10 Şubat 2010 Çarşamba

Binlerce Van Gaal Var


Trabzonspor - İstanbul Belediye maçı az önce sona erdi..Trabzonspor maçı 1-0 kazanarak kupada yarı finale yükseldi..Maçın geneline yakını tempolu geçti..Belediye maça iyi başladı ve ilk 15 dakikada pozisyonlar yakaladı ama sonra nedense takım oyundan fizik açıdan çok düştü..

Bu düşmede Trabzonspor'un da yüksek fizik gücü ve presinin etkisi elbette var..

Artık yeni moda ' Van Gaal ' ligimizde..Bir Anadolu takımı geriye düştüyse ve yedek kulübesinde pivot santraforu yoksa uzun yedek stoper hücuma çekiliyor ve doldur boşalt futbolu başlıyor..Bunun en popüler örneğini Bayern Münih , Van Buyten'i hücuma göndererek Dünya Futbolu'na yansıtmıştı..

Bizde Ertuğrul Sağlam'ın stoper Ömer ve Zapo ile bulduğu goller ülke içinde bu mantığın yayılmasını sağladı..Ama artık afedersiniz boku çıktı..Anadolu takımlarının ( İstanbul Belediye'de içinde tabii ) oynadığı 2 maçın 1'nde artık bu taktik çalışıyor..Bugün İbrahim Akın'ın çıkmasından sonra Tum'un da cezalı olmasından dolayı Abdullah Avcı forvete son 15 dakikada Can Arat'ı çekti..

Anadolu takımlarının bir futbol geleneği oturtmak konusunda hiçbir çabası yok..Günlük başarılar tek amaç..O maçtan 1 puanı alayım da gerisini sonra düşünürüz..O yüzden Bursaspor dahil hemen hemen hiçbir takımın 3 maç arka arkaya oynadığı veya oynamaya çalıştığı bir sistem yok..

Çok çok az Kayserispor'u bu kategori dışında tutabiliriz..Onların 3 aşağı 5 yukarı bir oyun felsefeleri var..Mehmet-Gökhan gibi iki temel adamlarının ayrılışından sonra çökmemeleri bunun bir göstergesi zaten..

Abdullah Avcı'nın Can Arat hamlesi tutmadı..10 kere denese 1 kere tutar belki zaten..Onun yerine orta sahaya top yapan bir adam alsaydı oyuna hem futbol mantığı hem de takımı için daha iyi olurdu..Ama o da ' şişirme ' seçeneğini işaretlemiş aklında..Hiçbir yaratıcılık , hiçbir akılcılık yok..FM oynar gibi rahat yapıyorlar bu işi..

Maç hakkında da şunu söyleyebilirim , Trabzonspor Şenol Güneş ile ciddi bir ivme yakalamış..Takım çok diri ve inatçı..En büyük sıkıntıları , herkes vuruyor..Kimse pasa gitmiyor..Bugün maç çok rahat 3-4 olurdu ama her şuta vuruyor Trabzonsporlu oyuncular..Şenol Güneş'te bir - iki pozisyonda çileden çıktı ama çıkmayacak gibi değil zaten..

Hiç yorum yok: