5 Mart 2010 Cuma

100 Milyon € Değerinde Takımda...


Alex De Souza'dan başka , tek başına iki maç alabilen kimsenin olmaması bu takımın kuruluşundaki hataları gözler önüne seriyor yeterince..Alex'in geldiğinden bu yana gördüğü ilk kırmızı kart ile 2 maç cezalı duruma düştüğü bu dönemde Fenerbahçe'nin ihtiyacı olduğu galibiyetlere ulaşmada Özer eğer sağlıklı olsa önemli bir rol oynayabilirdi..Fakat o da yok..Onun da yokluğunda bahsettiğimiz özelliklere sahip , taraftarın umutla ayaklarına bakacağı bir isim yok..


En büyük rakibiniz de ise bu özellikte o kadar fazla oyuncu var ki..İşte bu yüzden Fenerbahçe geriye düştü..Alex'in tek başına maç kazandıramadığı dönemde ikinci bir oyuncu devreye girmeyip , Lugano'nun yokluğundaki savunma çökünce ne yazık ki Fenerbahçe'de çöktü..


Bir kadro kurarken x bir takım neye dikkat eder..?Farklı bölgelere geniş rotasyonlar yaratmaya ve işler sıkışınca sorumluluk alabilecek , eğer bu oyuncu böyle sorumluluk alamayan bir forvetse bile en azından fırsatçı , gelene dan diye vurup beklenmedik bir gol ' atan ' değil de , ' yaratan ' bir oyuncu olmalıdır..Marcio Nobre'nin parlak Fenerbahçe kariyeri bu yapı üzerine inşa edilmiştir..


Fakat Fenerbahçe 3 senedir transferde hata yapmaktan , eksikleri kapatmamaktan bıkmadı..Bugün takımın düştüğü durumda elbette beklenmedik 4 kritik sakatlığın rolü vardır fakat bu sakat oyuncular da ( Lugano / Mehmet / Uğur / Özer ) %100 olarak x bir maça başlarken bu maçı bu adamlardan biri koparır alır diyebileceğiniz oyuncular değiller..


Fenerbahçe'de bugün Emre'nin yanında en az Emre kadar tırmalayan ikinci bir isim yok..İşin ilginç kısmı o bölgede takım kadrosunda inanılmaz bir şişkinlik var..Selçuk - Deniz - Cristian hatta isterseniz Mehmet - Özer..Ama Emre'nin oynamadığı veya güçsüz olduğu maçlarda orta saha yolgeçen hanı..


Oyuncu çok , nitelik yok..Daum Honduras maçını staddan izlerken , Mehmet Aurelio'yu buğulu gözlerle izlemiştir belki de..Aurelio-Appiah-Tuncay baklavasından sonra şuan ki eksiklerle çıkartmak zorunda olduğu takım arasında uçurum var..


Ama tekrar konuya dönelim..Savunma açısından olmasa bile kadronun bu kadar daraldığı ve takımın tepe taklak gittiği bir dönemde dahi zamanının formda Nobre'si tarzında bir adama sahip olabilseydi Fenerbahçe 4 haftada 10 değil de 5 puan kaybederdi..Bundan şüphesi olan yoktur belki..


Fenerbahçe yıllardır kolayı zorlaştıran , zoru kolaylaştıran bir takım olmuştur..İşlerin en boktan gittiği dönemde takım bir şekilde düzlüğe çıkmıştır genel olarak..( Aragones dönemi hariç ) Belki netice olarak kupanın gelmediği olmuştur ama takımın dirildiği ve işleri yoluna soktuğu dönemler olmuştur..Benzer bir dönem bu hafta başlamazsa sezon sonuna kadar bir daha başlamaz..Oyuncular ve teknik heyet bunun farkındadır umarım..


Alex'in yokluğunda hücumda sorumluluk alıp , Fenerbahçe'ye maç kazandırabilecek oyuncuyu da Daum yaratmalı..Gökhan Ünal - Semih ikilisi yerli oyuncular olarak ileride de oynayacakları düşünülürse Fenerbahçe'ye en çok ihtiyacı olduğu bu dönemde üzerlerine düşeni yapmalılar..Yapmayacaklarsa neden o formayı giyiyorlar ki zaten..

Hiç yorum yok: