11 Şubat 2010 Perşembe

Maça Doğru , Bursaspor - Fenerbahçe


Yoğun tempo devam ediyor..Fenerbahçe 3-0'ın rövanşında Bursa'da rövanşa çıkıyor..Takımdaki eksiklikler ve cezalılar artarken , Bursaspor'da en azından görünen tarafında yüksek bir motivasyon var..

Henüz geçen hafta işler iyi giderken , ' Geniş Rotasyon ' sözünü kullanabiliyorken , bu maç için 19 kişilik Fenerbahçe kafilesinde 3 kaleci ve 3 genç oyuncu var..Son iki sakat Ali Bilgin ve Deivid olup maç kadrosundan çıkartılmışlar..Deivid için toparlanma maçı olarak düşündüğüm Bursa maçında oynayamayacak olması çok canımı sıktı..Deivid için de üzülüyorum gerçekten..Bunalmış olmalı..

Neyse şimdi olası kadroyu düşünelim..Volkan'ın önünde Gökhan - Bilica - Deniz - Andre Santos dörtlüsü oynar gibi duruyor..Fenerbahçe'nin maç içinde en güvendiği bölge burası olacaktır..Lugano dışında tam kadro oynayacak olan defans kapandığı zaman başarılı olabilen bir defans..Önde Emre ve Selçuk oynaması bekleniyor..Cristian'ın sakatlığından dolayı Emre'ye bölgede defans kadar , topu öne taşıyıp takımı rahatlatmak görevi de düşecektir..

Sağ önde kim oynayacak tam bir soru işareti..O bölgenin oyuncuları Mehmet-Özer-Deivid ve Ali'den hiçbiri kadroda yoklar..3 genç oyuncudan birine şans verebilir mi Daum merak konusu..Ya da 4-4-1-1 ile mi çıkıcak o bile muamma..Aslında Önder'i stopere çekerek Deniz-Emre-Selçuk üçlüsünden orta saha kurarak önlerine Alex ve Semih-Guiza veya Gökhan Ünal ile bir takım oluşturulabilir..Ki kulağa en mantıklı gelen budur zaten..Çünkü hem sağ ön için oyuncu yok hem sol öne konursa çok yararlı oynamayan Vederson var..Yani yarın için 4-3-1-2 kulağa en mantıklı gelen sistem..

Fenerbahçe maçın başında özellikle skoru korumak ve olabildiğince Bursa'yı uyutmak için elinden geleni yapacaktır..Fenerbahçe'yi geçen seneden farklılaştıran Özer - Mehmet gibi oyunu hızlılaştıran iki oyuncunun eksikliği takımın hücuma çıkışlarını çok yavaşlatacak..Alex'in savunma arkasına atabileceği paslar Fenerbahçe'nin duran toplarla birlikte en büyük gol şansı olacaktır..

Bursaspor maça çok agresif ve istekli başlayarak araya bir gol sıkıştırmak isteyecektir muhakkak..Bu sırada yukarıda dediğim gibi Alex'in bir savunma arkası pasına kurban gidebilirler..Sercan-Volkan ikilisi Fenerbahçe önünde ciddi tehdit..Fenerbahçe biraz sert oynayabilir ki takım yapısı da buna uygun..

Bursaspor'un oyuna nasıl başlayacağı maçın gidişatı için önemli..Agresif ve hücum başlayacaklardır fakat bunu abartırlarsa bu kadar eksik olmasına rağmen Fenerbahçe'yi avantajlı bir hale sokabilir..Fenerbahçe'nin ilk 20 dakikada gol yememesi önemli..

Kupaya bu kadar hasret bir Fenerbahçe'nin , Galatasaray ve Beşiktaş'ın elendiği bir ortamda 3-0'ın avantajı ile bir şekilde turu geçeceğini düşünüyorum..Ama yine de izlenmesi zevk verecek bir maç olma potansiyeli var..

Hiç yorum yok: