30 Nisan 2010 Cuma

Maça Doğru , Fenerbahçe - Eskişehirspor


Kritik haftalar geldi çattı..Yarın oynanacak iki maçın ardından lig belki de büyük oranda şekillenmiş olacak..Maçların aynı saatte oynanması da hem İstanbul'da hem de Bursa'da oyun stratejilerini etkileyecektir..

Mesela erken gelen bir Fenerbahçe golü haberi Bursa'da küçük çaplı bir panik yaratabilir..Tabii şu ana kadar dediklerimiz olasılıklardan ibaret..Biraz sahaya inelim o halde..

Eskişehir'in ne oynayacağı konusunda net bir fikrim yok..Rahat ve yapısı itibariyle hücumu seven bir takım..Zaten geçen hafta da Trabzon maçında özellikle rakibi 10 kişi kaldıktan sonra oyunu çok rahat bir şekilde rakip yarı alanda oynadı..Fenerbahçe ortasahası karşısında bu kadar rahat olamayacakları kesin..Ama ben Eskişehir'in sanki ligin başında oynuyormuş gibi savunmaya çekileceğini düşünüyorum..

Zaten maçta belirleyici rol Fenerbahçe'de..Son haftalarda uyguladığı oyun tarzını yine sahaya yansıtmak isteyecektir Fenerbahçe..Bilica'nın dönmesiyle yeniden ideale dönen savunmanın önünde , Daum'un artık klasikleşen diyebileceğimiz Mehmet Topuz - Selçuk - Emre - Özer ortasahası oynayacaktır..Alex - Guiza ikilisi de forvet ikilisi diyebileceğimiz şekilde ileride olacaklar..

Eskişehir'in hücum hattında oynayan Ümit ve Adem etkili bir ikili..Bir de arkalarında Sezer yine tehlikeli bir oyuncu..Fenerbahçe'nin son haflarda sahaya yansıttığı defansif ve oyunu tutan futboldan taviz vermemesi için yeterli sebepler var yani..Burada önemli olan ortasahada Fenerbahçe'nin kağıt üzerinde gözüktüğü kadar üstün olup olamayacağı..

Eskişehir'in önemli sıkıntısı ağır defans oyuncularına sahip olması ve savunma arkasına kaçırdığı adamlar..Burada bahsedebileceğimiz Guiza faktörü var ancak benim daha çok beklentim olan oyuncular , Kasımpaşa maçında olduğu gibi Özer ve Mehmet..Geçen maç oynadıkları gibi yine içeri katederek ve top isteyerek oynarlarsa ağır Eskişehir savunmasının dengesini bozabilirler..Bu bozulan dengeden en iyi faydalanabilecek oyuncu da Alex elbette..Birden nereden geldiğini anlamadan topu ağlara gönderebilir..

Kasımpaşa maçının ikinci yarısında oyuna üretkenliği getiren şey Mehmet ve Özer'den ziyade beklerin ve hatta Selçuğun oyuna katılmasıydı..Bu en kilit varyasyonlardan biri Fenerbahçe için..İlk yarıda olmasa da ikinci yarıda beklerin de hücuma katılımı oyunu zenginleştirebilir..

Fenerbahçe liderliği yakalamanın ve bir sonra ki haftanın öneminin bilincinde olarak maçta sürekli agresif ve isteyen taraf olmalı..Oyuncular üretken olamadıklarında bile arkalarına tribün desteğini alarak agresif oyuna devam etmeliler..Zaten Fenerbahçe bu noktaya geldiyse bunun bir numaralı nedeni oyuncuların mücadele etmeleridir..Eğer ligi istiyorlarsa bundan başka yol yok zaten..

Biletlerin tükendiği maçta müthiş bir tribün desteği olacaktır..Taraftarda son haftalardan en az takım kadar agresif ve istekli..Fenerbahçe bu havayı arkasına alırsa büyük avantaj yakalar..

Fenerbahçe'nin herşeyini ortaya koyması gerektiği bir maç daha var önünde..Kadıköy'de deplasmanlara oranla çok daha agresif olan takımın bu engeli aşması ve Bursa'dan gelecek güzel haberleri beklemesi gerekiyor..Ben Bursa'nın yarın puan kaybetmezse , Beşiktaş'ı da yenip 6 puanla Fenerbahçe'yi bekleyeceğini düşünüyorum..Ancak yarın nedense sanki Bursaspor takılacak gibi geliyor bana..

Yani aslında Fenerbahçe'nin fazla bir seçeneği yok..Oyna , kazan..

Saldır Fener..

Hiç yorum yok: