28 Mart 2010 Pazar

Galatasaray : 0 - 1 : Fenerbahçe / Zaman , Mekan Farketmez Fenerbahçe Affetmez..


Kadıköy'de oynanan maçın ardından dev bir pankart açılmıştı.. ' Bu filmin sonu yok ' yazıyordu o pankartta..Maçtan önce hazırlanmıştı , yani Fenerbahçe taraftarı alınacak galibiyetten emindi..İşte bu güven ve inanç olduğu sürece Fenerbahçe'nin bu rekabetteki üstünlüğü sürecek..Artık Kadıköy , Sami Yen farketmiyor gerçekten..Bu üstünlük tamamen Fenerbahçe'ye geçmiş durumda..

Maçtan önce kadroları öğrendiğimde Fenerbahçe için ' Allah yardımcınız olsun ' demiştim bloga gelip..Özellikle ortasahanın ortasında Fenerbahçe kafadan oynayan ilk 3 adamından yoksundu..Cristian'ın uzun süreli sakatlığı , Deniz'in sakatlığı ve Emre'nin çok tartışılan durumu..Maç öncesi Fenerbahçe'nin en üstün olması beklenen bölgede durum böyleydi ve Mehmet - Selçuk ikilisi ilk kez yanyana oynayacaktı..

Bu ikilinin bile ortasahada Galatasaray'a üstünlük kurması , Galatasaray'ın ne kadar tek yönlü bir takım olduğunu tüm çıplaklığı ile ortaya çıkarttı..Maça Galatasaray'ın tempolu başlayacağı beklenen bir durumdu , hatta santra ile beraber neredeyse gol bile geliyordu..Ama olmadı..Ve Fenerbahçe beklenen karakteri ortaya koyup , maçtan önce bahsettiğim renk değiştirme mevzuusunu başardı..

Sami Yen'de hiçbir zaman Kırmızı ağırlıklı bir maç geçmedi..Oyunun rengi Lacivert'e dönerken özellikle Fenerbahçe ortasahası çok önemli işler yaptı..Mustafa - Elano ve Mehmet Topal ortasahası ne doğru düzgün hücum yaptı,ne top çevirebildi..

Fenerbahçe savunması inanılmaz işler yapıyor..5 maçta gol yemediler..Lugano-Bilica sanki Nesta - Cannavaro ikilisine dönüştüler..Buna Gökhan ve Santos'da defansif açıdan katıldılar..Özellikle maçtan önce çok güvendiğimi söylediğim Santos yine harika bir maç çıkarttı..Gökhan önünde Özer'in oynaması nedeniyle yalnız kaldı ve bazı pozisyonlarda kötü iş çıkarttı..Fakat özellikle ters kademelerde falan yine çok konsantre idi..

Fenerbahçe oyunun ilk yarım saatini atlattıktan sonra güveni oturtmaya başladı..Guiza'nın savunma arkasına yaptığı bir koşuda kalkan ofsayt bayrağı olmasa veya yine Guiza'nın göğüsüyle kontrol ettiği topta elle oynama çalınmasa Fenerbahçe ilk yarıyı önde dahi bitirebilirdi..Ama olmadı..

Galatasaray'ın beklenen özelliği - özellikle Fenerbahçe karşısında - su yüzüne çıkmaya başladı..Fenerbahçe karşısında ' panik '..İkinci yarıya tutuk başlayan Galatasaray'da Keita'nın çırpınışları dışında organize bir atak yoktu..Fenerbahçe müthiş kapanıyordu zira..

Dakikalar geçtikçe Fenerbahçe'nin konsantrasyonu ve motivasyonu artarken Galatasaray'da panik abartı boyuta geldi..Çünkü Rijkaard Fenerbahçe'ye ' Gel beni yen ' diyordu..Mehmet'i çıkartarak Arda'yı oyuna alınca Galatasaray , Fenerbahç oyunun kontrolünü hepten ele geçirdi..Mehmet ve Selçuk bu sefer dönüşümlü olarak ataklara katılmaya başladı..

Derken gol geldi..Ne zaman ne yapacağı belli olmayan Franco , Selçuğun kontratını 4-5 yıl uzatan imzayı attı..Fenerbahçe'nin hemen hemen bütün oyun planı tutuyordu..Galatasaray artık tüm hatlarıyla gelmeye başladı doğal olarak..Burada devreye özellikle Keita girdi..Ama karşısında bir dev vardı..

Volkan'ın çıkarttığı top belki şampiyonluğun habercisiydi..Gerçekten inanılmaz bir top çıkarttı..O dakikalarda Fenerbahçe'de dikkat çeken bir başka nokta Alex'in bile defana yardımcı olmasıydı..

Fenerbahçe oyun öncesinde mevcut kadrosunun eksiklerini de hesaba katarsak tam istediği gibi oynadı..Lugano - Bilica ikilisi çok eleştirmemize rağmen bu taraftarın görmediği bir performans ortaya koymaya başladılar..Ve bu performans işleri yoluna sokmaya başladı..

Maçtan önce demiştim..Bu maçı kazanan bu ligi alır götürür..Fenerbahçe şimdi müthiş bir ivme yakalayabilir..Haftaya Kayseri maçına karaborsadan bilet satılır , o derece..Artık işleri daha sıkı tutma zamanı..Fenerbahçe'nin en ihtiyacı olduğu zamanlardan birinde daha Galatasaray imdada yetişti..

Bu işin akıl mantık çerçevesi artık ortadan kalkmıştır..Bunu daha önce de söyleyebilirdik ancak bu akşam Fenerbahçe'nin Sami Yen'de bile bu kadar psikolojik üstünlükle oynaması son noktadır..Galatasaray'ın kabusu Fenerbahçe'dir..

Bu arada maçtan önce makaraya bağlayan , takımlarının Fenerbahçe'yi en az üçleyeceğini zanneden arkadaşlarada bu son tokattır artık..Bir daha böyle hayali düşüncelere dalmazlar umarım..Sonra kendilerine gelmeleri çok uzun zaman alıyor..

Fenerbahçe ile dalga geçilmez.

Hiç yorum yok: