18 Mayıs 2010 Salı

2009 / 2010 La Liga Şampiyonu Barça


Fenerbahçe'nin bizlere yaşattığının ardından futbolla ilgili ne düşünmek ne de yazı yazmak kolay değil..Hele Fenerbahçe ile ilgili sanki söyleyecek milyonlarca cümlem yarıda kalmış gibi hissediyorum..Hakikaten içimizde kaldı yazılacak , söylenecek onlarca güzel söz ve hikaye..Ama yine de gündemin diğer başlıklarına da yavaş yavaş kaymak gerek..Fenerbahçe'den sonra desteklediğim diğer takım olan Barcelona en azından küçük bir tebessüm yaratabildi bugün yüzümde..

Barcelona'nın başarısı gerçekten olağanüstü..Sene başında birileri gelip herhangi bir insan evladına deseydi ki : ' Abi Real Madrid 98 puanla ligi bitirecek haberin olsun ' o zaman herkes vay be Real'e bak uzak ara işi götürmüş diye düşünürdü..Fakat gelin görün ki Barcelona ezeli rakibinin bu insanüstü performansının bile onları geçmeye yetmeyeceğini tüm dünyaya kanıtladı..99 puanla şampiyon olmak nasıl bir tatmindir acaba..Biz bunları asla kendi takımlarımız için hissedemeyeceğiz elbette..Hani bizim lig için 90 puan olarak belirlesek bu limiti yine mümkün değil..

Barcelona'nın sadece La Liga performansına değineceğim için diğer kulvarları pas geçiyorum..Zaten onları sene içerisinde yazıp çizmiştik..

38 haftalık bir lig maratonunda sadece Atletico Madrid deplasmanında mağlubiyet yüzü görüyorsun ve Real Madrid'e puan bile vermiyorsun..Bu gerçekten müthiş bir başarı..Üstelik ilginçtir ki geçen seneye göre takımın işleyişinde ciddi farklılık var..Geçen seneye göre biraz daha yavaş bir oyun var..Çünkü ileride topu daha çok ayağında tutan ve Eto'o'dan farklı olarak topları önüne değil de sırtını rakibe dayanmış bir şekilde isteyen İbra'nın varlığı sözkonusu..Ayrıca sene içerisinde ciddi sakatlıklar yaşandı..3-4 haftalık eksik periodlar olmasa Barcelona 99puandan daha yüksek seviyelere ulaşabilirdi bile..

Takımda İbra'nın ahengi bozduğu çok konuşuldu ama bu sırada takıma yeni bir silah katıldı..Hoş geçen sene de kendini gösteriyodu fakat bu seneki performansı ile resmen parladı..Ligde 12 gole imza attı Pedro ve pek çok önemli maçta sorumluluk alarak parladı..

Takımda bu sene bana göre en büyük gelişimi gösteren oyunculardan biri de kaleci Valdes idi..Geçen senelere göre kendine olan güveni inanılmaz artmış ve konsantrasyon sorunu ortadan kalkmış göründü sene boyunca..Bariz hatalarından uzak , temiz maçlar çıkarttı..

Önündeki Pique - Puyol ikisili zaten söylenecek söz bırakmıyor insanlara..Tıpkı yıllar sonra anlatılacak olan Xavi - Iniesta ikilisi gibi..Görünen kahramanlar hemen hemen her maçta Messi - Pedro - İbra olsa bile bu iki oyuncu dünya futbolunun gördüğü en iyi ortasaha ikililerinden biri olarak şimdiden tarihe geçti..

Dani Alves ile birlikte özellikle sezonun sonlarında Abidal'in bitmeyen sakatlığında görev alan Maxwell iyi işler çıkarttılar..Alves zaten tren gibi gidip geliyor sağdan fakat Maxwell'in Inter yıllarına göre çok daha fazla geliştiğini söylemek mümkün..Sol beki olmayan Brezilya milli takımına hem Maxwell'in hem Andre Santos'un seçilmemiş olması gerçekten inanılmaz..

Ve elbette esas oğlan..Messi benim bunca yıldır izlediğim en dominant bireysel performansı ortaya koydu..Bunu yaparken sürekli bir istikrar içinde olması ve her maçta kendini tamamen ortaya koyması gerçekten müthiş derecede takdir edilmesi gereken noktalar..Sezonu ligde tam 34 golle tamamladı ve fenomen Ronaldo'nun rekoruna ortak oldu..Sadece La Liga'nın gol kralı olmadı aynı zamanda Altın Ayakkabı'nın da sahibi oldu..

Resimdeki ikilinin akıbeti merakla bekleniyor..Titi'nin ayrılmasına kesin gözüyle bakılırken , İbra'nın durumu belirsiz..Peki Barcelona'nın transfer hamleleri ne olmalı..?Bana göre kesinlikle ortasahaya üçüncü bir oyuncu gelmeli..Keita bir var bir yok , Busquets'in ise yeni bir Xavi veya Iniesta olmasına belli ki daha çok var..Barcelona çok yazılıp çizilen Fabregas transferini yapabilirse muhteşem bir ortahasa oluşacak..

Ve şu şartlarda İbra kalsa da gitse de alınması gereken bir forvet var..Ne gariptir ki ligde 98 gol atmış bir takım için ' forvet lazım ' yazıyorum..Enteresan valla..Ama Barcelona'da Eto'o gibi daha hızlı ve çevik bir forvete ihtiyaç olduğu belli..David Villa hamlesi belki Eto'o'dan bile daha faydalı bir performans doğurabilir..

Son 6 yılda 4. şampiyonluk..Son iki senesi üstüste..Real Madrid'in tonla para harcayıp 102 gol atıp , 98 puan topladığı yılda bile kupanın verilmemesi rakibe verilen bir mesajdır..Real'in dışarıdan yapacağı bir oyuncu transferi bu işi yine değiştirmeyecektir..Ancak iki tarafında artık yüksek sesle söylediği ve bence kesin olan Mourinho hamlesi İspanya'da değişikliğe yol açabilir ancak bana kalırsa yine tüm ipler Barça'da..

Real Madrid'in Mourinho'yu getirdiği sene Barcelona'nın yeni bir şampiyonluk kazanması ve Jose'yi bu sefer üzülürken görmek renkli olacaktır..

Visca el Barça !

Hiç yorum yok: