5 Aralık 2009 Cumartesi

Maça Doğru , Eskişehirspor - Fenerbahçe


Galatasaray maçının ardından girilen period Fenerbahçe'nin canını fazlasıyla acıttı..Alınan kötü skorlardan ziyade oynanan çok kötü futbol takımında taraftarında psikolojisini bozdu..Tüm bunların ardından gelen Twente deplasmanı takımın ortaya bir karakter koyması adına önem taşıyordu..Çıkış arayan Fenerbahçe için Twente deplasmanından alınan galibiyet önemli bir moral oldu..Şimdi önünde Eskişehir deplasmanı var Fenerbahçe'nin..Kazanarak ligde de tekrar yükselişe geçmek isteyecektir..

Eskişehir deplasmanı neresinden bakarsanız bakın zor bir deplasmandır..Hem takımın dişli bir takım olması hem arkasındaki taraftar desteği karşısında oynaması zor bir takım..

Ümit Karan - Mehmet Yılmaz - Serdar ve Doğa gibi önemli oyuncularından yoksun olacak olan Eskişehir'de son haftalarda inişli çıkışlı bir performans izliyoruz..İçerde çok sıkıntı çekmeseler bile deplasmanlarda işler pek iyi gitmiyor..Onlar içinde Fenerbahçe maçı hedef maçlardan biri olacak mutlaka..

Fenerbahçe'de maç öncesi beni şaşırtan gelişme Daum'un , Emre'yi maç kadrosuna alması..Emre'yi ilk 11 oynatması için bir engel yoksa Daum mutlaka bundan yararlanacaktır..Aslında sadece bu hamle bile Daum'un bu maçı ne kadar önemsediğinin bir ispatı olsa gerek..Takımla belki de son 3-4 maçına çıkacak olan RC maç kadrosuna alınmadı..Fenerbahçe defterinin kapanmasına az kaldı Carlos'un..

Carlos'un yokluğunda Gökhan-Lugano-Bilica klasik savunmasının sol kanadına artık bu maçtan itibaren Andre Dos Santos monte edilmeli..Şu devre olmadan oynanacak 3-4 maçta Dos Santos'un sol bekliği konusunda kesin bir karar almak şart oldu artık..Çünkü buna göre Ocak ayında transfer edilmesi gereken bölgeler konusuna forvet ve orta sahanın ardından bir de sol bek eklenicek veya eklenmeyecek..Wederson'u bekte oynarken pek beğenmiyorum bu nedenle yarın mutlaka Santos'u orada izlemeliyiz..Hem orada çıkaracağı 2-3 iyi maç ona da ciddi bir moral verecektir..

Orta sahada Emre oynarsa mutlaka avantaj..Doğa'nın yokluğunda dinamizmini kaybeden Eskişehir ortasahasına Emre-Cristian ikilisi ciddi bir üstünlük sağlayabilir..Sağda Mehmet solda Wederson oynar gibi..Veya beke çekerse Wederson'u , Santos ortanın solunda oynar..

Alex - Guiza ikiliside kesin gibi..Guiza ısrarı devam ediyor ve bu takımı agresif yapıyor ben buna inanıyorum..Kadıköy'de bu sene 2 maçta Emre'nin Guiza'ya ayar çektiğine şahit olmuş biri olarak , ileri atılan her topun duvar gibi Fenerbahçe orta sahasına dönmesi hem hücum üretkenliğini baltalıyor hemde Fenerbahçe orta sahasını haddinden fazla yoruyor..Fakat devre arasına kadar Daum Guiza'yı oynatmaya devam edecek gibi bir görüntü var..Yarın yine iyi bir maç geçireceğini tahmin etmiyorum Guiza'nın..

Eskişehir'in nasıl oynayacağı konusunda emin değilim..Genelde hücum oynayan hatta takımı sağlıklı ise 4-3-3 oynatan Rıza Çalımbay , yarın temkinli mi olucak yoksa yine takımının maçı ileride oynamasını mı isteyecek merak ediyorum..

Fenerbahçe biraz artan moraliyle yarın ligin en zor Anadolu deplasmanlarından birine çıkıcak..Eğer sakin olup kendi oyununu rakibe kabullendirirse Fenerbahçe için işler iyi gidebilir..

Twente maçında gol kaçırma kredisini tüketen Alex yarın bu kadar affedici olmayacaktır..

3 yorum:

Adsız dedi ki...

ben 1 ya da 2 farklı yenilgiye razıyım fark yememiz tek temennim. Kazanmamıza ihtimal vermiyorum açıkcası..

geçen sefer işe yaramıştı;)

Tuğberk dedi ki...

: )

ilkay dedi ki...

bolca hakem hatası bekliyorum, eskişehir lehine*, buna rağmen kazanıcaz 0-2 geçiyor içimden ...