21 Mart 2010 Pazar

Fenerbahçe : 1 - 0 : Gaziantepspor


Bu maçı yazmak gerçekten zor..

Hücum maçı kazandırır , savunma şampiyon yapar diye ünlü bir söz vardır..Fenerbahçe'nin bu akşam oynadığı maçın ardından iyi birşeyler ararsak sadece bunu söyleyebiliriz..3 maçtır takımın rakiplere hiç pozisyon vermemiş olması çok önemli bir meziyet..Lugano'nun bu takım için ne kadar önemli olduğu bir kez daha ispatlanmış olsa gerek..

Özer - Mehmet - Alex üçgeninin performansı artmazsa Fenerbahçe ilk 2'de bitiremez ligi..Bu maçta oynadıkları futbol eğer bu performansla devam ederse takımın işi çok çok zor..

Takımın şu ara öne çıkan tek özelliği dirençli futbol ve savunma anlayışı..Takımda Bilica ve Lugano geriye yaslanıp , orta sahadan destek gördükleri zaman Fenerbahçe açılması zor bir kilit oluyor..

Bu akşam bazı yerleri okudum..Gökhan'ın iyi oyunundan bahsediyorlar..Gökhan defansif açıdan yapması gerekenleri yaptı tamam ama bu kadar mı geriye gider bir oyuncunun yaptığı ortalar..Gerçekten çok çok kötü ortalar yapıyor Gökhan..Aslında çok isabetli orta yapabilen bir oyuncudur..Bunun üzerine mutlaka çalışması gerekiyor..Yani gidip Dani Alves ol demiyoruz ama biraz çalış Gökhan..Çok iyi çıkışlar yapıyorsun , ortayı yapıyosun herşey bitiyor..

Alex bugün uzun süredir izlemediğim kadar tutuktu..Özer ve Mehmet bal yapmayan arı modundalardı..Emre ilk yarı pek göze batmadı , sarı kartı yiyince de çıkması doğruydu..Alex ve Özer'den gelmeyen yaratıcılık ve istek Guiza'da toplanmıştı..

Maçın başından beri Guiza istekli haliyle göze çarptı..Beklenmedik şekilde atılan uzun topları indirdi ve servis yaptı..Attığı gol gerçekten kusursuz..Fenerbahçe'nin ona çok ihtiyacı olduğu dönemde böyle bir golle morallenmesi takım adına umut verici..

Hani 3 puan alındı ve moral kazanıldı belki ancak oynanan bu futbolla bu takımın daha üst sıralara tırmanması biraz zor..Çünkü artık fikstür avantajı denen şey kalmadı..Önümüzdeki hafta Galatasaray maçı belki bir final ama onun dışında içeride oynanacak maçlar bile çok zor artık..Fenerbahçe'nin bu yüzden çok ciddi bir toparlanma sürecine girmesi gerekiyor..Aynı anda bu kadar fazla oyuncu vasat oynamaya devam etmemeli..

Aslında takımda kağıt üzerinde çok hücumu seven oyuncu var..Gökhan - Santos - Özer - Mehmet - Alex - Guiza..6 tane adam var..E bir de Emre'yi sayalım yarım..6.5 oyuncu genel olarak hücumla içli dışlı..Ama o kadar formsuzlar ki , Fenerbahçe 3 maçtır kaleye gidemiyor..Kalesinde pozisyon vermediği gibi..

Neyse işte bunları geçelim..3 puan güzel , oyun kötü..Taraftar hala inanarak desteğe gidiyor..Müthiş bir kalabalık vardı yine stadda..Taraftar Galatasaray maçına kadar üzerine düşeni yaptı ve takımın arkasında durdu..Sezon boyu umarsızlıklarından ve isteksizliklerinden dem vurduğumuz takım şampiyonluk için son silahını haftaya çekecek..

Trabzonspor - Galatasaray maçı pekçok kişinin farkında olmadığı kadar kritik bir maç..Çıkacak sonuca göre Fenerbahçe'nin matematiği de değişecektir..Derbi hakkında haftaboyu konuşuruz zaten..

Hiç yorum yok: