14 Şubat 2010 Pazar

Manisaspor : 2 - 2 : Fenerbahçe / Futbolun Adaleti Olmaz


Maçtan önce yazdığım kadro çıktı , zemin süper , takım bu senenin en iyi oyununu oynuyor..Bu kadar dominant ve rakibini ezerken oynadığın bir maça erken gelen golle başlıyorsun..Maçtan önce istediğimiz herşey gerçekleşti..

Mehmet - Özer ikilisi sürekli oyundaydı , Alex top dağıtımının temel noktasıydı..Semih ileride herzaman bir tehdit..Golden sonra tempo devam etti..Top sürekli Fenerbahçe'de ve tempo tamamen Fenerbahçe'nin elinde..Bu kadar dominant bir futbol mutlaka deplasmanda ikinci golü de bulup maçı farka götürecek yolu açmalıydı..Ama Fenerbahçe ne yaptı..?

20-25. dakikadan sonra Fenerbahçe anlamsız yere yine yaslandı..Geriye yaslanmaya uygun bir maç mı peki bu..?Son 3 maçta gol bile atamayan Manisa'yı neden yarısahanda beklemeye başlarsın ki..?Hücum gücü bu kadar sınırlı olan ve ilk 25 dakikada nakavta giden boksöre dönen Manisa'ya nefes alma imkanı verdi Fenerbahçe..İlk yarının son 15 dakikası Manisa ortaya hiçbirşey koyamazken bile Fenerbahçeliler eminim gol yiyeceklerini hissediyorlardı..

Bu takımın böyle bir kader mi desem şanssızlık mı desem beceresizlik mi desem ama böyle bir huyu var..Anadolu deplasmanlarında bu takım yaslandığı her maçta golü yer..Manisa'nın attığı ilk gol hem mükemmel bir moral verdi hem de Fenerbahçe'yi bunalıma soktu yine..

Maçtan önce üzerine basa basa şunu dedim , Manisa çok kapanacaktır ve Fenerbahçe bu sefer kanatlardan işi bitirmeli..Maça kanat atakları ile başlayan takım özellikle ikinci yarıda takım hiç kanatlardan faydalanmadı..Gökhan Gönül'ün hücumdaki kötü performansı , Özer'in işler sıkışınca sürekli kendini yay civarına atması , Mehmet'in bir var bir yok oyunu nedeniyle Fenerbahçe için tek umut yine ortadan gelişecek ataklardı..

Ortadan ataklarda Alex - Semih - Özer - Mehmet bir türlü sonuca gidemedi..Burada devreyeg girmesi gereken Gökhan Gönül ve Santos sorumluluk alamayınca oyun ikinci yarı boyunca kilit kaldı..

Manisa'nın tıpkı geçen hafta Diyarbakır'ın yaptığı gibi kutu gibi kapanması ve Fenerbahçe'ye rahat pozisyon vermemesi ile hem motivasyonu arttı hem de direnci..

Maçın 1-1 gittiği sürede Fenerbahçe ağırlığını hissettirse bile üretkenliği arttırmakta sıkıntı yaşadı..Oyunun sıkıştığı anlarda yedek kulübesinin zayıflığının azizliğini yaşadı Daum..Tek hamleyi Gökhan Ünal olarak gören Daum bu değişikliği ile sistemi değiştirdi ve oyunun hakimiyeti artık Manisa'ya kaymaya başladı..

Daum'un bu şartlarda giden bir maçta Uğur - Deivid gibi oyuncular elinde olsaydı onları kullanacağını düşünüyorum..Daum burada elde sadece Gökhan'ın olmasından dolayı ona sarıldı..Yani umarım öyledir..Çünkü Gökhan değişikliği saha içine ' Topu şişirin ' mesajı verir ister istemez..Fenerbahçe pasla ve sabırlı oyunla iş yapabilen bir takım...Bu tarz oyuncu değişiklikleri Fenerbahçe'yi paniğe götürüyor..

Gökhan'ın girmesinden sonra şişirilip dönen her top Manisa'ya geçti..Buradan Fenerbahçe defansının ikilisine doğru küçük bir yolculuğa çıkalım bizde..Deniz'in Sivas maçında oynadığı güzel futbol sayesinde onunla ilgili düşüncelerimi yazmıştım..Hem Önder'e göre daha çabuk olması hem de Önder'den daha iyi topu oyuna sokması nedeniyle Bilica'nın yanında onun oynaması doğru geliyordu..Fakat hem Deniz hem Bilica çok kolay çalım yiyorlar..Yenilen 2.gol insanı delirtecek cinsten..Isaac vb. adamlar Fenerbahçe maçlarında hep bu yüzden yıldız oluyorlar..Bu tarz çabuk adamlar mevcut defans oyuncularını her seferinde rahat geçiyorlar..Gervinho'yu düşünmek istemiyorum şuan..

Bu defansa Lugano gelmezse Lille deplasmanı kabusa dönebilir..

Cristian bugün takımın en iyilerinden biriydi..Top alışverişinde ortasahada çok güzel işler yaptı..Özellikle ikinci yarıda Emre oyundan çok düştü..Sürekliliği sağlayamaması ne yazık ki Fenerbahçe için büyük kayıp..

Alex bir gol atıp rahatlamalı artık..Onun bu baskılara yenilecek bir oyuncu olmadığını biliyoruz yıllardır ama kaçan bu kadar gol psikolojik olarak yıpratıyordur..Semih iyi değildi..Bu maçta özellikle 0-1 yakalandıktan sonra Guiza'nın olması çok daha farklı bir maça götürebilirdi oyunu..

Manisa gerçekten çok kötü bir takım..Hani takımın hücumdaki hareketli oyuncuları dışında maç öncesi yazıda dediğim gibi hiçbir tehdit unsurları yok..Hani 10 maç oynasan 9'unu kazanırsın diyeceğiniz rakiplerden biri Manisa..Kupa'da Fenerbahçe çok rahat geçecektir rakibini ancak şu puan kaybı gerçekten önemli bir yara açtı takımda..

Gökhan Ünal bu sefer son dakika kahramanı oldu..Zico zamanı gelen şampiyonlukta bu son dakika golleri ile gelen beraberliklerin sayısı bir hayli fazlaydı..Polyanna olup dağlara çıkıp , bunları düşünelim artık ne yapalım..

Fenerbahçe son 3 resmi maçta galibiyet yüzü görmedi..3 maçta son dakika golleri gelmeseydi belki kupada tur gidecekti ve ligde 2 mağlubiyet alınacaktı..Takımın çok ciddi bir toparlanma sürecine girmesi gerekiyor..Lille maçının telafisi yok..Orada disiplinsiz ve vurdumduymaz oynanırsa çok kötü bir duruma düşülebilir..

Liderlik rakibin oynamadan geçtiği haftayla el değiştirdi..Fenerbahçe , her zaman olduğu gibi ligin dibindeki takımlara puan saçmaya devam ediyor..Ciddi bir seri ve bu akşam oynanan ilk yarıya benzer oyunun , diğer maçların 60-70 dakikalara yayılması gerekiyor artık..Puan kaybına tahammül yok..Artık rakipler ciddileşiyor , aynı oranda takımında ciddileşmesi gerekiyor..

1 yorum:

sallanyuvarlan.blogspot.com dedi ki...

Futbol ve adalet bunlar biraz uzun sözcükler. Maça değinecek olursam vasattı oyundu. Alex ten tut özer'e kadar vasattı oyuncular. Bunları görmek gerek biraz. Hakem,sertliğe göz yumdu,ama bizimkiler de öyle duruyor.sende sert oyna kardeşim. Böyle mi şampiyon olacaksın. Lille maçı böyle olursa Lille bizi dağıtır bu kadar basit.

Selamlar.