10 Nisan 2010 Cumartesi

Bir Klasik O / Real Madrid : 0 - 2 : Barcelona


El Classico'nun hikayesi alıştığımız bir Barcelona hikayesi olarak geçti..Maçtan önce demiştim ki Guardiola'nın ekstra bir taktik vermesine bile gerek yok , takımına her zaman oynadığınız gibi oynamaya çalışın demesi bile yeterliydi..O kadar mükemmel bir takım çünkü Barcelona..O kadar herşeyin tıkır tıkır işlediği bir takım..

Real Madrid için özellikle geçen sene ki hezimetten sonra varolma maçıydı..15'te 15 yaparak gelmişsin , geçen sene seni burada unutulmayacak bir skorla tokatlamış , ve şampiyonluk maçın belki de bu..

Barcelona'da Guardiola için Türkiye'de söylenen bir şey var..Hatta Rijkaard için dahi söyleniyor.. ' O takımı bende şampiyon yaparım abi..' Yapamazsan işte babacım..Abidal yok , Iniesta yedek , İbra yok..Her mevkiiden kilit birer adam..Bunun yanısıra Alves sağ ön , Puyol sağ bek , Milito ise stoper..Üçünün de sırıtmadan oynayabileceği mevkiiler bunlar ama benim demek istediğim Guardiola'nın takıma ve oyuncularına olan güveni ve cesareti..

Real Madrid Kaka'nın yokluğunda beklenen kadrosuyla sahadaydı..Özellikle Alves'in sağ ön de nasıl bir performans sergileyeceğinden şüpheli olduğum için Madrid'de Ronaldo'nun sol kanatta tehlikeli işler yapabileceğini düşündüm..Ama karşısında Puyol adında bir kelepçe vardı..

Real Madrid , Barcelona'nın dillere destan pas oyununu bozmak için maça ön alanda presle başladı ve Barcelona ilk 10 dakika ciddi şekilde bocaladı..Higuain ve Ronaldo ile başlayan prese Alonso ve Gago destek veriyordu..Barcelona'nın bu afallama süreci profesör Xavi'nin devreye girmesiyle sona erdi ve Barcelona 15.dakika itibari ile kontrolü ele aldı..

Oyun alıştığımız Barcelona temposunda olmasa bile kontrol tamamen ellerindeydi..Real bu baskıyı yerken kurtuluşu duran toplar ve Marcelo'nun bindirmelerine bağladı..

Barcelona'da Messi'nin Rıdvan Dilmen'in dediği gibi kalabalık Real hattında boğulmaya başlaması ve Pedro'nun özellikle ilk yarıda ortaya koyduğu etkisiz oyun , Barcelona'nın istediği pozisyonları bulmasını engelledi..Ancak bu takımda diğer 9 kişinin ne yaptığından bağımsız iki adam var..Real Madrid ne olduğunu anlamadan 10 saniye bile sürmeyen bir süreçte topu kalesinde gördü..

Xavi gerçekten çok özel bir oyuncu..Daha önce de pek çok Barcelona maçı yazısında Xavi'ye onlarca methiye düzmüşümdür fakat bu adamı izledikçe sanki söylenmedik övgü sözcükleri var gibi geliyor bana..2 asistin dışında takımını o kadar etkliyen bir oyun ortaya koyuyor ki..

Real Madrid'de herşey pamuk ipliğine bağlıymış meğer..Messi golü attıktan sonra Real Madrid'li oyuncuların suratları tamamen düştü..Moraller sıfır ve tamamen ' kaybettik ' düşüncesi oturdu..Belki geçen senenin travmasıydı bu..

İkinci yarı başlayınca Real Madrid'de müthiş bir panik göze çarptı..Barcelona golün de etkisiyle daha bir güvenle oyuna asıldı..Xavi biraz daha kendini gösterdi..Real Madrid'in kesinlikle bir oyun planı olmadığını tekrar gördük bu arada..Yine unutmadan şunu yazayım hemen , Xavi'nin 90 dakika boyunca Real stoperlerine pres yaptı ve özellikle Albiol topu sürekli dağa taşa attı..

İkinci golden önce Guti , Ronaldo ikilisinin birkaç cılız şut denemesi oldu..Real'in tutunacağı tek dal buydu..

Barcelona yine çok sakin gelişen bir pozisyon sonucu ' üstad Xavi ' nin harika ara topu ve Barcelona'nın geleceği Pedro ile müthiş bir plase ile skoru 0-2'ye getirdi..Artık iş bitmişti ve Real Madrid'in az olan ümitleri tükendi..

Real Madrid 0-2'den sonra şuursuzca yüklendi..Araya bir gol sıkıştırıp tribünü arkalarına alıp oyuna tutunmak amacı , amaçtan öteye gidemedi..Barcelona oyuna Iniesta'yı da sürerek aksamaya başlayan ortasahaya destek sağlamak istedi..

Keita'nın bu kadar kötü , takımın ana parçalarının bu kadar eksik olduğu bir ilk 11'de Barcelona maçı %55 topla oynama ile bitirdi..

Real'in özellikle son 10 dakikada oynadığı çirkin futbol ve tekmeler geceye neyse ki damga vuracak boyuta gelmedi..Hakemin ilk yarıda gösterdiği kart standartı son 10 dakikada devam etseydi Real 8 kişi kalabilirdi..Ayrıca Gago tam bizim ligin oyuncusu..Kasap..

Ronaldo'nun ezildiği bir maç..89.dakikada hala klasik topuk hareketiyle taç çizgisinde birşeyler kovalıyordu..Bundan sonra bu kadar fazla konuşmaz herhalde..

Barcelona , çözümü olmayan bir takım..Inter gelir oynatmamaya çalışır , başaramaz..Arsenal gelir oynayarak yeneyim der , başaramaz..Real Madrid gelir , herşeyini ortaya koyar , kapanır gol yer , açılır gol atamaz..

Barcelona'nın zaman diliminde olduğumuz için gerçekten şanslıyız..

Barcelona başından sonuna hakettiğini aldı..Şampiyonluk gelecekse Madrid'den alınacak zaferle gelmeliydi..Şimdi iki hedef var..Biri La Liga , diğeri bu stada 1 ay sonra tekrar gelip , Barcelona uçağına kupaların en büyüğü ile binmek..1 yorum:

Adsız dedi ki...

dünyanın en büyüğü xavi