13 Nisan 2010 Salı

Takımına En Bağlı / Futbola En Çok Vakit Ayıran Taraftar


Galatarasay taraftarıymış..Yeni anketimiz böyle diyor..Hani şu meşhur A&G Araştırma Şirketi var ya , iki senede bir ortaya yeni anketlerle çıkan..Hah onun son bombaları bunlar..Daha önceleri en çok taraftarın Galatasaray'da olduğunu söylemekle yetinirlerken , şimdi araştırmaya yeni boyutlar , haliyle sonuçlar eklemişler..

Buna göre en çok taraftar hala Galatasaray'da..( %33.8 ) ikinci sırada Fenerbahçe ( %28.6 ) üçüncü sırada ise Beşiktaş ( %18.4 ) var..Bunun doğruluğunu yanlışlığını geçiyorum ki zaten bu anketler herkesin bildiği üzere belli sayılar üzerinden yapılıyor..Yani 2000-3000 kişiye sorduk 5 popüler cevap arıyoruz muhabbeti..

Anketten çıkan sonuçlardan çok ilgi çekici ve komik bir sonuç var..Futbola en çok vakit ayıran taraftar Galatasaray taraftarıymış..Asıl bomba da şimdi geliyor , takımına en bağlı taraftar Galatasaray taraftarıymış..

Hani şu son maçta olan herşeyi bir kenara koyuyorum ki o travmaları her büyük takım taraftarı yaşamış ve yaşatmıştır..Galatasaray taraftarının ne özelliği var yahu..?Ne zaman Galatasaray taraftarının etkileyici bir tribün performansı , pankartı , organizasyonu görüldü bu ülkede..?Ne zaman Galatasaray taraftarı deplasmanları inletti , ne zaman 20.000 kişilik stadını doldurdu , ne zaman kulübüne maddi destek oldu..?Ne zaman gs store'ları hınca hınç doldurdu..?Ne zaman çekinilen bir deplasman oldu..?

Bu takımına bağlılık muhabbetinde Galatasaray haricinde Fenerbahçe-Beşiktaş hatta Bursaspor taraftarı cevap olarak çıksa inanın ağzımı açmazdım ama Galatasaray taraftarı bu üç takımın da arkasında gerçekten..

Anketin bir iki enteresan sonucu daha var..Diğer takım taraftarları tarafından en sevilmeyen takım bilin bakalım hangisi..? Fenerbahçe elbette..Çünkü hem Galatasaraylılar sevmiyor , hem Beşiktaşlılar hem de Trabzonsporlular..Daha önce blogda bazı yazılarda ülkemizde varolduğuna inandığım ' Fenerbahçe Nefreti ' nden bahsetmiştim ve ' bu nasıl bir laf ' diye tepkilerle karşılaşmıştım..Ama bu böyle işte..Galatasaraylılar sevmez , Beşiktaşlılar sevmez , Trabzonsporlular sevmez..

Bunun da tek nedeni bu takımları en çok yenen , en çok canlarını acıtan takımın Fenerbahçe olmasıdır..Galatasaray'ı da , Beşiktaş'ı da , Trabzonspor'u da bu ülkede en çok yenen takım Fenerbahçe'dir..

Ankette diğer takım taraftarlarınca en sevilmeyen ikinci takım ise Galatasaray..Galatasaray'ı sevmeyen belki de tek takım ise Fenerbahçe..Yani sadece Fenerbahçelilerin oyları , Galatasaray'ı en sevilmeyen ikinci takım yaparken , diğer üç büyük takımın oylarıyla en fazla sevilmeyen takım olan Fenerbahçe mi , Galatasaray'dan %5 daha az taraftarı olan takım..?

Anketin tezatlığına ve komikliğine bakar mısınız..

Sizi bilmem ama hem ben , hem de benim çoğu arkadaşım,büyüğüm şu ' Diğer takımlar tarafından sevilmeme ' muhabbetinden şikayetçi değiller..Kimse bize yakın durmasın , kimse bu yolda yancımız , ibrikçimiz olmasın..Biz ne olacaksak tek başımıza olalım , kimseye müdana etmeden..Şampiyonluklarımızda , kupalarımızda sarı lacivertin dışında sevinen olmasın bizimle..Üzüntümüzü de kendimiz yaşayalım , sevincimizi de..

Kalbinde Fenerbahçe'yi yaşatanlara ait olsun sevincimiz de üzüntümüz de..Gerizekalı anketlerinizle mutluluklar..

1 yorum:

twilost dedi ki...

en çok taraftara sahip olmamıza gerek yok ki. isteyen istediği takımı tutsun isterse galatasaraylılar iki katımız kadar olsunlar.. biz gene sevdiğimiz renklerin peşinde olalım bu bize yeter..