5 Şubat 2010 Cuma

Fenerbahçe : 3 - 0 : Bursaspor

Çok iyiydi be..

İlk yarıyı böyle özetleyebilirim sizlere..Hani şu lafın içinde samimi olmayan hiçbirşey yok..Taraflı hiçbirşey yok..Gerçekten x bir takımı izlerken aldığınız zevk gibiydi bu..Sadece tuttuğunuz takımın iyi oyununu övmek değil yani..

Stada 10 dakika kala girdim..Ben maraton'a girerken , telsim'deki kuyruğu görünce şaşırdım..Millet geç kaldı tabii dedim..Stada girince ' vöhh ' dedim nolduğunu anlamadan..Biletlerin 22tl'ye düşmesi gibi bir durum olmuş..Ne kadar isabetli bir karar olduğu anlaşılmıştır herhalde..Trt'den verilmesine rağmen stada inanılmaz bir taraftar geldi..

Fenerbahçe'nin bu sene paraya ihtiyacı yok..Her maçı 22tl yapmak gelecek şampiyonlukta en az %15 ekstra güç olur..Yönetim keşke böyle bir karar alsa..

Zemin de korktuğum kadar değildi..En azından yağış olmaması olumlu anlamda etkiliyor..

Gelelim maça..Beklenen 11 sahadaydı yine..Mehmet'in yerine keşke Özer oynasa demiştim..Daum blogun sağlam takipçisi anlaşılan..Özer'in performansına dönücem..

Bursa maça kontrollü başlamak yerine oyun planını tamamen ' şurada 1 gol bulmalıyım ' üzerine kurmuş..Kulağa mantıksız gelmiyor..Sercan gibi bir hücumcunuz da varsa olasılık %50'nin üzerinde açıkçası..Ama Fenerbahçe son zamanlarda bahsettiğimiz agresifliğine ve mücadeleciliğine maçın 15.dakikasından sonra başladı..Takım halinde savunma ve takım halinde hücum felsefesi oturuyor yavaş yavaş..

Mehmet'in yerine oynayan Özer mükemmel bir iş çıkardı..Kötü bile oynasa , Mehmet gibi oyunda kaybolmuyor..Sürekli pas alış verişlerine yardımcı ve ileriye destek..Gökhan'da onun futbol zekası sayesinde çok güzel koşularda topla buluştu..Özer bu takımda mutlaka bir yerlerde 11 başlaması gerektiğini tekrar gösterdi..3.golde Alex'e attığı top , Türkiye'de futbol litaratürüne ' Alex pası ' olarak girmiş bir top..Onu ikinci atabilen kişi de bu takımda..

Andre Santos - Uğur kanadını çok merak ettiğimi söylemiştim..Santos'a gelmeden Uğur'a dönelim..

Gerçekten çok üzüldüm Uğur'a..Nazar böyle birşey işte..Çok bahsettirdi kendinden , şimdi de sezonu kapattı..Bir futbolcu için çok dramatik bir hafta geçirdi Uğur..En kısa zamanda iyileşmesini diliyorum..Uğur'un yokluğunda sezonun geri kalanında sol ön'de büyük ihtimalle Özer oynar..

Santos'a dönelim..Gerçekten muazzam oynuyor..İlk yarıda oynadığı futbola şapka çıkartılır..İlk yarıda Sivas'a attığı golün benzerini atmaya çok yaklaştı..Hücumlara müthiş destek verdi..Savunmada müdehalelerde sürekli başarılı..Attığı golde orada olması güzel..İnanılmaz kendine güvenli ve moralli..Fenerbahçe için çok ciddi bir kazanç ve şu futbolu oynarsa hem Brezilya'da hem de Avrupa'nın çoğu takımında oynar..


Orta sahada Cristian çok görünmedi ilk yarıda..Emre yine iyiydi..Güçlü olduğu zaman rakibi fena bunaltıyor..Orta saha ve kanatlar harika çalıştı..İlk yarı 3 değil 5 olabilirdi..Semih sırtı dönük oynamayı iyi bildiği için çok güzel toplar dağıtıyor..Dağıttığı toplar kanat atakları olarak şekilleniyor sürekli..Kanatları etksiz dediğimiz Fenerbahçe iki kanattan da gümbür gümbür geliyor..Üstelik rakip Bursa..

Lugano-Bilica konsantre maçlarından birini oynadı..Rakibe ön alanda baskı ve top vermeme stratejisi işledi..Bilica yine bir iki pozisyonda tribünleri gerdi yaptığı riskli hareketleriyle..Kendine aşırı güven hiçbir zaman iyi değil..

İkinci yarıya Bursa kontrolü ele geçirerek başladı..3-0'ın avantajı Fenerbahçe'yi biraz rölantiye yöneltti..Skoru tutma isteği de olabilir elbette..Bursaspor'da sağlam bir fırça yemiş olacak ki yüklenmeye çalıştı..Bu anlarda bile Fenerbahçe savunması çok net pozisyonlar vermedi rakibine..Sercan'ın sakatlanarak çıkmış olması elbette bir avantaj oldu Fenerbahçe'ye fakat bu seferde Volkan Şen sahne almaya başladı..

Volkan topu her aldığında direk kaleye yönelen ve rahat adam geçebilen bir oyuncu..En az Sercan kadar değerli onun bu özelliği..Solda Santos savunmada yalnız kaldı ve Volkan bunu iyi değerlendirdi..Çok methedilen Ozan İpek'i ben pek beğenmedim..Turgay'ı da neden bu kadar kanada çekti Ertuğrul Sağlam onuda çözemedim..

Fenerbahçe'de Alex'in ikinci yarıda sinirlendiği anlar oldu..Takımın çok geride kaldığı ve hücuma çıkmakta sıkıntı yaşadığı anlarda takımı öne çekmek için arkadaşlarına sürekli talimatlar verdi..Özer bu konuda ona en çok yardımcı olan isim oldu yine..Emre ve Cristian bu durumlarda devreye girmeliler daha fazla..

Gökhan Ünal iki pozisyonda gole çok yaklaştı ama şans onunla değildi..Guiza'dan sonra ikinci ' yetenekli ancak şanssız forvet ' modeline uyuyor sanırım Gökhan'da..

Maçtan önce beklediğim gibi çok keyifli bir maçtı..Tribünler falanda dolu olunca keyif iki kat arttı..Denizli'yi yendi kötü takım dendi , Sivas'ı yendi bitik takım dendi ancak Bursa karşısında özellikle ilk yarıda oynanan oyun ve alınan sonuç için takılacak bir kulp yok..Takım istekli ve güvenli..Motivasyonlarını kaybetmezlerse eğer bu temponun devam etmemesi için bir neden yok..

Son olarak , Kadıköy'ü hep böyle görmek istiyoruz..

Hiç yorum yok: