7 Haziran 2010 Pazartesi

2010 Afrika - C Grubu ( İngiltere - Cezayir )


İngiltere

Kupanın gizli favorilerinden biriyle başlayalım C grubuna..İngiltere'nin bana göre gizli favori olmasında en az takım kadar etkili bir başka isim var o da teknik direktör Capello..Capello'nun genel bir sistemi yoktur aslında..Elindeki hamur neye elverişliyse o şekilde yoğurur..

Şimdi elindeki İngiltere aslında bir jenerasyonun sonu diyebiliriz..Yıllardır alıştığımız Lampard hatta Gerrard ve Terry gibi oyuncuların etkili performanslarıyla oynayacakları son dünya kupası olacaktır bu..

İngiltere'nin dünya kupası bileti alma yolunda da takip ettiğimiz üzere en etkili tarafı ortasaha-forvet uyumu..En uçta Rooney gibi bir azmanın olması bir yana Ashley Cole ve Glen Johnson gibi iki bek ve Aaron Lennon gibi bir pırpırın da katkısıyla kanatlar olabileceğinin en iyisi olarak işliyor..

Ferdinand'ın sakatlığı sonrasında Terry'nin yanına stopere Jammie Carragher veya Ledley King çekilebilir..Orası yine çok güven veren bir bölge yani..

Hücum hattını sadece forvet olarak düşünmemek gerek dediğim gibi..Arkadan gelen adamlar bu turnuvada Rooney'den bile daha çok gol atabilir..Gerrard - Lampard - Lennon hatta daha defansif bir oyuncu olan Barry bile hücumda yeteneklerini konuşturabilen isimler..Şu takıma bakınca uzaktan atabilecekleri golleri de düşünüyor insan..

Capello'nun bana göre hatası Theo Walcott'u kadrodan çıkartmak oldu..Walcott'u geçen sene oynanan Fenerbahçe - Arsenal maçında çıplak gözle izlemiştim..Hakikaten rakibini darmadağan edebilen , topsuz alanda müthiş hareketli ve zeki bir oyuncu..Bir şekilde zorlayarak kaleye gidebilen bir isim..Kadroya alınsa bana göre kesinlikle iş yapardı..

Rooney'in arkasında Defoe ve Crouch gibi farklı tarzlara sahip iki oyuncunun varlığı da İngiltere'yi daha zor durdurulabilecek bir takım haline getiriyor..

Bana göre turnuvada Brezilya'dan da Arjantin'den de bir adım önde İngilizler..Benim de kupa için favorim durumundalar..Bakalım nasıl bir performans sergileyecekler..

Kilit Oyuncusu : Wayne Rooney


Cezayir

Cezayir için 24 yıl sonra alınan bir vizeydi bu turnuva..Mısır'ı olaylı maçların ardından eleyerek Afrika'ya gitme hakkı kazandılar..Bu onlar için kuşkusuz daha anlamlı olmuştur..

Cezayir'in en dikkat çekici takımın akıcı futbol oynama çabası..Hızlı ve süratli oyuncuları var ve yapamadıkları zaman bile bu oyun tarzını değiştirmek niyetinde olmuyorlar..Bu yüzdendir ki aldıkları sonuçlar şaşırtıcı oluyor..Malevi'ye 3-0 yenilip gidip Fildişi'ni yenebiliyor takım örneğin..Yani o gün oyuncuları biraz tutturdular mı birşeyleri başarabiliyorlar..

Takımın bana göre vasatın üzerindeki bölgesi defansları...Premier lig ve Bundesliga tecrübesine sahip oyuncuları var bu bölgede..Bochum'lu Yahia , Portsmouth'lu Belhadj ve Yebda önemli oyuncular..En basitinden bizim ülkemizde bırakın Premier'i veya Bundesliga'yı kendi takımında güven vererek oynayan bir stoper bile yok..

Hücumun ve aslında takımın en büyük silahı kuşkusuz Karim Ziani..Cezayir bu turnuvada bir maç kazanacaksa Ziani'den çok şey beklemek gerekiyor..

Cezayir'in grupta işi hiç kolay değil..Gidip İngiltere'den 5 yiyip , Slovenya'yı yenebilirler..Bu tarzda bir takım ama en azından maçlarının sıkıcı geçmeyeceğini düşünebiliriz..

Kilit Oyuncusu : Karim Ziani

Hiç yorum yok: