2 Aralık 2009 Çarşamba

Forvetsiz Gelen Liderlik , Twente : 0 - 1 : Fenerbahçe


Twente maçtan önce kendine aşırı bir güven duyuyordu..Teknik direktörlerinden oyuncularına kadar formsuz Fenerbahçe'yi rahatlıkla yeneceklerini düşünüyorlardı..Ama bu işlerin bu kadar kolay olmadığını kanıtladı Fenerbahçe..

Maçtan önce yazdığım yazıda Fenerbahçe gibi büyük bir takımın üst üste kaybetmeyeceğini yazmıştım..Maça beklenen tek forvetli sistemle başlayan Fenerbahçe , Twente karşısında genelde kendi yarısahasında bekleyip hızlı hücumlarla gol arayan takım rolüne büründü..Özellikle ilk yarıda alışmadığımız bir şekilde Fenerbahçe topla az oynayan takım oldu..Hücumda forvet anlamında belki 3 yıldır etkisiz olan Fenerbahçe buna rağmen genellikle kimle oynarsa oynasın topa daha fazla hakim olan taraftır fakat bugün özellikle ilk yarıda rakibe çok fazla pas yapma imkanı tanıdılar..

Herneyse ilk yarı genel anlamda çok tempolu geçmedi..Fenerbahçe'de ilk yarıda özellikle Mehmet Topuz orta sahada iyi işler yaptı..Gökhan ve Carlos beklenen kanat ataklarından takımı mahrum bıraktı..Zaten Gökhan önündeki Stoch ile baya zor anlar yaşadı..İlk yarının sonunda Twente'nin direkten dönen topu maçın dönüm noktalarından biriydi..

İkinci yarı maçın tempo kazandığı , izlemesi zevk veren bölümüydü..İki takımda hafiften hücum yapmayı düşünmeye başladı ilk yarıya nazaran..Fenerbahçe oyunun dengesini kendi lehine çevirmeye başladı..

Fenerbahçe oyunun dengesini değiştirirken bunda önemli rolü üstlenen isim Cristian oldu..Genel olarak bugün iyi bir oyun ortaya koyan Cristian önemli savunma müdehaleleri yanısıra Twente'nin ortasahadaki pek çok organizasyonunu başlama aşamasındayken bozdu..Alex'in de kendini daha sık göstermesi ile özellikle 60'dan sonra Fenerbahçe atakları sıklaştı..

Alex'in rahatlıkla hat-trick yapabileceği bir maçta gol bile atamadan bitirmiş olması şaşırtıcı..Buna rağmen Lugano'nun golünde asist yine kaptandan geldi..Guiza yine yokları oynadı..Avrupa Ligi'nde forvetsiz bir şekilde grubu lider bitirmek apayrı bir başarı olsa gerek..

Fenerbahçe özellikle golden sonra farkı çok rahatlıkla arttırabilicek pozisyonlar buldu..Ama işte forvetin olmayınca atamıyorsun bunları..Guiza yerine transfer yapılmazsa Ocak ayında çok yazık olucak..

Bir alkış RC'ye..Ocak ayında takımdan ayrılacak belki ama bugün gerçekten yürekten oynadı..Çizgiden çıkardığı top dışında özellikle savunmada çok konsantre idi..Avrupa arenasında RC'nin sizin yanınızda olması her zaman avantaj..

Bu arada Cristian'ın penaltısını orta hakemi geçtim , çizgi hakemi nasıl vermez yahu..10 hakem koysalar yine birşey değişmeyecek bu sektörde herhalde..

Maçın benim adıma en önemli noktası , Lugano - Bilica ikilisidir..Bu ikili sadece defansı değil inanın tüm takımı etkiliyor..Bilica bıraktığı yerden çok diri ve istekli döndü..Onun bu oyun stili Lugano'yu da çok rahatlatıyor..Bu ikili oynarken ligde az gol yiyordu Fenerbahçe , bu maç gol yememesi tekrar takımın bu noktaya gelebilmesi açısından güzel..

Fenerbahçe ihtiyacı olan galibiyeti aldı ve grubu lider bitirmeyi garantiledi..Şampiyonlar Ligi'nden gelecek en sağlam 4 takım ile eşleşilmeyecek olmasıda güzel bir avantaj..Maç öncesi genel kanı Twente'nin kazanacağı yönündeydi ama maç öncesi yazısında yazdığım gibi abartılacak bir takım değil Twente..Hele nelerine güvenip bu kadar emin konuştular maçtan önce hiç anlamadım..Sheriff ile oynasan bu kadar emin konuşmazsın..Fenerbahçe büyüklüğünü tekrar gösterdi bu galibiyetle..Umarım Fenerbahçe için bir diriliş maçı olur ve devreyide iyi bir puanla kapatır Fenerbahçe..

Hiç yorum yok: