31 Mayıs 2010 Pazartesi

Yeni Bir Dönem ; Jose Madrid'de..


1 yıl önce yazmaya başlamıştı Madrid basını bugün olanı..Tıpkı Cristiano Ronaldo'yu 1 sene önceden yazmaya başladıkları gibi sürekli Jose'nin üzerinden gittiler..Pellegrini belki bu sene Real Madrid'i şampiyon yapsaydı bile bu iş gerçekleşecekti..

Ve bugün Jose Mourinho Real Madrid'in yeni teknik direktörü..Jose'nin teknik direktörlük anlayışı ile Real Madrid takımı kimilerine göre birbirinin tam zıttı kimilerine göre ise birbirleri için yaradılmışlar..Bana göre Jose'nin genel teknik direktörlük anlayışı bu ikisinin de ortasında bir yerlerde..

Yani Jose tam olarak Real Madrid'in Los Galacticos sisteminin adamı değil..Zaten tahminimce mevcut kadroya gidip dünyayı ayağa kaldıracak bir transfer eklemeyecektir..Inter'de yaptığı ve takımın iki senelik zirvesinin en önemli adamları olan Diego Milito ve şimdiki takımı Real'in kapıya koyduğu Wesley Snijder isimleri Jose'nin yıldız oyuncudan ziyade mevcut takımına maksimum fayda getirecek oyuncuları aldığının bir işareti..

Yine bir başka örnek ise ilk senesinde takımın en büyük yıldızı olan Zlatan'ı gözünü kırpmadan göndermesiydi..O gitti , Eto'o gibi bir ismi yeri geldi sol kanatta bile oynatıp takım için maksimum verimi aldı..

Şimdi Real Madrid'de nasıl bir yapılanmaya gidecek merak konusu..Raul ile görüşmüş sabah saatlerinde..Hem Raul'un geleceği hem de büyük ihtimalle Real Madrid hakkında genel bilgi sahibi olmak için Raul ile görüştüğü muhakkak..

Bana göre transfer konusunda üzerinde duracağı mevkii savunma olacaktır..Demeçlerinden de bu anlaşılıyor..Maicon transferi ilk hedefi olsa gerek..Maicon'u bu konuda ikna etmesi çok rahat zaten..

Yaptığı açıklamalar tam olarak onun tarzını yansıtıyor yine.. ' İyi bir teknik direktör için Real Madrid'i çalıştırmamak kariyerinde büyük bir boşluk demektir.Bugünü hazırlarken aynı zamanda geleceğini de yaratmak istiyorum ve 4 yıllık kontrat sürecinde görevimden alınacağımı zannetmiyorum ' diyor Jose..

Sözleşmenin 4 yıllık olması Jose gibi bir adam için enteresan..4 yıl boyunca İspanya'da kalması kulağa tuhaf geliyor..Bu aynı zamanda Barcelona'ya karşı açılan 4 yıllık yeni bir cephe..Jose'nin Barça aşkını bilmeyen yok zaten artık..

Şuan takımların yeni oluşuma girmedikleri halleriyle futbol denildiğinde günümüzde akla gelen ilk takım olan Barcelona mı yoksa teknik direktör dendiğinde akla gelen ilk adam olan Jose Mourinho'nun Real Madrid'inin mi daha önde olduğunu söylemek için erken..

Jose sağlam transfer hamleleri bile yapsa takım kalitesi olarak Barcelona'dan daha kaliteli bir hale gelemez gibi duruyor..Hele bir de Villa ve olası Fabregas transferini de düşünürsek Jose'nin Real'i Barcelona'nın önüne taşıması için bazı farklı şeylerin üzerine gitmesi gerekiyor..Inter kariyerinde oynattığı müthiş savunma takımı gibi bir takım İspanya'da bu seneki gibi 96 puan yapamaz örneğin..

Bitirmeden son birşeyi daha not düşelim..Şu Mourinho'nun evinde maç kaybetmeme adetini değiştirmek Barcelona'ya düşer..

1 yorum:

skiptomylou dedi ki...

İç sahada en son 23 şubat 2002'de yenilmiş Porto-Beira Mar maçında..

İnanılmaz bir rakam.