24 Nisan 2010 Cumartesi

Maça Doğru , Kasımpaşa - Fenerbahçe


Telafisi yok , geri dönüşü yok..Bundan sonra kazanmaya odaklı ve bu konuda cömert olmayacak bir Fenerbahçe bekliyoruz artık..Maçtan önce bilet konusunda yönetimin yaptığı büyük jest , camianın genel olarak bütünleşmiş havası , arka arkaya alınan büyük maçlar ve bunların getirdiği moral , oyuncuların genel istek ve inançları Fenerbahçe'yi bu seviyeye getirdi..Bizlerin de beklediği tek şey kazanmak artık..

Kasımpaşa maçları her takım için tahmin edilmesi güç maçlar..Çok rahat yeneriz dersiniz bir anda sizi tokatlarlar..Zor maç olacak dersiniz inanılmaz hatalar yaparlar , bir anda fark atarsınız..Oyun tarzlarının genel olarak rahat olması ve hücumu seven takım olması lige ayrı bir renk katıyor..Savunma konusunda Anadolu takımlarına oranla daha umursamaz..Yılmaz Vural'ın söylediği ' Türkiye'nin Barcelona'sı ' benzetmesinin en önemli nedeni bu hücuma endeksli takım yapısı..

Fenerbahçe için işler artık bir sisteme oturdu..Takımın karakteri ve yapısı rakip kim olursa olsun değişmeyecek şekilde..Ayrıca daha önce de yazdığımız takımın içindeki inanç ve istek bu tip maçlar öncesi Fenerbahçe'yi bir adım öne taşıyor..

Kadro için bizi sürpriz beklemiyor..Volkan'ın önünde Gökhan - Bekir - Lugano - Santos dörtlüsü , onların önünde Mehmet - Selçuk - Emre - Özer ortasahası ve ileride Alex ve Guiza..Kasımpaşa'nın oyun yapısı Fenerbahçe'nin ortadan gelecek ataklarda etkili olmasına neden olabilir..Takım savunması konusunda çok başarılı olmayan Kasımpaşa karşısında gol bulmak için kanatlarda oynayan Mehmet Topuz ve Özer'in daha içeri katederek oynaması ve Alex ile verkaçlara girmesi Fenerbahçe'ye gol getirebilir..

Yine duran toplarda Fenerbahçe'nin etkili olabileceği bir maç..Kasımpaşa kısa bir takım ve hava toplarında özellikle savunmada sorunlar yaşıyorlar..Burada yine Alex'in ortaları ve Lugano'nun varlığı önemli bir gol şansı..

Fenerbahçe karşısında stressiz ve amaçsız bir takım olacak..Tribünlerin büyük bölümü Fenerbahçeli olacak..Kasımpaşa'nın rahat olması Fenerbahçe için avantaj da olabilir dezavantaj da olabilir..Burada bana göre en önemli olan şey Fenerbahçe'nin erken bir golle Kasımpaşa'yı oyun planından saptırması ve rahatlaması olur..

Bilica'nın yokluğunda bozulan stoper ikilisinin yüksek konsantre ile oynaması şart..Gökhan ve Santos ikilisinin yine üstüste gelen zor maçlarda yaptıklarının tersine daha fazla hücuma çıkarak oyunu genişletmeleri gerekiyor..

Bu maç pek Guiza'nın iş yapabileceği bir maç gibi durmuyor..Kasımpaşa savunması arasında tek başına kalacak ve öyle savunma arkası top fırsatı da pek gelmeyebilir..Belki karambolde araya sıkıştırabileceği bir gol bulabilir..

Kilit adam takımı şampiyonluk rotasına sokan kaptan..Alex'in çözebileceği , söküp alabileceği maçlardan biri bu maç..Zaten o da en az bizler kadar çok istiyor bu işi artık..Resim olarak antrenmanda ki bu keyifli halini özellikle seçtim..

Fenerbahçe'nin kazanması durumunda akşam oynanacak maç iki takım için de stresli bir hal alacak..Özellikle uzun zamandan sonra Bursaspor geriye düşerse bunu nasıl atlatabilir oyun içerisinde merak ediyorum..Psikolojik bir üstünlük mutlaka olacaktır maç sırasında Fenerbahçe'nin , Bursaspor karşısında..Galatasaray böyle bir senaryoda öne geçerse rahat bir maç bile kazanabilir..

Fenerbahçe'nin bunların hesabından önce çıkıp maçını kazanması gerekiyor elbette..Haydi artık az kaldı..İnancımız da güvenimiz de tam..

Hiç yorum yok: