12 Mart 2010 Cuma

Maça Doğru , Gençlerbirliği - Fenerbahçe


Lig artık o kadar garip bir hal aldı ki , özellikle tepede olan 4 takımın hataya tahammülleri yok artık..Fenerbahçe'de bu takımlardan biri tabii ki..Fikstür avantajı dediğimiz haftalarda gelene geçene puanları saçan takım için bundan sonra her maç kelimenin tam anlamıyla bir final maçı..

Gençlerbirliği deplasmanı Antalya galibiyetinden sonra alınması gereken 3 puan olması dışında , takımda işlerin yoluna girdiğinin de ispatı olması açısından önemli bir maç..Fenerbahçe'den başlayalım..

Alex'in cezası sürüyor..Alex dışında ilk 11'de eksik bir oyuncu bulunmuyor..Daum bir aylık sürecin ardından geniş kadro arasından tercih yapmak durumunda..Volkan'ın önünde klasik savunma dörtlüsü olacaktır..Gökhan-Bilica-Lugano-Santos..Zaten takımda cumartesi akşamı kesin olan tek şey savunma dörtlüsü..

Ortasahaya geçmeden önce bir soru işareti var..Daum , Alex'in yokluğunda 4-4-1-1'de Özer'i Guiza'nın arkasına koyup mu oynayacak yoksa klasik 4-4-2 ile Guiza-Semih ikilisiyle mi sahaya çıkacak..Özer'i bu maçta sol önde oynatmayacağını düşünüyorum çünkü Wederson son bir aylık sürede takımda vasatı aşan oyunculardan biri durumunda..Üstelik savunmaya yardım konusunda daha cömert..

O zaman Wederson-Emre-Cristian-Mehmet ortasahası ön plana çıkıyor..Bu ortasahada Emre eğer son maçlarda olduğu gibi cesurca hücuma destek vermezse Fenerbahçe için organize hücum etmek veya kontraya çıkmak çok zorlaşır..Mehmet'in genel olarak hücumda vasat bir sezon geçirdiğini düşünürsek ortasahadan ileriye tehlike götürebilecek tek adam Emre..

Aslına bakarsanız şöyle bir ihtimal var..Yavaş yavaş fiziken toparlanan Deivid yine sağ kanatta kullanılıp , Cristian yerine Mehmet ortaya çekilebilir..Böyle olursa eğer hücuma çıkma konusunda Emre ile birlikte Fenerbahçe ortadan daha tehlikeli gidebilir rakip kaleye..Deivid-Gökhan Gönül ikilisinin otomatiğe bağlamış bir kanat varyasyonları olduğunu da düşünürsek Deivid'in sağ önde oynaması takımın kanat ataklarında da güçlenmesine neden olacaktır..

Fakat Daum'un Deivid'i burada oynatsa bile Mehmet'i yedekte tutacağını ve Emre-Cristian ikilisini bozmayacağını düşünüyorum..

Kadro konusunda son olarak yedek kulübesine bakalım..Özer - Mehmet veya Deivid - Gökhan veya Semih üçlüsü özellikle hücumun tıkanması durumunda Daum'un elindeki kozlar..Bu isimlerin varlığı Fenerbahçe için avantaj tabii..

Kadro konusundan çıkalım o halde..İşin incelerine ve rakibe bakalım..Gençlerbirliği Thomas Doll'ün etkisiyle ligin hızlı ve etkili oynayan takımlarından biri..Cesurca hücum ediyorlar ve oyuncu çeşitliliği olarak önemli silahlara sahipler..Ben ortasahalarındaki Harbuzi'yi beğeniyorum..Hatta blogun ilk yazılarından biri Harbuzi hakkındaydı..Yine hücum silahları olarak Kahe ve Sandro Fenerbahçe'ye ters gelebilecek oyuncular..Özellikle Kahe çok güçlü ve ne zaman ne yapacağı belli olmayan bir adam..Kahe kesinlikle Lugano'nun adamı olmalı..Sezona 6 gol sığdıran genç Mustafa Pektemek'te yedekten gelebilecek bir silah..

Gençlerbirliği'nin en önemli silahı hızlı oyun..Kadıköy'de Fenerbahçe 3-0 kazanırken bile Gençlerbirliği'ni seyretmek güzeldi..Şimdi kendi evlerinde çok daha istekli oynayacaklardır..

Fenerbahçe için yeni bir seri yakalamak çok önemli..Galatasaray maçına kadar Gençlerbirliği ve Gaziantepspor maçlarından 6 puan alınmalı ve Sami Yen'e öyle gidilmeli..Takım yaşadığı büyük bunalımdan Antalya maçı ile çıktı..Sakatlar iyileşiyor , cezalar bitiyor..Geriye kalan tek şey 3 puanları toplamak..Fenerbahçe'nin rakiplerinden bir eksik maçı var..10 değil , 9 maça bakıyor şampiyonluk yolu..Özellikle bu 2 hafta çok önemli..Bunları ben burada yazarken biliyorum , siz okurken hak veriyorsunuz belki ancak en önemli olan oyuncularında bu hesapları en az bizim kadar yapıyor olmaları ve istemeleri..

Maçın Kilit Adamı : Nedense Guiza bu maçı alıcak gibime geliyor , hayırdır inşallah..

Hiç yorum yok: