26 Nisan 2010 Pazartesi

Profesyonel Hakemlik


Galatasaraylı arkadaşların bloglarını dolaşıyorum son 1 saattir falan..Genel olarak skoru hakeme bağlama gibi bir durum söz konusu değil ancak Bünyamin Gezer'in genel yönetiminden memnun oldukları söylenemez..Eminim Bursaspor camiasıda pek memnun değildir hocanın yönetiminden..Özellikle Zapo'ya gösterilen ikinci sarı kartın sözlük karşılığı ' eyyamcılık ' idi..

Aslında ben Bünyamin Gezer'in hakemliğini genel olarak beğeniyorum..Bu akşam oynanan maçta da dediğim gibi bir iki karar dışında kötü yönetmedi maçı..

Benim asıl takıldığım ve üzerinde duracağım şey , hakemler için hakemliğin asli meslek olmaması..Örneğin Bünyamin Gezer aslında polis..Fırat Aydınus yanlış hatırlamıyorsam müteahhit..Erman Toroğlu kabzımal , Ahmet Çakar doktor vs..

Dünyada İngiltere'de tam profesyonel hakemler var..Yani bu adamların tek meslekleri hakem olmaları..Böyle olunca hem işlerine daha konsantre oluyorlar hem de tüm mesailerini ve enerjilerine hakemlik üzerine kurup kendilerini daha çok geliştireceklerdir..İtalya'da da yarı-profesyonel hakemlik uygulanıyor..

Burada asıl konu bence şu..Mesela Bünyamin Gezer polis..Bilmeyen bir adama maçı izletseniz ve hakem sence ne iş yapıyordur desen , polis der herhalde sana cevap olarak..Yani meslekler sahaya giriyor..Olayın rahatsız edici yönü bu..Bünyamin Gezer bazen kapkaç yapan bir insana bakar gibi bakıyor futbolculara..Sert mizaç falan farklı şeyler bu bahsettiğim şey farklı bir şey..

Aziz Yıldırım bu olayı gündeme getirmişti , Mahmut Özgener'de aslında fikre sıcak bakıyordu..Yeni sezona böyle bir uygulama gelebilir diye düşünüyorum..Gelmesi de daha sağlıklı olacaktır zaten..Gerekli ücretlendirme ayarlamaları , haftaiçi uygulanacak eğitimler falan hakemliği gözden çıkarılmayacak değerli bir meslek haline getirebilir..

Hiç yorum yok: