8 Haziran 2010 Salı

2010 Afrika / D Grubu ( Almanya - Avustralya )

Almanya
Almanya ile ilgili çok enteresan bir istatistik vererek başlayalım yazıya..Hani turnuva takımı derler ya Almanya için şu istatistikten sonra bunu niçin dediklerini belki daha iyi anlarsınız..Almanya 1954'ten bu yana eksiksiz olarak tüm Dünya Kupalarına katılmış bir ülke..O zamandan beri düzenlenen 14 şampiyonada Almanya , 3 kez şampiyon , 4 kez ikinci , 3 kez yarı final , 4 kez ise çeyrek final görmüş..Gerçekten muazzam bir istatistik..

Almanlar için hedefin her zaman olduğu gibi büyük olduğunu tahmin edebiliriz kısaca..Almanya İngiltere kadar olmasa bile çok sağlam bir futbol ülkesi..Bundesliga özellikle son 4-5 yılda yaptığı sıçramayla saygıyı hakediyor..

Başlarında Löw gibi usta bir antrenörleri var..Takımda çok fazla öne çıkan bir oyuncu yok..Yani İngiltere dediğinizde Rooney , Arjantin'de Messi , İspanya'da Torres dediğiniz gibi bir oyuncu gelmiyor Almanya'da akla..Belki oynasaydı Ballack diyebilirdik..En azından takımın lideri olduğu konusunda bir tartışma yok..

Almanlar Löw ile birlikte klasik sistemlerden biraz çıkıp daha dağınık bir sistem denemeye başladılar..Defans dörtlüsünün önünde 2li önlibero oynatıyorlar..Ballack olsaydı Ballack-Schweinsteiger ikili bu mevkii için çok güçlü bir ikili olacaktı fakat şimdi işler biraz değişti..Orta sahada en çok dikkat çekecek olan oyuncu Mesut olacaktır..Takımın şu an liderliği ona verilmiş durumda..Yaratıcılık konusunda takımda ondan daha üstün bir oyuncu yok ve Mesut'un parlayacağını umuyor Almanlar..Çünkü Mesut vasatı aşamazsa bu turnuvada çeyrek final görmeleri bile sıkıntı..

Bana göre ileride de çok sağlam bir oyuncuları yok..Podolski veya Gomez'i ilk 11'de başlatabilirler..Almanların yeni genç yeteneği Kiessling'de şans bekleyecek..En azından şu avantajları var çeşitli tipte forvet oyuncuları var..

Turnuvada Almanların sürpriz silahı Marko Marin olabilir , onu da ayrı bir gözle izlemek lazım..

Kale ve savunmayı sona bıraktım çünkü Almanların en büyük sıkıntısı bana göre burada..Savunma dörtlüsünde sağda Lahm ve stoperde Mertesacker'in yerleri garanti..Sol bekte Boateng oynayabilir..Diğer stoper kim olur orası muamma biraz..Serdar Taşçı mı yoksa Westermann mı ilk onbirde oynar kestirmek zor..Kalede ise benim beğenmediğim iki kalecileri var..Neuer ve Wiise bana göre bu seviyelerin kalecileri değiller..

Almanya kolay bir gruba düşmedi..Avustralya ve Sırbistan gibi iki tehlikeli takımın yanında Afrika'lı Gana var grupta..Bu grup zaten bana kalırsa çekişmenin en fazla yaşanacağı grup olacak..Almanlar yine bir şekilde gruptan çıkabilir fakat yazının girişinde verdiğim istatistiğe çok güvenecekleri bir kadroları bana göre yok..

Kilit Oyuncusu : Mesut Özil

Avustralya

Avustralya'ya baktığımızda ülke tarihlerinin belki de en iyi kadrosuyla giriyorlar bu turnuvaya..Her bölgede gerçekten çok önemli oyunculara sahipler..Bana göre en zayıf oldukları bölge forvetleri..Zaten teknik direktörleri Pim Verbeek'de bunun farkında olacak ki forveti tek oyuncudan kurup , daha çok arkadan gelecek oyunculara bel bağlamayı tercih ediyor..

Kalede Fulham'ın başarılı kalecisi Mark Schwarzer var..Önünde oynayan defans dörtlüsü turnuvanın en iyilerinden biri belkide..Stoperde Galatasaray'dan tanıdığımız Neill ve Kavala'da oynayan Moore var..Savunmanın iki beki olan Chipperfield ve Wilkshire'da oyunun iki yönünde de başarılı isimler..

Avustralya'nın en başarılı olduğu alanlardan biri orta sahası..Grella ortasahanın top hırsızı..Bresciano'yu Palermo'dan tanıyoruz..Agresif ve dirençli bir ortasaha oyuncusu..Brett Emerton'u da hemen hemen herkes tanır..Takımın en büyük iki yıldızı ise Tim Cahill ve Harry Kewell..

Kewell'in varlığı hem işin teknik taktik yönü hem de psikolojik açıdan takım için çok önemli..Kewell'in takımın gerçek lideri olduğunu unutmamak gerekir fakat yaşadığı sakatlığın ardından eğer oynayabilirse nasıl bir performans ortaya koyar orası soru işareti..

Takımın dediğim gibi en büyük sıkıntısı forvette..Viduka'dan sonra burayı tazeleyemediler..Scott McDonald henüz bekleneni verebilmiş değil..Böylesine zor bir grupta iş yapabilir mi soru işareti..

Avustralya'nın bana göre kaderini Kewell'in durumu belirleyecek..İyi bir savunma takımı olabilirler fakat beraberliklerle bu gruptan çıkmaları mümkün değil..Bir şekilde maçı kopartmaları gerekiyor..

Kilit Oyuncusu : Harry Kewell

Hiç yorum yok: