18 Ocak 2010 Pazartesi

Antalyaspor : 4 - 3 : Fenerbahçe


Maçtan önce kadrolara baktığımda eyvah dedim..Maç kesin çok sıkıcı geçecekti..Zaten Antalya ligin en negatif ve anti futbol takımlarından biriydi..E Fenerbahçe için de maçın çok ekstra bir önemi olmadığına göre maç uyuklamaya müsait olabilirdi..

Fakat öyle başlamadı maç..Fenerbahçe'nin ligde deplasmanda Diyarbakır'da oynadığı dinamik ve etkili futbolun bir benzeri vardı sahada..Üstelik durgun olan pek çok nokta vardı takımda..

Sıfır katkılı sağ kanat , orta sahada düşük pres , forvetin ucunda etkisizlik..

Ama bunlara rağmen Fenerbahçe derli toplu , ne yaptığını bilen ve akıllı oynayan taraftı..Özellikle Andre Santos gerek savunmada gerekse hücumda o kadar etkili bir oyun oynadı ki işte bu adam bu yüzden alındı dedirtti bizlere..

Blogda daha önceleride değinmiştim , Santos'un asıl bölgesi bek ve buradan oyuna çok daha rahat dahil olabiliyor diye..Güçlendiği her halinden belli , hücuma katkısı ciddi şekilde arttı maç boyu..Savunma kısmında çok başarılı aynı şekilde..Ne zaman hangi müdehaleyi yapacağını çok iyi biliyor..

Uğur ile geliştirdiği atakta Alex'e yaptığı asistin nicelerine ihtiyacı olacak Fenerbahçe'nin ikinci yarıda..Alex her zaman olduğu gibi gereken bölgede tabii..

Golden sonra Fenerbahçe duran toptan bir gol yedi fakat ilk yarıda genel olarak Fenerbahçe rakibinden çok daha iyi oynadı..

İkinci yarıya Alex'i çıkarıp Özer'i oyuna alarak başladı Daum..Yerinde bir hamleydi..Gereksiz sert oynayan Antalya karşısında böyle bir maçta Alex'i sahada tutmanın bir alemi yoktu zaten..İkinci yarıda Bilica-Lugano ikilisinin konsantrasyonunun dibe vurduğu dakikalar başladı..Bilica'nın gereksiz risklerine alışık olsak bile ikili halinde savunma hattının savunma arkasına bu kadar rahat adam kaçırmalarına alışmamıştık..Hani hazırlık maçındaymışçasına vurdumduymazdı Lugano-Bilica ikilisi..

Skor birden bire 3-1 olunca tadı kaçtı Fenerbahçe'nin..Oyun hakimiyeti yine Fenerbahçe'nin elindeydi fakat bu kadar basit goller yiyince canı sıkılıyor tabi insanın..Fenerbahçe'de gayri ciddiyete yer yok bunu herkes biliyor olmalı..

3-1'den sonra Uğur-Ali ikilisi çıkınca - ki özellikle Ali hiç oynamamalıydı,Uğur ikinci yarı kayboldu- yerlerine giren Wederson-Gökhan takıma hareket getirdiler..Özellikle Wederson'un getirdiği topta Özer'in harika golü takımı yeniden oyunun içine soktu..

Buradan sonra Fenerbahçe tekrar oyunun kontrolünü ele geçirdi ve etkili oynamaya başladı..Sol kanat yine tıkır tıkır işlemeye başladı..Gökhan'ın top sürerek içeri girdiği ve Guiza'ya bıraktığı topta gelen beraberlik golünün ardından Fenerbahçe Özer ve Guiza ile skoru 3-5'e getirecek iki pozisyonu değerlendiremedi..

Arkasından yine savunma arkasına atılan bir top ve yenen bir gol daha..

Fenerbahçe bugün 4 gol yedi ve kaleci Mert'in hiçbir golde hatası yok..Savunmanın ise her golde hatası var..Bu sadece stoper ikilisi değil beklerde ne yazık ki hiç ters kademelere girmedi..Santos'un tek eksisi ters kademe zaten..Bekir ise hiç pozisyonlarda yok..

Fenerbahçe için en dikkat çekici nokta takımın fizik açısından güçlendiği..Takımda Uğur ve Ali hariç bitik oyuncu yok..Santos'un fiziki olarak kendini aştığını görmek bile yetiyor zaten..

Gökhan-Guiza iyi bir ikili olabilir..Gökhan aldığı 2 kafa topu , biri gol de olmak üzere yaptığı 2 gollük asist , Özer'in oynadığı delici ve etkili oyun akıllarda kaldı..Tek sıkıntı savunma hattının düzensizliği idi..Ama bu maça özgü birşeydi bence bu..Gerekli uyarılar ve çalışmalar illa ki yapılacaktır..

Bu sene izlediğim en zevkli maçlardan biriydi ve alınan mağlubiyete rağmen Fenerbahçe'yi çok iyi buldum..Antalyaspor çok negatif bir takım..Gereksiz sert oynuyorlar ve oyuncularının tavırlarıda çok itici..Öne geçtikleri dakikadan itibaren yatmaya başladılar..Maçın bitimine daha 40 dakika var..Sevmiyorum şöyle takımları hakikaten..Futbol değil ön planda olan onlar için..

Cuma günü Fenerbahçe bugün oynadığına yakın bir oyun oynarsa Kadıköy'de çok rahat bir galibiyet gelebilir..

Hiç yorum yok: