7 Haziran 2010 Pazartesi

2010 Afrika - C Grubu ( ABD - Slovenya )

ABD
ABD'yi en son bizimle oynadıkları hazırlık maçında izledik..Afrika'ya en çok bileti şu ana kadar Amerikalıların aldığı söyleniyor..Grupları da nispeten müsait..İngilizlerin arkasında çıkmak için büyük bir şans var ellerinde..Bizim maçta izlediğim kadarıyla ağır savunmaları dışında çok göze batan bir eksikleri yok..

Onyewu'nun sağlık durumu çok çok müsait olmayabilir..Jonathan Spector savunmanın sağında ortalamanın üzerinde bir oyuncu..Amerikanın genel olarak hemen hemen her spor alanında olduğu gibi futbolda da bir avantajları var..İşlerini çok profosyonelce yapıyorlar ve mücadeleden hiç kaçmıyorlar..Fizik olarak kuvvetli bir takım olduklarını bizle oynadıkları maçta da gördük sanırım..Özellikle ikinci yarıda biz dökülürken onlar ayakta kalmayı bildi..Bu fizik gücü Afrika'da da çok önemli olacak..İngiltere'ye karşı olmasa bile Cezayir ve Slovenya'yı sindirebilir bu oyun tarzları..

Amerika'nın orta sahasındaki oyuncular hiç fena değil..Fulham'ın ve milli takımın en büyük silahlarından biri Dempsey..Lampard'ın bir alt seviyesi diyebiliriz onun için..Yani abartmak için söylemiyorum daha çok oyun tarzı olarak benzedikleri için böyle bir benzetmeye gittim..Yine ortasahanın genelde solunda oynayan Damarcus Beasley gününde olursa rakiplerin başına iş açabilecek bir oyuncu..

Amerika'da forvette Altidore oynuyor..Bizim maçta bizim çok kötü olan stoper ikilimizi bozguna uğrattığı pozisyonlar var ama Servet - Gökhan Zan ikilisi ortalamanın çok altında bir ikili olduğu için Altidore'yi abartmayalım..Ama yine de iş yapabilecek bir oyuncu..Gücüyle ve dayanıklılığı ile sonuca gitmeye çalışan tipte bir forvet..

Ve tabii ki Donovan..Dempsey ile birlikte takımın en önemli silahı ve lideri..Amerika'da gördüğünüz gibi forvet değil de İngiltere tarzı arkadan gelen oyunculara dayalı bir takım yapısı var..

Amerika gruptan çıkmak için şanslı gözüküyor..Bakalım bekleneni yapabilecekler mi..

Kilit Oyuncusu : Landon Donovan

Slovenya

Bana göre bu grubun en zayıf takımı olur kendileri..Takıma baktığımızda forvette oynayan Novakovic dışında çok etkili bir isme rastlamıyoruz..Inter'in genç takımında oynamış olan Rene Krhin bu turnuvada şans bulamasa bile ileride adından bahsettirebilecek bir oyuncu olabilir..Yeri gelmişken not olarak düşelim..

Çok yaratıcı ve özel bir takım olmadıkları için tutunacakları en önemli dal takım oyunu , fizik güç ve oyun disiplinleri..Konsantrasyon ve motivasyonu en yukarıda tutarak kontraya dayalı bir futbol oynayacaklarını düşünebiliriz..Ama bu oyun tarzına uygun hızlı bir oyuncularının da olmaması sıkıntıyı daha da arttırıyor..

Bana kalırsa nispeten rahat olan böyle bir grupta bile Slovenlerin işi çok zor..Cezayir maçı dışında puan alabilecekleri bir maçın olduğunu düşünmüyorum açıkçası..Ki Cezayir bile en azından çeşitlilik açısından Slovenlerden daha zengin bir takım gibi görünüyor..

Kilit Oyuncusu :

Hiç yorum yok: