25 Nisan 2010 Pazar

Kasımpaşa : 0 - 1 : Fenerbahçe / Siz İsteyin Yeter


Blogda son haftalarda Fenerbahçe içerikli yazıların hemen hemen hepsinde üzerinde durduğum bir şey var o da takımın sahaya yansıttığı mücadele , istek ve azim..Fenerbahçe taraftarının her zaman istediği bir şey vardır takımından..O formayı ıslatın , ne olursa olsun biz sizin arkanızdayız der..O yüzden bu taraftarın gönlünde Tuncay Şanlı'nın , Stephan Appiah'ın yeri her zaman ayrıdır..Gönülden mücadele veren Pierre , Luciano hatta Kezman tribünün genelinde sevilir..

İşte bu sene özellikle son haftalarda şu takımda ilk 11'de sahaya çıkan her oyuncunun içine yukarıdaki oyuncuların ruhu kaçmışçasına oynuyorlar..Takımın bu noktaya gelmesinin en büyük futbol dışı etkisi takımın bu isteği ve arzusudur..

Tabii herşeyin bittiğini söylediğimiz/yazdığımız maçların ertesi hafta bile Kadıköy'e gelen binlerce Fenerbahçe taraftarı da bu takıma olan sevgisini ve güvenini göstererek oyuncuların bu bilince ulaşmasında yardımcı oldu..

Maçtan önce kendimce yaptığım analiz hemen hemen tamamen sahaya yansıdı..Kasımpaşa'nın göbekten gelen ataklarda ve duran toplarda etkisiz bir takım olduğunu söylemiştim..Lugano'dan beklediğim gol , onun arkasına sinmiş olan Bekir'den geldi..

Maçın başından itibaren Fenerbahçe rahat ve kontrollü bir oyun oynadı..Oyunun ilk yarısında Mehmet ve Özer'in içeri katederek takıma ortadan sağladıkları destek pozisyonlar yarattı..Özer'in harika savunma arkasına pasları gözlerden kaçmasın..Selçuk ve Emre ikilisi ilk yarıda fazla hücuma destek vermedi ve kontrolü elde tutmaya özen gösterdi..

Bilica'nın yokluğunda savunmanın tek değişik ismi Bekir'in özellikle ilk yarıda girdiği iki tane önemli kademe var..Lugano bu maçta önde basan stoper olurken , Bekir arkada daha süpürücü bir rol aldı..Attığı kritik gol dışında oyunda hiç sırıtmaması çok güzeldi..

İlk yarıda Alex'in istediğini ve sorumluluk aldığını gördük..Atakların hemen hemen hepsi ortadan geldi..Mehmet ve Özer'in bu kadar içeri katetmesi kesinlikle daha önceden yapılmış bir analizin sonucuydu bence..Maçtan önce bahsettiğim Gökhan/Santos bindirmeleri özellikle ilk yarıda yoktu..

Kasımpaşa'nın rahat oyun tarzı oyunu hızlandırıyor ve rahatlatıyordu..Yani kilitlenecek bir maç olmayacağı maçın başından belli oldu..Paşa'nın bu rahat oyun tarzından ötürü aslında biraz Emre ve Selçuk çok öne çıkmadı..Zira Kasımpaşa 1-2 tehlikeli kontra yakaladı maç boyu ve doğru paslar yerine ulaşsa Fenerbahçe çok zor anlar yaşayabilirdi..

İkinci yarıya beklenildiği gibi baskıyla başladı Fenerbahçe..İlk yarının benzeri Mehmet ve Özer üzerinden oynamaya başladı takım..Emre ve Selçuk dönüşümlü olarak hücumlara çıkarken sağdan özellikle Gökhan'ın da kendini öne atmasıyla 50-75 dakikaları arasında Fenerbahçe rakibinin yarısahasına oyunu yıktı..

Selçuk için bir satırda olsa birşey yazacağım yine..Yine çok çok iyiydi..Gerçekten helal olsun..

Golün geliyorum dediği anlarda Alex'e kanatlardan müthiş destekler geldi..Yapılan varyasyonlar sonucu çok sayıda duran top kazanıldı..Guiza'nın iki tane kaçırdığı pozisyonda oyun bitebilirdi bile ama olmadı..

Duran toplar demiştik , sürpriz olmadı..Murat Şahin'in tereddütü Bekir'in altın kafasıyla birleşince Fenerbahçe maçı aldı , götürdü..Daum'un ısrarla ikinci forveti oyuna almaması takımın aslında iyi oynadığının bir göstergesiydi..Ortasahadan bir oyuncu çıkartıp , Guiza'nın yanına ikinci forveti almış olsaydı Fenerbahçe belki maçı kaybedebilirdi..

Golden sonra Fenerbahçe en iyi yaptığı işi yaptı..Arkaya yaslanıp , oyunu soğuttu..Bu bölümde Deivid gibi topu akıllı kullanabilen bir oyuncunun da sahada olması Fenerbahçe için bir avantaj oldu..Fenerbahçe'nin defansif duvarı gün geçtikçe sağlamlaşıyor..Bu maçta pozisyon dahi vermediler rakiplerine..

Takımın maç boyu , özellikle de 50.dakikadan gole kadar ki bölümde açlığı,isteği ve savaşı görülmeye değerdi..Bizler 2-3 senedir bu kadar isteyen bir takım görmemiştik..Zico döneminin Avrupa maçları'ndan beri diyelim ya da daha anlaşılır olsun..

Bu istek , mücadele ve azim meyvelerini vermeye devam ediyor..Sizler böyle savaştıktan sonra bu iş olur..

Hiç yorum yok: