14 Mart 2010 Pazar

Barcelona :3 - 0 : Valencia


Sallanan Barcelona'nın Nou Camp'ta oynayacağı ilk maçla tüm bu sallantılara son noktayı koyacağını ve tüm Dünya'ya şuan gezegenin en iyi takımının kim olduğunu tekrar hatırlatacağını düşünüyordum..Bunu da yazmıştım blogda..

Bu akşam Valencia karşısına çıkan kadro İbrahimovic ve Puyol'un eksikliğinde alıştığımız gibiydi..Barcelona ekolüne yakışır şekilde 4-3-3'ün ucunda 3 genç oyuncu vardı..Messi 23 - Pedro 22 - Bojan ise 20 yaşında..Bu 3 oyuncu Barcelona , Valencia karşısına çıkarken ileri üçte oynuyordu..İşte ekol olmak buydu tam olarak..

Maçı başlatalım o halde..Valencia'nın maça müthiş bir alan daraltma ve Barcelona'nın kalbi olan Xavi - Iniesta ikilisi kitlemesiyle başladı maç..Bunu ne kadar sürdürebilecekler ki diye düşünürken biz şaka maka ilk yarım saate yaydı bunu Valencia..Ama üretkenlik olarak ortaya birşey koyamadılar..Sadece Barca'yı alışmadığımız şekilde pas hatalarına zorladılar ve oyunun kontrolünün Barcelona'nın hakimiyetinde olmasını engellediler..

Burada Barcelona'da özellikle Busquets ve Krkic'in çok kötü performansları Barcelona'yı Türkiye'de duymaya alıştığımız tabirle 9 kişi oynatmaya zorladı..Guardiola aslında solak Pedro'yu sola , Bojan'ı sağa çekseydi bu iki oyuncunun da performansının artacağını düşündüm maç sırasında..Çünkü Pedro'da sağda aldığı topları sol ayağına çekmek için uğraşırken hızlı bir kaç kanat atağı yavaşladı..

Yarım saatin ardından Xavi ve Messi'nin etkisiyle oyun Valencia alanınına yıkılmaya başladı..Messi arka arka 2 pozisyona girerek maçın devamında yapacaklarının haberini verdi..Barca gol sinyallerini arttırırken devre Valencia'nın imdadına yetişti..

Devreden sonra Barcelona içeride sağlam bir azar işitmiş olacak ki oyuna müthiş bir istekle başladılar..İlk yarıda oyunda olduğunu bile anlayamadığımız Bojan'ın yerine Henry'nin girmesiyle top ileride daha çok kalmaya başladı..

Ve maçla anlatacaklarımız buraya kadar..Buradan sonra futbol dışı birşeye yoğunlaşacağız..Bunu sadece Cristiano Ronaldo olarak algılamayın , şuan Dünya'da gerçekten Messi ile karşılaştırabileceğimiz bir oyuncu yok..Hani gönül ister bir değil beş oyuncuyu karşılaştıralım Messi ile ama yok yani..Messi'nin gole gitmesi için ortada bariz bir şartın olması gerekmiyor..Hani rakibinizi 4'e 1 yakalamanız gerekmiyor mesela..Veya kanattan bir oyuncunun gelip ortada bomboş bekleyen Messi'ye topu atmasına gerek yok..

Messi'nin gole ulaşması için tek şart var o da topun Messi'nin sihirli ayaklarında olması..Çünkü alıyor ve gidiyor..Karşısında kaç kişi veya kim olursa olsun..Messi alır , gider , atar..Attığı ilk gol..Nereden çıkıyor , nasıl bu kadar rahat geçiyor..Daha vurmadan o 5 saniyenin ardından gol olacağını kaleci Cesar bile biliyor..

Cuma günü hakkında yazı yazdığım Henry..Bu adamda futbol zekası çok yüksek demiştim..2 tane asisti arka arkaya bırakıyor Messi'ye..Messi hat-trick'i yapıyor , Barcelona Messi ile Valencia'yı 3-0 geçiyor..

Pele'yi ve Maradona'yı izleyemedim..Ama akıl / mantık süzgeçim Messi'yi izledikçe ' Daha iyisi nasıl olabilir ki..? ' diye soruyor bana..

Hiç yorum yok: