31 Ocak 2010 Pazar

Sivasspor : 1 - 5 : Fenerbahçe


Fenerbahçe taraftarının hep bir şikayeti vardır takımından ;

' Ulan bir maçı da rahat izlettirin be arkadaş '

Bugün Fenerbahçe ilk kez maçın başından sonuna taraftarına rahat bir maç izlettirdi..Takım başından sonuna kadar oyunun her alanında maça hakim ve istekli olan tarafı..Üstelik bu kadar eksiğine rağmen..Maç öncesi yazımda , Sivas'tan bu koşullarda alınacak galibiyetin 3 puandan çok daha ötesi olacağını ve takımı psikolojik olarak önde tutacak bir maç olduğunu yazmıştım..Maçın Fenerbahçe'ye getirdikleri gerçekten 3 puandan fazlası oldu..

Takımın kart raporu temizlendi , Deniz-Uğur üstün performansları ile takıma çok şey kattı , Semih geri geldi..Fenerbahçe için çok moralli ve keyifli bir maçtı..

Maç öncesi yazımda beklediğim ilk 11 aynen sahadaydı..Maçın ilk 20 dakikasında Fenerbahçe çok önde oynamadı..Agresif başlayan Sivasspor karşısında işi biraz rölanti tutarak oyunun kontrolü yavaş yavaş Fenerbahçe'ye geçmeye başladı..

Sivas topun kontrolünü erken kaybetti..Fenerbahçe'de oyuna pas hataları ile başlayan Selçuk ve Özer'in maça biraz daha konsantre olmaları ve hücuma destekleri ile Fenerbahçe oyunu ileride tutmaya ve tehlikeler yaratmaya başladı..Özellikle ilk yarıda Mehmet'in 1-2 tane tehlikeli hücum girişimi vardı..Fenerbahçe'nin sağ kanadı için çok önemli Mehmet'in artacak performansı..Direkten dönen şutu gol olsa Mehmet için ekstra bir motivasyon olurdu..

Sivas kanatlarda çok etkisizdi..Topu genelde ortasahadan ileriye dan diye vurmak takımın tek planı idi..Mükemmel bir gol atan Mehmet Yıldız'da normal olarak bitik ve etkisizdi..İlk yarıda Fenerbahçe son 15 dakika tempo yaptı ve işi orada bitirebilirdi..Ama soyunma odasına takım 1-1 girdi..

Devre arasında bile çok belliydi Fenerbahçe'nin maçı koparabileceği..İkinci yarıya takım çok iştahlı ve kendine güvenli başladı..Sağdan pek bindirme olmasada solda Uğur takımı öne taşımaya başladı..Alex kendini biraz gerilere atıp topu ileri taşıma işini Özer'e paslamaya başladı..Alex'in Özer ile oynaması takım için her zaman pozitif..Alex'in Özer'e olan güveni çok önemli..Ki Özer bugün oynadığı mevki itibari ile çok yaratıcı ve etkili değildi ancak sürekli dikine oynama isteği bile taraftarın vazgeçilmesi yapıyor Özer'i..

Geçen hafta Denizli maçının ardından , ' Bekir'in 88 dakika yapamadığını , Deniz 2 dakikada yaptı ' diyerek Deniz'in son golde Gökhan'a attığı uzun toptan bahsetmiştim..Bugün defansının ortasından Semih'e yaptığı asist harikaydı..Semih'in de vuruşu tam santrafor vuruşu idi..Guiza o topu kontrol edemeyebilirdi..

Deniz dedik , iki laf edelim..Müthiş oynuyor..Daum için her zaman jokerdir zaten..Stoper'de oynaması soru işareti idi ancak mükemmel oynadı..Avrupa'da gördüğümüz kule stoper ve süpürücü stoper ikilisi bu maç için Fenerbahçe'de vardı..Deniz , Bilica'nın yanında savunmada derinlik yaratan ve oyun kuran oyuncuydu..Özellikle topu oyuna sokuşlarında çok başarılıydı..Deniz gerçekten Fenerbahçe takımı için çoğu mevkii de oynayabilecek bir joker olduğunu bugün bir kez daha kanıtladı..

1-2'nin ardından Sivas'ın direnci kırıldı ve Fenerbahçe oyunu önde tutmaya devam etti..Bu işte çok önemli bir özellik ve ilerisi için umut verici..Fenerbahçe geri çekilme ihtiyacı yaşamadı..Mehmet'in kale ağzından kaçırdığı top var mesela..Sol açık Uğur ortalıyor , Semih orada , sağ açık Mehmet orada , Alex oralarda , Özer kadrajda..Çok adamla hücum..Fenerbahçe bu oyununu rakibine kabul ettirdiğinde maçı domine ediyor..

Gelelim 3. ve 4. golün adamına..Fenerbahçe'nin taraftarın takık olduğu ilk 3 adam Deniz-Selçuk ve Uğur'dur..Selçuk ilk golün asistini yaptı , fena oynamadı..Deniz bana göre maçın en iyilerindendi , Uğur ise en iyi olandı..Queresma dedikodularının ardından youtube'dan Queresma videolarını izleyip birşeyler öğrenmiş olmalı..Attığı 2 golde Queresma ve Ronaldo tarzı goller..Soldan hızla içeri sokul ve ters ayakla sert vuruşlar yap..Uğur böyle oynadığı sürece Santos'un önünde o oynar..Fakat onun da en büyük sorunu bu zaten..Onun için her zaman ' Abi bi Sevilla maçı oynadı o kadar ' lafı vardır , şimdi bir de Sivas eklendi bu cümleye..Ama Uğur ne kadar potansiyelli ve yetenekli bir oyuncu olduğunu bugün ispatladı..Bu performansı devam etmeli ve Daum mutlaka oyuncusunu ödüllendirip gelecek haftada Uğur'a forma vermeli..

Maç 1-4 olduktan sonra bile Fenerbahçe'nin çok adamla hücum etmesi de takım için pozitif bir gösterge..Gökhan son goldeki hücumlarını biraz daha sıklaştırmalı..Onun gol atması da taraftar için her zaman özel bir mutluluk oluyor..Takımın gelecekteki kaptanlarından biri..

Fenerbahçe Semih'i kazandı..Semih'i kazanmak demek fazladan 6-7 puan demek..Bu çok önemliydi..Alex'in devreye girmediği bir maçı bu kadar rahat kazanmak güzel..Disiplinden kopmadan , kontrollü oynamak güzel..Başta dediğim gibi kart cezalarını sıfırlamak ve fikstürden bir deplasmanın daha üzerini çizmek güzel..

Dediğim gibi bu galibiyet çok önemliydi..Fenerbahçe yola devam ediyor..Takımın kondisyon açısından diriliği de gözlerden kaçmadı..Koch iş başında anlaşılan..

Hiç yorum yok: