23 Şubat 2010 Salı

Lütfen Susar Mısınız..?


Google’a Daniel Guiza yazıp , görsellerde arattığınız zaman Fenerbahçe forması ile Guiza’nın mutlu olduğu bir kaç kare zor görebilirsiniz..

Geldiğinde olay oldu..Türkiye böyle kral görmedi dendi..Aragones ile yerleştirilmeye çalışan İspanyol ekolünde takımımızın gol makinası olacağına kesin gözüyle bakılıyordu..Özellikle ilk senesinde yaptığı hücum presi ile çok beğeni toplamış ve Mateja Kezman’dan sonra aradığımız forvet bu demiştik hepimiz..

Çok iyi hatırlarım sadece hücum presi yaptığı için geçen sene Saraçoğlu’nun ‘ Daniel Guiza ‘ diye inlediğini..

Sonra o anlar gelmeye başladı..Takım çok kötü ve karışıktı..Josico – Maldonado’dan medet umarken Aragones’in ilginç taktiksel varyasyonları ile boğum boğum boğuluyorduk..Dani golleri kaçırmaya başladı..Beşiktaş ve Galatasaray maçlarında normal şartlarda toplam 5 gol çıkarabilecekken o sadece Beşiktaş’a 1 gol atabildi..O attığı golden sonra bile sevinmedi..O kadar çok ıslıklanmıştı ki..

Sezon takım için kabus gibi geçmiş ve Daum ile yeni yapılanmanın temelleri atılmak istenmişti..Belki Daum’un kafasındaki forvet Dani değildi ama istediği transferin yapılamamış olması , Guiza’yı satarken zarara girilmek istenmemesi ve Guiza’nın İspanya ile Konfederasyon Kupası’nda ortaya koyduğu performans yolların ayrılmasına engel oldu..

Guiza’ya 9 numara verildi..Gol kralı olacak dedi hocası onun için..Lige de 2 gol atıp takımına 3 puan vererek başladı..Fizik gücü bir önceki seneye yakın gibiydi..Savruk goller kaçırmasına rağmen kritik anlarda gol ve asistleri ile sahne almaya devam etti..Takımda ligin ilk yarısının son çeyreği haricinde iyi bir performans ortaya koyunca Guiza pek konuşulmadı..

Fenerbahçe ne zaman kötü performans gösterse faturanın gittiği ilk adres oluyor Guiza..Lille maçından sonra Daum’un mantıken onu dinlendirmesi ve aslanların önüne atmaması gerekiyordu fakat o oynatmayı tercih etti..Futbol tanrıları da Dani’yi sırtından bıçaklamaya kararlıydılar..Bu akşam yine etkisiz oynamasına ve gol bulamamasına neden oldular..Ve burada tribünler Dani Guiza defterini kapatıcak ve takım içinde de büyük bir korku ve güvensizliğe neden olacak fitili ateşlediler..

Tribünler Semih’i istedi..Maç 2-1 Fenerbahçe lehineyken ve Fenerbahçe gol bulamasa da rakip kaleye giderken..

Daum’un bu tuzağa düşmeyeceğini umdum stadda..Artık inadına bile olsa Guiza’yı çıkartmaz dedim..Ki çıkartmamalıydı..Maçtan önce sahaya sürerek aslanların önüne bıraktığı Guiza’yı sahadan alıp , aslanların servis tabağına koymamalıydı..Ama koydu..Guiza’nın yeni forma numarası olan 9 numara kenarda göründüğü saniyede Alex , Guiza’nın yanına koşarak sırtını sıvazladı..Çünkü neler olacağını en iyi o biliyordu..O bile bir Alkmaar maçında bu muameleye maruz kalmıştı..

Alex’in eli yetmedi elbette..Yoğun bir ıslık ve negatif enerjiyle sahayı terketti Guiza..O dakikadan sonra olanlara maçtan eve gelince televizyonda izlediğim zaman gerçekten çok kötü hissettim kendimi..Kendimi kötü hissederken , Guiza oyundan çıkarken onu alkışlayan nadir ellerden biri olduğum için değil , Fenerbahçe tribünlerinin yeni bir oyuncuyu daha bitirmelerinden ve o adamın yaşadığı psikolojik travmadan dolayı..

Bir oyuncuyu beğenmek , ona sahip çıkmak veya sevmek başka şey onu kurda kuşa yem etmemek , sağda solda makara konusu yapmamak , giydiği kutsal formanın üzerinden onu malzeme yapmamak farklı şey..Bu adam 2 senedir öyle veya böyle kendisine görev verilince yapmaya çalışıyor..Bazen gidiyoruz diyoruz ki ; koşun , mücadele edin canımızı yiyin..O formalar hep mücadeleden ıslak kalsın vs. Daha sonra iş Guiza’ya veya Kezman’a hatta Anelka’ya gelince tüm bunları unutuyoruz..

Stadda 45000 teknik direktör var zaten..Hepsine kalsa Semih’i oynatır..Semih’i çok seviyorum bende ama Semih ne yaptı abiler..?Diyarbakır’da ne yaptı , Manisa’da ne yaptı..?Çok mu formda sanki Semih..?Evladımız , canımız ciğerimiz , kulüple mahkemelik..Konuyu buralara da getirmek değil amacım aslında..Siz gidip birilerine kızacaksınız ya gidin yönetime kızın ya gidin teknik ekibe kızın..

Ama kağıt üzerinde bu kadar değerli bir oyuncuya 30 yıl sonra sorulduğunda ‘ Hayatının En Kötü Anı ‘ nın cevabında Fenerbahçe olmasını sağlamayın..Ama bunu yaptınız..Belki de nefret ediyor Guiza çoğumuzdan artık..Bundan sonra ondan ne bekleyebiliriz ki..?Zaten ne verdi demeyin , Guiza’nın attığı kritik golleri bir düşünün..Ama yok herşeye olumsuzdan bakıcaz ya kaçırdıklarını düşünelim değil mi..?

Bugün bizler çok ayıp ettik..Bunu biz daha önceleri de Deniz’e , Selçuğa , Ümit Özat’a hatta ötesi var mı Alex’e yapmıştık..Ama hepsinin üzerinden gelmiştik bir şekilde..Peki ya Guiza..?Bir Cristian veya Santos kadar gamsız olsaymış keşke de bu gözyaşlarını dökmeseymiş..

Futbolda taraftarın futbolcuyu ağlattığı gerçekten çok azdır..Hele Avrupa’da aklıma bile gelmiyor..Ama Fenerbahçe’de bu durum böyle değil..Stada gelen herkes sahadaki takımın hissedarı çünkü..Çünkü formasını alıp , fenercell ile konuştuğu için alınıyor bu futbolcular..Herkes patron..Herkes acımasız cellat..Sadece Guiza için demiyorum , her oyuncumuz için..Kimin kredisi var ki şu takımda lütfen..?Gökhan Gönül – Alex – Emre..25 kişilik Fenerbahçe takımında şu 3 oyuncudan biri değilseniz küfüre , hakarete , ıslığa ve hatta gözyaşına hazırlıklı olmalısınız..

Rahmetli İslam Çupi’nin bir lafı var ; ‘ Şampiyon olmak mümkün , Fenerbahçe olmak imkansızdır ‘

İçine ettiğiniz için teşekkürler..

Vurmayın , adam öldü artık..Guiza’ya sene sonuna kadar tahammül ediverin..

4 yorum:

granger17 dedi ki...

hocam harika bir yazı olmuş ellerine sağlık maçı televizyondan izlerken guizanın yedek kulubesinde göz yaşlarını tutamaması benim için maçın sonu olmuştu artık 5-1 yensende yenilsende çok önemli değildi ben maçı orda bitirmiştim zira sahadaki oyuncularda bitirmiş ve maç kaybedilmiş şuana kadar fenerbahçe çok fazla birşey kaybetmedi (sakatların )sadece avantajını kullanamadı lille maçıyla birlikte takımın tekrar ayağa kalkıp lig sonunda mutlu sona ulaşacaklardır.

Arkhe dedi ki...

Eline sağlık..

Estéban dedi ki...

Yorumunu alıntıladım.
***
Doğru söze ne denir ki.
***
Dün gece maç 2-1 öndeyiz.
Her ne olduysa taraftarlar Brütüsleşti.
Yazık.

Adsız dedi ki...

duygusal taraftarız biz ya belli. 2 senedir etmediğimiz kufur kalmadı adama bi ağladı diye mi badem gozlu oldu.

dunku maçla da şampiyonluk gitti boşa duzeliriz fln diye avutmayalım kendimizi.perşembe tur da gider. her zamanki gibi kupayı da finalde bırakırız. o zaman gorun asıl yuhalanları.ne yonetim kalır o zaman ne daum ne de futbolcu.

geçen sene yuzunden takımın kredisinin olmadığı da baştan belliydi zaten.