübesine sahip Milijas var..Bir de Kuzmanovic var ki Sırp futbolunun yeni yıldız adaylarından biri..

Sağ kanatta ise Fenerbahçe'nin en çok peşinden koştuğu isim olan Milos Krasic var..Turnuvanın en önemli yıldız adaylarından biri..Sırbistan içinde çok önemli bir rolü var Krasic'in..Gerek geriden vereceği destek gerekse kanatların işleyişi konusunda Krasic'e çok iş düşüyor..

Sol kanatta ise Antiç bazen aslında forvet olan Jovanovic'i deniyor..Ancak buraya Hertha'dan tanıdığımız Kacar'ı da yerleştirebilir..Zengin kadronun nimetleri tabii bunlar..

Forvette ise birbirini tamamlayan bir ikilinin olması takımı komple bir takım haline getiriyor..Dev forvet Zigic'e Pantelic eşlik ediyor..Böyle turnuvalarda Zigic gibi santraforunuzun olması büyük bir avantaj..Zigic belki Valencia'da çok başarılı sezon geçirmedi fakat milli takımda işler değişir..Bu tip az rastlanır tipte oyuncuların varlığı böyle turnuvalarda ekstra güç sağlar..

Sırbistan gördüğünüz gibi komple bir takım..Teknik direktör faktörünü de hesaba katarsak bu grupta işleri iyice kızıştıracakları kesin..Hatta bence Almanya'dan daha iyi bir takım Sırbistan..

Kilit Oyuncusu : Milos Krasic


Gana

Turnuvanın Afrika'da olması kuşkusuz Afrika takımları için ekstra bir motivasyondur..Gana gibi mutlaka ekstra birşeylere ihtiyacı olan takımlar için bu faktörün önemi biraz daha fazla..Gana'yı Afrika Uluslar Kupası'nda izlediğimizde defansif bir takım görmüştük..Genç , dirençli ve sert bir takım halini almışlar..

Defansları dinamizmlerinin ana kaynağı belkide..Mensah ve Vorsah gibi iki tecrübeli stoperin yanında Inkoom ve Sarpei gibi vasatın üzerinde isimlerde defans hattındalar..Orta sahaya baktığımız zaman Essien'in yokluğunun takım üzerindeki etkisini tahmin edebiliriz..Essien Chelsea'de izlemeye alıştığımız defansif liderliği dışında milli takımda işin ofansif tarafında da sorumluluk alan bir oyuncu..Onun olmayışı takımın iki yönünde de aksamalara neden olabilir..

Burada ön plana çıkması gereken isimler Udinese'li Asamoah ve Inter'li Muntari..Bu iki oyuncu ve forvetteki Gyan'ın çok üstün bir performans vermesi gerekiyor..Yoksa Gana'nın Afrika Uluslar Kupası'nda izlediğimiz gol problemi devam edebilir..

Hazırlık maçlarında formasına kavuşan Stephan Appiah'ı da doya doya izleyip,hasret gideririz umarım..Eski formuna ulaşması çok zor fakat kendini toparlarsa Essien'den doğacak boşluğu doldurabilecek tek adam Appiah..

Gana'nın bu grupta işi çok zor..Bana göre Almanya'dan daha güçlü bir Sırbistan ve çok oturmuş bir Avustralya ile mücadele edecekler..Yazının başında söylediğim gibi tek avantajları olası seyirci desteği ve takımın genel mücadeleci yapısı..

Kilit Oyuncusu : Sulley Muntari

Hiç yorum yok: