12 Mart 2010 Cuma

ArsenAL Wenger


Arsenal ve Arsene Wenger son 10 yılın en çok irdelenmesi gereken ekollerinden biri hiç şüphesiz..Benzer örnekler Lyon ve Porto gibi takımlarda görülüyor fakat Arsenal'in farkı veya şansı diyelim , Arsene Wenger ile yolların ayrılmamasından kaynaklanır..Porto'nun zirve yaptığı dönem Jose Mourinho yönetiminde gelmiş , takım daha sonra belli bir kalitelinin üzerinde olmasına rağmen Avrupa'da Jose döneminde olduğu kadar başarılı olamamıştı..

Lyon yine aynı şekilde Fransa'da dominasyonun tek hakimi iken ve Avrupa'da ciddi dereceler elde ederken takımın başında Paul Le Guen vardı..O dönemin ardından takım hem Fransa'da ki dominasyonu yitirdi hemde Avrupa'da tırmanılan basamaklar azaldı..

Arsenal bu konuda taviz vermeyen bir takım..Belki uzun zamandır herhangi bir kupa kaldıramıyorlar fakat gerek İngiltere'de gerekse Avrupa'da her zaman zirveleri kovalayan bir takım..Ve bundan da önemlisi her zaman göze hoşa gelen bir futbol oynuyorlar..İsimler değil , sistem ön planda..

Neyse girişi uzattık biraz..Konumuz bu Arsenal ekolünü yaratan adam Arsene Wenger..Real Madrid , Lyon'dan tekmeyi yiyip kendi ligine dönünce fatura Pellegrini'ye çıktı..Ve hiç kuşkusuz şu görülüyor ki , La Liga'da Real şampiyon dahi olsa sene sonunda Lyon'un çelmesinin faturası Pellegrini'ye kesilecek..İspanyol medyasında çıkan haberlere göre Real gelecek sene için takımı Arsene Wenger'e emanet etmek istiyor..

Arsene Wenger'in cevabı ise kesin ve net..

'' Beni yalnız bırakın. Her zaman söylüyorum. Sözleşmemin son gününe kadar Arsenal'in başında kalacağım. 2011'in sonuna kadar burdayım. Artık bu konularla gündeme gelmek istemiyorum. Tek düşündüğüm Cumartesi günü Hull City ile yapacağımız maç. Hull City maçı size Real Madrid'ten daha az çekici gelebilir ancak şu an benim hayatımın en önemli konusu. Bence Real beni takımın başına geçirmek için uğraşıp zaman kaybetmesin"

Wenger gerekli cevabı verip kestirip atmış..O da farkında ki kendisinin kafasındaki rüya futbolu uygulamaya sokabileceği veya bunun olması için özgürce davranabileceği tek takım Arsenal..Liverpool gibi yakın zamanda CL kaldırmamasına rağmen , taraftarları Liverpool taraftarı kadar acımasız veya sabırsız değil..Çünkü onlarda sahada olan bitenin farkında..Bazı Premier Lig maçlarında rakip kaleye 28-30 şut gönderebilen , 2.tur rövanş maçında yazının başında o ekol dediğimiz Porto'ya 5 çekebilen bir takım kupa kaldıramıyor olsa bile bu kadar hem taraftarlarına hem de futbol kamuoyuna sempatik gelmesi şaşırtıcı olmasa gerek..Bu eserin mimarı Wenger'de burada güzel..Kal orda Arsene..İsmin bile bu takım için doğduğunun bir göstergesi..

Hiç yorum yok: