7 Mart 2010 Pazar

Fenerbahçe : 1 - 0 : Antalyaspor


Sonda söyleyeceğimizi başta söyleyelim..Diego Lugano'nun takıma dönmesi bu maçtan alınan 3 puanın en önemli nedenidir..Lugano-Bilica ikilisinin bozulduğu son 3 haftada Fenerbahçe'nin özellikle son 15 dakikalarda , yani baskıyı yediği anlarda yaşadığı sıkıntılar akıllarda..Diego Lugano ile liderine kavuşan Fenerbahçe savunması 90 dakika boyunca , Veysel'in sağdan girip vurduğu şut dışında pozisyona giremedi..

Tek tek baktığınızda hem Lugano'nun hem de Bilica'nın birçok eksik noktasını sayabilirsiniz..Fakat Fenerbahçe için bu ikilinin birlikte sahada olması en az Alex veya Emre'nin sahada olması kadar önemli..

Maça gittiğimde tribünleri görünce çok şaşırdım açıkçası..Tamam 22 TL biletler ancak takım bu kadar kötü giderken çok soğuk bir İstanbul akşamında bu kadar taraftarın stada gelmiş olması da taraftarın şampiyonluğu ne kadar çok istediğinin bir göstergesidir..

Maça iki tarafta temposuz ve bekleyerek başladı..Fenerbahçe'de Semih - Guiza maçın başında 2 pozisyon yakaladı..Şimdi izliyorum tv özetlerinde Guiza'nın ve Semih'in girdiği ve bana göre iyi vuruşlarla gol olabilecek iki pozisyon atlanmış..Özellikle Guiza aslında çok sevdiği ve onu İspanya'da gol kralı yapan pozisyonlardan birinde topu çok kötü şekilde dışarı yolladı..

Maçta tempo ve hareket yoktu..Emre ve Cristian ortasahada baskıyı kuruyor ve oyunu kanatlara yaymaya çalışıyordu..Maçın ilk 20 dakikasında Deivid'in sorumluluk aldığı ve top dağıtımına girdiği pozisyonları gördük..Fenerbahçe için mevcut kadroda Deivid çok kilit bir adam..Tahammül edilmesi bazen gerçekten zor oluyor ama hem futbol zekası hem de denediği inceler ile Fenerbahçe'yi pozisyonlara sokabilecek bir adam..2 sene öncesinin Gökhan / Deivid kanat varyasyonları da zaman zaman gerçekleşti..Gökhan'ın ortalarını mutlaka geliştirmesi gerekiyor..Öne atması gerekenleri arka direğe , yüksek şişirmesi gerekenleri yerden kesti..

Semih'in özellikle ilk yarıda top dağıtmaya çalışırken kaybettiği toplar çok dikkat çekici..Hava toplarında eski etkinliğinede sahip değildi..Semih'ten duvar gibi dönen her top Emre ve Cristian'ın baskısıyla tekrar geri kazanıldı..Savunmada özellikle Lugano'nun süpürücülüğü takımın geride nefes almasını kolaylaştırdı..

Sezonun ilk yarısında Antalya'da oynanan maçta 90.dakika'da maç 1-1 giderken Fenerbahçe'ye 4'e 1 yakalanıp gol yiyen Antalyaspor bu sefer de benzer pozisyonu Kadıköy'de yaşadı..Kazandıkları serbest vuruş dönüşünde Emre'nin müthiş presiyle başlayan ve yine Emre'nin asistiyle Santos'la buluşan top Fenerbahçe'ye gol olarak geri dönüyordu..

Andre Santos için ayrı bir parantez..Güçlü olduğu zaman izlenmesi çok keyifli..Maçın 70-75. dakikasında Antalya ceza alanının solunda müthiş çalımlar attı..Savunmada müdehaleleri yerinde..Attığı gol çok klas..Çoğu futbolcu o açıdan o topu auta atar ne yazık ki..

İkinci yarı Fenerbahçe skorun da avantajıyla biraz daha garanti oyuna gitti..Emre haftalardır süren müthiş oyununa bu bölümlerde devam etti..Zaman zaman Cristian'ın da baskın presleri ile Fenerbahçe çok ciddi nefes aldı..Deivid ve Mehmet'in de içe kaçmaları ile Fenerbahçe zaman zaman kalabalık geldi..Fakat ataklar ciddi pozisyonlara dönmedi..

Daum'un oyuncu değişiklikleri bence takıma gereksiz bir panik yüklemiş olabilir..Semih'in yerine Selçuk'un girmesi ' Çocuklar kapanıyoruz ' mesajını vermektir..Bunun üzerine bir de Emre'nin çıkması ve Deniz'in girmesine anlam veremedim hiç..Fenerbahçe'yi rakip yarısahaya taşıyan tek adam Emre'ydi..

Maçtan önce yazdığım yazıda benim için bu maç en önemli olan şeyin dün oynanan Real Madrid - Sevilla maçında Real'in ortaya koyduğu yüreğin %50'sini takımda görmekti..Takım belki üretken değildi , belki çok pozisyonlara girmedi fakat en çok ihtiyacı olduğu zamanda sıkı bir mücadele ile 3 puanı cebine attı..

Tamam veya devam maçıydı gerçekten..Takım henüz bitmedi dedi..Galatasaray maçına kadar alınması gereken 6 puan daha var..O 6 puan alınırsa ondan sonra oturur hesabı kitabı yapar herkes..

Hiç yorum yok: