11 Şubat 2010 Perşembe

Bursaspor : 3 - 1 : Fenerbahçe / Kabustan Uyanmak


Kadroyu görünce bu sezon ilk kez şaşırdım..Defansta Bekir ve Santos oynuyor , sol ön Vederson sağ ön Gökhan Gönül..Orta sahada Selçuk - Deniz ikilisi ile üretkenlik sıfırın altına inmişken ileride Guiza ve Gökhan var..

Daum'un maç öncesi planı tamamen rakibi uyutmak ve uzun toplarla Guiza ve Gökhan'ı pozisyona sokmaktı..Maçın ilk 15 dakikalık bölümünde teori , pratiğe geçiş yaptı..Gökhan Gönül ve Gökhan Ünal ile Fenerbahçe maçı 0-2 yapacak iki net pozisyonda golü bulamadı..

Bir sonra anlatacağımız Fenerbahçe atağı 90.dakikada gol olucak zaten..

İlk maç Bursaspor kendine aşırı güvenmiş ve Fenerbahçe'yi küçümsemiş , cezasını da 3-0 ile ödemişti..Bu kez roller değişmişti..

Bursaspor özellikle Fenerbahçe'nin sol kanadını perişan etti..Ali Tandoğan ve Volkan Şen çoğu zaman bölgede tek kalan Vederson'u dağıttı..Vederson'un da futbol zekası çok kısıtlı olmasından dolayı kornere vuracağı topu bırakınca Fenerbahçe 18.dakikada 1-0 yenik duruma düştü..

Takımda herkesin suratında bir umutsuzluk ve sıkıntı ifadesi vardı..Takımın inanmadığı ve korktuğu çok barizdi..Bunun da nedeni Fenerbahçe'nin orta sahada 2 pas bile yapamaması ve ileri dan diye vurulan her topun gümbür gümbür Bursa atağı olarak geri dönmesinden..Deniz ve Selçuk ikilisi ' Geleceğe Dönüş ' yapmıştı adeta..Orta sahada iki pas bile yapılamadı..Guiza ve Gökhan zaten tamamen silindi..Zaten onları ekranda göremedik bile..

Daha sonra Bilica sahne aldı..Bazen gerçekten çileden çıkartıyor..Aldığı riskler falan bir yana bu kadar umarsız bir penaltı olabilir mi..?Bırak gitsin Volkan orada zaten açısı daraldı iyice..Hadi yani açıyı falan geç , orada o kadar net bir penaltıyı nasıl yaparsın..?Seneye kesinlikle Bilica çok ciddi bir oyuncu ile değişmeli..Fenerbahçe'de oynadığının farkında olmayan oyuncular taraftarı çileden çıkartırken , takımıda ateşe atıyor..

Devreye 2-0 giren Bursaspor'da moraller tavandaydı elbette..Takım artık turu geçeceğine inanıyordu ve oyunda bunu destekliyordu zaten..Fenerbahçe pas yaparak varolan bir takım..Bursaspor bu pas trafiğini tıkamadı , Fenerbahçe'nin ilk 11'i ne yazık ki 2 pas yapamayan bir takım halini aldı..

Devreden sonra hem Alex hem Emre hamlesini bekliyordum..Daum sadece Emre'yi alarak oyunu tutmak istedi..Bilica'nın çıkması da Daum tarafından verilen ciddi bir mesaj olmalı..Emre'nin girmesinin ardından takım biraz daha pas yapabilir ve öne çıkabilir hale geldi..

Fenerbahçe normal şartlarda maç başına 400-450 minimum pas yaparken bu akşam 263 pasta kalmış Fenerbahçe..Daum'un bunu düşünmesi gerekirdi elbette..Alex veya Emre'den biri şu maça ilk 11'e çıksaydı bu kadar ızdırap yaşanmayacaktı..

Fenerbahçe bu sefer öne çıkabildiği ender anlardan birinde kontraya yakalandı ve Turgay'ın 3.golü geldi..Bu dakikadan sonra turun gideceğini düşünmeye başladım bende çoğu Fenerbahçe'li gibi..

Geniş rotasyon dediğimiz takım , Alex'in yokluğunda darmadağın oldu..Alex'e dinlenmek yasak olsa gerek..Selçuk ve Deniz'in ortasahadaki verimsizliği konusunda Daum kesin hükmü vermiştir herhalde bundan sonra..

Gelelim Alex'e..Belki çok dikkat etmemiş olabilirsiniz ama atılan golde topu Gökhan'a kazandırırken ki pozisyonuna rağmen verdiği pas Fenerbahçe'yi yarı finale taşıdı..Fenerbahçe'de acilen Lugano ve Özer'in takıma geri dönmesi gerekiyor..Cristian - Emre ikilisine ciddi bir yedek yaratılmaması takımı böyle maçlarda sıkıntıya sokuyor..

Kupa laneti yine işliyordu ki , Guiza yine nerede lan bu adam dediğimiz maçta son dakikada attı golü..

Daum herhalde uzun bir süre ' rotasyon ' sözünü duymak bile istemeyecektir..Takıma Mehmet-Özer ve Cristian üçlüsünün dönmesi çok önemli..Yarı finalde rakip haftasonunda deplasmana gidelecek Manisaspor..Kupa lanetini defetmek için bir fırsat daha..

1 yorum:

MuL€ dedi ki...

en yerinde tespit son paragraf olmuş..zaten rotasyona hiç sıcak bakmadı,zorunlu oldu eksiklerden sonra..geçmişte tokat,altay maçlarına dahi full as kadro ile çıkmıştık bundan sonra da zor görürüz bence de..