1 Mayıs 2010 Cumartesi

Fenerbahçe : 2 - 0 : Eskişehirspor


Beklendiği gibi bir atmosfer , beklendiği gibi bir kadro vardı Kadıköy'de..Sahaya çıktığında bile inanmışlığını görebileceğiniz bir takımın varlığı maçın henüz başında bile taraftara gerekli güveni ve morali veriyor..Sahada henüz ısınırken bile hal ve hareketlerinden oyuncuların bu işi ne kadar istediğini görebiliyorsunuz..Fenerbahçe taraftarının en çok hoşuna giden şeyler bunlardır zaten..

Geçelim maça..Santra ile birlikte müthiş bir baskı ve pres..Takım bağıra bağıra ben bu maçı istiyorum ve alacağım mesajını hem rakibine hem taraftara veriyor..

Guiza dışında hücum hattına katılan herkes inanılmaz bir güçle oynadı..Ben geçen hafta içerisinde yazdığım ' Fenerbahçe'nin Yeni İskeleti ' isimli yazıda aslında çoğu kişinin farketmediği ancak Daum'un yarattığı yeni bir iskeletten bahsetmiş ve özellikle Mehmet - Özer - Emre üçlüsünün bu iskelette ki rolü ve yarattıkları etkilerden bahsetmiştim..

Dün maç öncesi yazısında Mehmet ve Özer'in Kasımpaşa maçında olduğu gibi yine çizgiye inmeyip , Alex ile girecekleri varyasonlarla içeri katetmeleri gerektiğini yazmıştım..Bugün ikisi de bana göre mükemmele yakın bir oyun ortaya koydular..Özer'in oyunu sürekli açma çabası ve bitmek tükenmek bilmeyen enerjisine , Mehmet'in inanılmaz fiziksel gücü ve sene sonunda bile olsa yavaş yavaş artık iyi bir sağ ön oyuncusuna dönüşmesi takdire şayan..

Bugün baktığımızda Fenerbahçe ortasahası 4 yerli oyuncudan oluşuyor ve son yıllarda olmadığı kadar verimli çalışıyor..Oyunun defansif kısmında içine Aurelio kaçmış Selçuğu izliyoruz..Kadıköy'de Selçuk artık alkışlanan , beğenilen adam..Müthiş özverili oynuyor..Artık işin sadece defansif yönünde değil hücumlara da katılıyor..Bugün çoğu pozisyonlarda dikkat ederseniz Selçuk kamerada..

Bugün uzun zaman sonra Alex'in harika frikiği ile öne geçti Fenerbahçe..Vuruş kusursuzdu , yapılacak hiçbirşey yoktu..Kaptan böyle istemişti..

Golden sonra tribünlerde takımın havasına iyice girdi..Takım müthiş istiyordu , riske edilecek bir durum yoktu..Yani 2.gol şarttı..Fenerbahçe bu sene hiç izlemediğimiz kadar hızlı ve özgüvenli oynuyordu..Alex - Mehmet - Özer üçlüsü başta olmak üzere müthiş varyasyonlar geliyordu..Tık tık tık , kusursuz paslar..

Uzun zamandır hakettiği golü arayan Özer attığı golde , gol vuruşu veya kalecinin hatası dışında o topu alışı ve Cristiano Ronaldo gibi çekişiyle tribünleri büyüledi..

2.golden bile sonra Fenerbahçe yüklenmeye devam etti..Mehmet'in kaçırdığı , Guiza'nın sayılmayan ama bence temiz golü derken tribünler de mest oluyordu..İşin savunma yanında ise Eskişehir santrayı bile zar zor geçiyordu..Atılan uzun toplar Lugano ve Bilica'dan dönüyor , Gökhan ve Santos ile şekilleniyordu..

Bugün özellikle Gökhan ondan beklenen oyunu oynadı..Yorulmadan 90 dakika boyunca bindirdi..Göze çarpan bir başka şey artık Mehmet ile oyun stillerini oturtmaları ve birbirlerini anlamaları..

Bugün takımda Guiza yerine sıradan bir forvet olsa Fenerbahçe 2-0 değil , 4-0 kazanırdı..Şuan durup düşünüyorum takımda kime hakettiği övgüyü yazamadım diye..Herkes mükemmel oynadı bana göre..Herkes güven verdi..Ve bizleri en çok mutlu eden herkes inanıyor ve herşeylerini ortaya koyuyor..

İkinci yarıda akıllarda kalan tempoyu biraz düşürüp çarşambayı yedekleyen Fenerbahçe'de akıllarda kalanlar ; Alex'in direkten dönen harika plasesi , Alex'in müthiş pasında Özer'in kaçırdığı gol , Gökhan'ın bindirmeleri..

Ve elbette taraftar..Maçtan önce hazırlanan anlamlı kareografi..Koordine bir tribün ve enfes bir show..Bu takım böyle oynadığı zaman tribünlerin onlara vereceği şeylerin haddi hesabı yok..Fenerbahçe'nin değişen bir özelliği de maçlara başlarken ki kafa yapısı..Eskiden 0-0'a dayanan ve rölanti oynayan hatta ilk yarıların çoğunu boş , pozisyonsuz geçen bir takım vardı..

Şimdi santra ile beraber topu taca yollayarak oyunu oynamak istediği bölgeyi rakibine gösteren , müthiş pres ve dirençle rakibini karşılayan ve topu yiyen oyuncular görüyoruz..

Şimdi çarşamba 27 yıllık özlemi sona erdirme zamanı..Eğer o da olursa haftaya Ankara'ya sadece Bursalılar gelmesin , Galatasaraylı ve Beşiktaşlılar da gelsin..Tüm Türkiye birleşebilir , bu inanç herkesi yener..

Hiç yorum yok: