31 Aralık 2009 Perşembe

Haydi Abdülkadir..


Çoğumuzun yolu düşmüştür CM-FM oyunlarına..Kimimiz bu yola bodoslama girmiştir , kimimiz şöyle bir oynayıp bir köşeye bırakmıştır..Ya da hiç oynamamışsanız bile bu oyunların ününü bilirsiniz..

Neyse konuya dönelim..Bu oyunlarda şahsen her zaman oynadığım takımın genç ve potansiyelli oyuncularını pişmeleri için benden zayıf takımlara kiralardım , böylece o oyuncular da gelişimlerini sürdürürler ve 1-2 senenin ardından baba ocağına dönüp , kendi takımları için ilk 11'de sahaya çıkarlardı..

Bu hikayelerin örneklerine özellikle Avrupa'da çok sık görmemize rağmen , bu senaryo ülkemizde ' genç oyuncunun turşusunu kurmak ' veya ' genç oyuncudan sadece antrenmanda faydalanmak ' üzerinden yapılırdı..

Yakın geçmişte Manisa'ya kiralanan Arda'nın gelişimi en çarpıcı örnektir..Beşiktaş geçen sene Arda'da işe yarayan formülü Batuhan'da denedi ama Batuhan'ın futboldan çok daha farklı yerlere çalışan bir kafası olduğu için hesaplar yattı..

Tabii bu formülün işlemesi için en temel faktör , kiralanan oyuncunun yetenekli olması ve gelişimi istemesidir..Türkiye'de sıkıntı genelde bu yönde..Mesela milli takım seviyesine kadar çıkmış olan Can Arat'ı kiralasan ne olurdu kiralamasan ne olurdu..Zaten o da mesela şuan İBB'de forma şansı bulamıyor..Bu gibi örneklerin sayısı çok fazla..

Gelelim Abdülkadir'e..Gerçekten önemli bir potansiyel..Hani FM efsanelerinden biri olmaya aday..15 yaşında yaşadığı Manchester City muhabbeti ona ciddi bir motivasyon ve hırs vermiştir muhakkak..Bildiğiniz gibi City , Abdül'ü beğeniyor fakat Abdül 16 yaşından küçük olduğu için City defteri açılmadan kapanıyor..

Fenerbahçe forması ile onu sezon öncesi Rize ile oynanan hazırlık maçı ve son Altay kupa maçında biraz izleme şansım olmuştu..Rize maçında dikkatimi çeken en önemli özelliği ayağını fena kullanmaması ve savunmada topu sürekli kovalaması..

Şimdi Fenerbahçe , Abdülkadir'i 1.5 seneliğine İBB'ye kiraladı..Abdül'ün kiralanabilecek en doğru takımlardan birine kiraladılar hakikaten..Acaba sadece Abdullah Avcı mı Abdül'ü istedi yoksa seçenekler arasından İBB mi tercih edildi bunu da merak etmiyor değilim hani..

Abdülkadir şüphesiz Belediye'de daha fazla forma şansı bulacak ve kendini geliştirme fırsatı yakalayacaktır..Parlamadan sönen bir yıldız adayı olarak anılmak istemiyorsa tüm gücünü ve konsantrasyonunu futbola ayırmalı..Fenerbahçe'de Abdülkadir'i ve gelişimini çok yakından izlemelidir..

Hele bir ikinci yarı başlasın , biz de elimizden geldiğince Abdülkadir'in gelişimi ile ilgili veriler yazarız..

Hiç yorum yok: