6 Haziran 2010 Pazar

2010 Afrika / B Grubu ( Nijerya - Yunanistan )


B grubu bugün bitsin bakalım..

Nijerya

Nijerya'yı son Afrika Kupası'nda biraz izlemiştim..Takım geçtiğimiz aylarda ortaya koyduğu defansif permormansla dikkat çekiyordu..İş sadece defans dörtlüsünün hüneri değildi elbette..Orta sahada oynayan oyuncuların da genel itibariyle defansif özellikleri olması takımın direncini ve defans gücünü yeterince arttırıyordu.

Elbette henüz yazının başında Obi Mikel'in sakatlığının takımı nasıl etkileyeceğini az çok tahmin edebiliriz..Ama dediğim gibi Nijerya özellikle defansif açıdan tek tek oyunculara bağlı bir takım olmadığını söyleyebiliriz..Ofansif açıdan bu bahsettiğimiz durumun varlığı var..Yani mesela Yakubu ve Obinna ikilisinin olmadığı bir hücum hattından bir sonuç beklemek fazla iyimser olur..

Takımın dikkat çeken oyuncuları sadece bu iki forvet değil..Stoper Yobo , sol bek Taiwo , stoperin diğer kolu başka bir Premier Lig oyuncusu Shittu Nijerya'nın kalesinin güvende olması için ter dökecekler..

Bana göre takımın sıkıntısı ortasahada olacak..Mıkel'in sakatlığından sonra oyunu iki yönüyle oynayacak oyuncu konusunda ciddi sıkıntı yaşayabilirler..Orta sahanın mücadeleci olması güzel elbette fakat işin rakip yarı sahada oynanacak boyutu da var..Burada biraz Almeria'lı Uche'nin devreye girmesi belki takıma bir efektiflik kazandırabilir..

Daha önce Güney Kore için dediğimi Nijerya için de söyleyebilirim..Gruptan çıkmanın formülü Yunanistan veya G.Kore'yi yenip diğeriyle berabere kalmaktan geçer..Nijerya ev sahibi sayılır , bunu kullanmaları gerekecek..Dinamik ve etkileyici bir savunma takımı..Sürpriz yapabilirler..

Kilit Oyuncusu : Yakubu


Yunanistan

Aslında ne kadar enteresandır ki 2004 yılında Avrupa'nın en iyisi olmayı başaran bir ülkenin bana göre turnuvanın en zayıf gruplarından biri olan B Grubu'ndan bir üst tura yükselemeyeceğini tahmin ediyorum..

Yunanistan bana göre baştan aşağıya miladını doldurmuş bir takım..Haydi biraz Ninis'i dışarıda tutalım , son 5-6 yılda ürettikleri hiçbir kalıcı değer yok..Gekas , Charisteas falan dahil..Hani kalede Nikopolidis olsa tam olacak hatta..Dünya Kupası'na gelmeye hak kazandıkları yolda İsviçre gibi ortalama bir takıma iki kere yenildiler fakat grup o kadar kolaydı ki 2.bitirdiler..Daha sonra yine futbolda düşüşte yaşayan bir ülke olan Ukrayna'yı güç bela eleyip Afrika biletini kazandılar..

Takımın bana göre en iyisi ve ön plana çıkabilecek tek isim teknik direktör Otto Rehhager olacaktır..Avrupa şampiyonu olduklarında da teknik direktör Rehhager'in bizleri tv karşısında bayıltan oyun sistemi tutmuştu..Yine o tarz birşeyler deneyeceklerdir..Zaten şu takımın ekstra birşeyler üretecek fazla bir alternatifi yok..

Yunanistan belki 6 sene önce yaptığı sürprizin bir başka türlüsünü yapar ve bu sefer ortaya pozitif bir futbol ortaya koyar..Bu kadro yapısıyla bu bana zor gelse de 6 sene öncesine sürprizlerin en büyüğünü yapan bir hoca bu sefer de takımına başka bir plan program çizmiştir mutlaka..

Kilit Oyuncusu : Samaras

Hiç yorum yok: