25 Ocak 2010 Pazartesi

Yenilmez Armada / Inter : 2 - 0 : Milan


Maçtan önce favorim Milan'dı..Gerek Inter'in eksik kadrosu gerek Milan'ın çıkışı gerekse bu tip maçları önde götüren takımın genelde kazanamaması hatta hatta ilk yarıda ki maçta gelen 4-0 Inter galibiyeti..

Oklar Milan'ı gösteriyordu , Milan kazanmalıydı..

Maç baştan sona o kadar heyecanlı ve tempoluydu ki alışılageldik bir Milano derbisi değildi bu açıdan..Hele ilk yarıda Ersin Düzen dakika 41 dediğinde inanamadım..Nasıl geçmişti o ilk yarı..?Inter 10 kişi kalana kadar Milan'ı ezdi..Sneijder ve Pandev ikilisi orta sahadan aldıkları topları müthiş bir hızla rakip kaleye taşıyor ve Nesta'sız Milan savunmasına zor anlar yaşatıyorlardı..

Derken erkenden Milito'nun bitirici vuruşu geldi..Milan'da Zambrotta'nın eksikliğinde sağ bekte oynayan Abate çok dağınık bir oyuncu..Orada o topu Milito'ya servis etmesi büyük bir hataydı..Aynı zamanda hücumda da bana Serkan Balcı'nın bek oynadığı zamanları hatırlattı..Yani sürekli pozisyonların içerisinde fakat verim sıfır..

Inter'de işler iyi giderken Sneijder şak şak yapayım derken bravolarıda hakeme çekince ağır bir kırmızı kart gördü ve oyunun şekli birden değişti..Milan veteran orta saha oyuncularının da etkisiyle sürekli topa hakim olan ve pas alışverişini iyi yapan takım oldu..Inter'in tek kozu Pandev'in kontra çabaları idi..Milan oyunu rakip kaleye yığdı fakat Ronaldinho dışında yaratıcı oyuncusunun olmaması , Pirlo-Ambrossini ikilisinin hücumdaki verimsizliği , Boriello'nun ileride kaybolması , sağ kulvarın ilk yarı hiç işlememesi vb. sebeplerle ilk yarı soyunma odasına yenik gitti..

İkinci yarı başlarken Leonardo , Seedorf'u oyuna sürerek orta sahadan ileriye gidecek desteği arttırmak istedi..Formül ilk pozisyonda işlemek üzereydi , kornerden gelen topa kafayı vuran Seedorf , Cesar'ı aşamadı..Bu dakikadan Inter'in 2.golüne kadar Milan tek kale maç yaptı..Ronaldinho'nun direği yalayan şutu ve Beckham'ın harika ortasında Boriello'nun üstten çıkan kafası hariç kaleyi zorlayan bir pozisyon yok..Hele kısa paslaşmalarla rakip kaleye gitmek hiç yok..Bunun en büyük nedeni Milan'da ki yaratıcı oyuncu eksikliği ve elbette muhteşem Inter savunması..

Mourinho savunmasına o kadar güveniyordu ki ekstra bir hamleye gitmedi Sneijder atıldıktan sonra..Lucio-Samuel ikilisi asla geçit vermiyordu..Maicon zaten 90 dakika tren gibi bir orda bir burda..Solda da genç Santon zaten etkisiz olan Milan sağına karşı idare etti..Bir de Cambiasso ve Zanetti'nin mükemmel oyunu tutuşunu ekleyelim bunlara..

Maicon'un kazandırdığı frikiği Inter'in nokta atışı transferi Pandev ağlara gönderdi ve maçı o dakika bitirdi..Milan önünde 20 dakika olmasına rağmen pes etti golün ardından..O baskı ve inançları kırıldı..

Leonardo skor henüz 1-0 ve oyunu rakip kaleye yığmışken neden Huntelaar veya Inzaghi hamlesine gitmedi anlam veremedim..İtalya'da bu yönde eleştiriler var mı yok mu bilmiyorum fakat Türkiye'de olsaydı kesinlikle çok eleştirilirdi..Bakın ben eleştirdim bile..


Bir paragrafta resimdeki adama..Cesar mükemmel bir kaleci eyvallah ama bu gece ilan etti ki dünyanın en iyisi..Buffon'u zaten solladığını düşünüyordum..Hani Cech mi Casillas mı falan diye düşünüyordum ama yok bu geceki performansın ardından kararım kesindir..Sadece bir kaleci değil aynı zamanda lider..Penaltıda uzadı resmen..İkinci yarı başında bir tane içeri alsa maç dönerdi büyük ihtimalle , ama izin vermedi..

Inter aldı başını gitti yine..Milan / Roma ikincilik mücadelesi bundan sonra zevk verecektir..Mourinho'nun evinde kaybetmeme rekoru devam ediyor..Bakalım nerede patlayacak..Son olarak şunu da söyliyeyim ki Pato , Milan'ın %40'ı..Bu akşam Pato olsa Milan kesinlikle gol bulurdu..

Hiç yorum yok: