4 Mayıs 2010 Salı

Maça Doğru , Fenerbahçe - Trabzonspor


Geçen sene kulüp tarihinin en kötü senelerinden birini yaşamıştık..Geçen sene kupa finalinde Beşiktaş maçından önce düşündüğüm bir şey vardı..Aragones zamanında resmen lanetli bir sene yaşayan takım vardı..Bir türlü alamayarak lanetlendiğimizi düşündüğüm Türkiye Kupası'nı da ancak bu lanetli seneyi bizlere yaşatan takımın alabileceğini düşünüyordum..

Ama olmamıştı..Beşiktaş kupayı kazanmıştı ve bizler için lanet sürüyordu..

Şimdi bambaşka bir sayfa açılı duruyor önümüzde..Açıkçası yarın rakibin Trabzonspor olması değil beni ilgilendiren..Takımın son haftalarda içinde bulunduğu ciddilik ve inançtan ötürü yarın rakip kim olursa olsun sahada yine çok isteyen bir Fenerbahçe olacağını düşünüyorum..

Trabzonspor'un finale çıktığından beri tek odak noktası bu kupayı kazanmak..Ligde bir iddiaları yok ve kupada rakibin Fenerbahçe olmasından dolayı Avrupa Ligi biletleri de cebinde..İstedikleri tek şey camialarına bir kupa hediye etmek..Üstelik rakip Fenerbahçe olunca motivasyon kaynakları bir kat daha artıyor şüphesiz..

Fenerbahçe için kupanın anlamı tartışlılmaz..Ben bir taraftar olarak henüz Türkiye Kupası görmedim ve bundan dolayı da pek gocunmuyorum..Hani yarın kupa kazanılırsa bunun en büyük artısı takım ve camia üzerindeki kupa baskısının ortadan kalkması olacaktır..

Maçın öğlen oynanması ve muhtemel sıcaklık maçın aşırı tempoyla geçmesine engel olacaktır bence..İki takımın yapılarına bakarsak , Trabzonspor hücumu seven , Fenerbahçe ise kontrollü oynayan ve geriye yaslanan bir oyun anlayışına sahip..Burada hangi takımın diğerinin oyununu kendi istediğine çevirebileceği maçın kilit noktası olacak..

Gerçi Fenerbahçe son haftalarda çok da geride beklemeyen hatta ileride basan bir takım halini aldı..Daha önce de bahsettiğimiz gibi bunun da en önemli nedeni yarın yine sahada olacak olan ortasaha dörtlüsünün enerjisi ve gücü..Mehmet - Selçuk - Emre - Özer ortasahası Fenerbahçe'nin aslında tüm oyun planını sürükleyen isimler..

Defans dörtlüsünden Andre Santos'un oynayamayacak olması elbette bir handikap..Gökhan-Lugano-Bilica üçlüsüne solda Wederson tamamlayacaktır..Az da olsa oynama ihtimali var gerçi Santos'un ancak ben olsam riske etmem..

Trabzonspor'un oyun planı akıcılık üzerine kurulu..Coleman - Selçuk ve Alanzinho gibi delici isimlerle atakları şekillendirip , Umut ile noktayı koymaya dayalı bir oyunları var..Oyunu tutturdukları zamanlar çok etkili pozisyonlar yaratabiliyorlar..Ancak onların da zayıf noktaları ortasahalarının direnci ve basit savunma hataları..

İki kalecinin performansları elbette belirleyici olacaktır..İkisi de şu dönemde çok formdalar..

Tabii bir de Alex olacak sahada..Maçtan önce yaptığı açıklamalarda onun tek başına bile bu kupayı ne kadar istediğini anlayabiliyoruz..Trabzon maçlarını sever kendisi..Son haftalarda yaptığı gibi bu maçta da sorumluluğu sırtlanıp maçta belirleyici olacağını düşünüyorum..Trabzon'da oynanan maçta gördüğümüz üzere Trabzonspor defansı ayrıca Guiza için de uygun bir defans..Yarın sürpriz koşularla önemli pozisyonlara girebilir..Onun atacağı gollerle bu kupaya uzanmak da ironik olabilir..

Şenol Güneş'in maç öncesi açıklamalarından anladığımız gibi Trabzonspor'da en az Fenerbahçe kadar hatta Fenerbahçe'den daha fazla kazanmaya odaklanmış durumda..Avrupa Ligi'ne gitmesi garanti fakat oynayacağı ön eleme sayısını direkt olarak etkileyecek yarın alacakları sonuç..Trabzonspor'un bu kazanma isteği ve şartlanmışlığı , soğukkanlı oyununa alıştığımız Fenerbahçe için avantaj olabilir..Fenerbahçe'nin en önemli yapması gereken iş oyunda öne geçmek..Eğer öne geçerse daha sonra risk alacak ve belki de panik olacak Trabzonspor karşısında işleri daha da kolaylaştırabilir kontra ataklar ile..

Sezonun ikinci kupası için çubuklu yarın sahaya çıkacak..Onların son zamanlarda ki inanç ve mücadeleleri yarın da sahada olursa bu uzun özlemin biteceğine inanıyorum..

Yarın bloga kupalı resimlerinizi koydurun bana..

Hiç yorum yok: