22 Ocak 2010 Cuma

Fenerbahçe : 3 - 1 : Denizlispor


Bu zeminde oynanan x bir maç için konuşmak ne kadar adil bilemiyorum..Sanki tüm eleştirilerimde haksızlık payı olacakmış gibi geliyor..Fenerbahçe gibi bir kulübün zemin ile ilgili sıkıntıları sene başında çözmesi gerekirdi elbette..Şimdi söylenenlere göre Mart ortası , hatta sonuna dek buna yakın bir zeminde oynayacak Fenerbahçe..

Denizli'nin kısıtlı ve sıkıntılı bir takım olduğu her yerinden belliydi..Zaten sahaya çıktıklarından itibaren zemini de arkalarına aralarak kabuklarına çekildiler..

Fenerbahçe beklenene yakın bir takım ile sahadaydı..Özer'in dün sakatlanmış olması nedeniyle Guiza-Semih ikilisi önde başladı..İlk yarı tamamen bir kayıptı..Guiza'nın savunma arkasına yaptığı koşu ile kaçırdığı pozisyon haricinde Fenerbahçe ilk yarı hiç yoktu..Emre'nin mücadelesi ile orta sahada ayakta kalan Fenerbahçe ilk yarıda çok rölanti oynadı..

Fenerbahçe neden maça baskılı başlayıp , erken bir gol arayışına gitmez bunu anlayamıyorum ben..Bu kadar orta sahada bekleme , ön alanda pressiz , yavaş pas alışverişi ilk yarıda Fenerbahçe'yi bunalımlara soktu..Üretkenlik adına hiçbirşey yoktu..İlk yarıda Fenerbahçe adına söyleyebileceğimiz güzel noktalar Santos-Wederson ikilisinin uyumu ve Emre'nin ortasahadaki üstün performansı idi..

İkinci yarıya Wederson çok vasat girdi..İşleyen tek bölge olan sol tarafta iptal olmaya başladı..Sağ kanat sıfır zaten..Bekir sadece savunmaya konsantre olmuş , Mehmet yine kayıp yine kayıp..Fenerbahçe'nin sağ kanada çok ciddi bir düzenlemeye gitmeye ihtiyacı var..Gökhan Gönül gelince elbette hücum açısından ibre artacaktır ancak önde oynayan Mehmet bir türlü buraya uyum sağlayamıyor..

Wederson'un kötüleşen performansı üzerine , bir pozisyonda rakibinin içinden geçmeye çalışıp topu kaybedince , Daum Özer'e giyin talimatını verdi..Özer'in oyuna girişi tribünleri heyecanlandırsa bile zemin o kadar kötü ki , Özer-Mehmet-Emre tarzı oyuncuların hücum varyasyonlarında ki yaratıcılıklarını sınırladı..Top sürülmüyor bir kere..Bunun üzerine takım mecburiyetten topu şişirmeye başladı..Şişirilen toplarda Semih-Guiza fena işler yapmadı..Arkadan Emre'de seken tüm toplarda kendini gösterdi..

Semih'in bıraktığı topta Guiza'nın alışık olmadığımız şutu kaleci/direk kombinasyonundan ağlara gitmedi..Guiza bu tip vuruşları iyi yapmaya başladı , hayırdır inşallah..

Denizli bu dakikalarda tamamen kendi yarısahasına kapandı..Zemin ve geçen her saniye Denizli'ye direnç ve inanç katıyordu..Fenerbahçe topları şişirip pozisyon aramaya devam ederken Emre-Santos-Cristian üçlüsü de kendilerini iyice öne attılar..

Santos bugün sahanın en iyisiydi..Antalya maçında bıraktığı yerden devam ediyor..Savunma yönünde de sürekli doğru hamleler yapıyor..Hücumda zaten çok faydalı..İlk yarıda çok güzel 3 tane top kesti fakat Semih-Guiza o toplara uzak kaldılar..Santos ikinci yarıda sürekli bindirdi..Fenerbahçe daha önce yazdığım gibi son 10 yılının en faydalı sol bekine kavuştu artık..Santos'un böyle devam etmesi gerekiyor..

Attığı frikik golü Fenerbahçe'yi rahatlatmalıydı..Denizlispor'un golden sonra yegane hamlesi Youla geldi Hakan Kutlu tarafından..Fenerbahçe'de golden önce Gökhan Ünal oyuna girmiş ve sahada 3 forvet+Özer vardı..Golden sonra hemen Deniz hamlesine gitmek istedi Daum , fakat Youla'nın golü geldi..Bilica orada Youla'nın dönmesine izin verince Youla'nın çok rahat pozisyonda attığı gol Kadıköy'de soğuk olan havanın buz kesmesine neden oldu..

Daha 10 dakika vardı ve Fenerbahçe tüm hatlarıyla yüklenmeye başladı..Maç öncesi yazımda Özer için ; ' Alex'in yokluğunda kilidi açma rolünü üstlenebilecek mi bakalım ' diye yazmıştım..Özer saha ve zeminden ötürü futbol olarak istediği seviyede değildi belki ama bu maç adına konuşursak Özer Kilidi Kırdı..

Daha sonra daha önce yapılamayan Deniz hamlesi hemen yapıldı..Denizlispor'un da inancı kırıldı bu golle birlikte..Fenerbahçe oyunun geri kalan kısmını kontrol etti..Deniz sağ bekten Bekirin 88 dakika yapamadığı ortayı orta sahadan yaptı , Gökhan Ünal mükemmel bir şekilde topa vurdu olmadı , Guiza çaktırmadan gol sayısını arttıracak golü orada yazdı..Fenerbahçe 77 dakika 0-0 giden maçı 3-1 kazandı..

Fenerbahçe'de son yarım saatte ortaya konan yürekli ve istekli oyun galibiyeti getirdi..Bu zor saha şartlarında oyuncular gözlerini kırpmadan her topa girdiler..Fenerbahçe'nin buna ihtiyacı var zaten her zaman..Bu mücadeleyi ortaya koydukları maçları koparır bu takım..

Gelelim şu sarı kartlara..Lugano-Santos-Cristian ve Emre haftaya Sivas'da yoklar..Dördünün de gördüğü kartlar GE-REK-SİZ..Hani noel yok bişey yok , bilerek gördüler de diyemiyorum..Sonuç olarak bu oyuncuların hepsinin haftaya Sivas'a götürülmesi lazım..Sırf çeneleri kapatmak adına bile bu yapılmalı..

Fenerbahçe zor hava ve saha şartlarında sıkıntılı giden bir maçı kazandı..Artık maçları tek tek düşünmek gerekiyor takım için..Kaldı 15 hafta , 8'i Kadıköy'de..Konsantrasyon hep üst düzeyde tutulmalı , tribünler daha dolu olmalı..Bilet fiyatları konusunda yoruma gerek yok ama bugün kombinelerin bile yarısına yakını gelmemişti..

Transfer bekleme modundayız artık..Yedek stoper şart..Hatta ilk 11'de oynayabilecek kapasitede alınacağını bilsem ilk tercihim stoper olurdu..

Sivas maçı çok çok zor geçecek haftaya..Eksikler cabası..O maç için konuşuruz illa maç yaklaşınca..Hem o kadar ümitsiz olmaya da gerek yok..Profesör Alex sahada olacak ne de olsa..

Hiç yorum yok: